Հայոց ցեղասպանության թանգարանը համալրվեց Վատիկանի արխիվներից ձեռք բերված արժեքավոր փաստաթղթերով
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը համալրվեց Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ արժեքավոր փաստաթղթերով, որոնք ձեռք են բերվել Վատիկանի գաղտնի արխիվներից: Իտալահայ գործարար Արթուր Ասատրյանի միջոցներով ձեռք բերված փաստաթղթերը սեպտեմբերի 19-ին հանձնվեցին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտին:
Փաստաթղթերը Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի փոխտնօրեն Սուրեն Մանուկյանին հանձնեց «Ծագումով հայեր» հաղորդաշարի հեղինակ Մանանա Հակոբյանը:
Նա ընդգծեց, որ Վատիկանի արխիվներում Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բավականին մեծ քանակի փաստաթղթեր կան, որոնց մի մասը իրենք հիմա հանձնում են Հայոց ցեղասպանության թանգարանին: «Այս պահին փաստաթղթերի մի մասի վրա աշխատում են մասնագետները, և համապատասխան հետազոտություն անցնելու հետո դրանք ևս կհանձնվեն թանգարանին: «Ձեռք բերված փաստաթղթերը նոր են, դրանք թվայնացված են, սակայն դեռ ուսումնասիրված չեն: Գիտեք, փաստաթղթերը շատ են, ես հստակ քանակը չգիտեմ: Մասնագետները հիմա դրանց մի մասը հետազոտում են, առանց հետազոտման չեն կարող որևէ բան հանձնել Ցեղասպանության թանգարանին»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ընդգծեց Հակոբյանը:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի փոխտնօրեն Սուրեն Մանուկյանը նշեց, որ փաստաթղթերը դեռ պետք է ուսումնասիրվեն, սակայն նկատեց, որ դրանցում Հայոց ցեղասպանության տարիներին Օսմանյան Կայսրությունում աշխատող Վատիկանի ներկայացուցիչների բլանկներն են: «Այսինքն, խոսքն այդ տարիներին Օսմանյան Կայսրությունում աշխատող դեսպանների մասին է: Փաստաթղթերը, ինչպես առաջին հայացքից հասկացա, դիվանագիտական գրագրումներ են, կան ինչպես ձեռագիր, այնպես էլ մեքենագիր գրագրումներ: Շատ արժեքավոր փաստաթղթեր են, որոնք իրենց տեղը կունենան մեր թանգարանում: Առաջիկայում մենք մանրամասն կուսումնասիրենք դրանք»,- մանրամասնեց Սուրեն Մանուկյանը՝ ընդգծելով, որ փաստաթղթերը 2014-2017թթ. ընկած ժամանակահատվածում Օսմանյան Կայսրությունում կատարված իրադարձությունների վերաբերյալ են:

Armenian Genocide Museum-Institute supplemented by valuable documents from Vatican archives
YEREVAN, SEPTEMBER 19, ARMENPRESS. The Armenian Genocide Museum-Institute has been supplemented by valuable documents on the Armenian Genocide which were obtained from the Vatican secret archives, reports Armenpress.
The documents obtained through the funds of Italian-Armenian businessman Artur Asatryan were handed to the Armenian Genocide Museum-Institute on September 19.
The documents were handed by the author of ‘Armenians with origin’ TV program Manana Hakobyan to deputy director of the Museum-Institute Suren Manukyan.
Manana Hakobyan said there are quite a lot of documents in the Vatican archives about the Armenian Genocide some of which are now being handed to the Armenian Genocide Museum-Institute. “At the moment specialists are working on some part of the documents, and after respective research they will be handed to the Museum. The documents are new, they are digitized, however, are not researched yet. You know, there are many documents, and I don’t know the exact number. Specialists now study some of them, they cannot hand to the Museum anything without a research”, she said.
Deputy director of the Museum-Institute Suren Manukyan said the documents should be studied, adding that they include the blanks of representatives of Vatican working in the Ottoman Empire during the Armenian Genocide years. “In other words, the talk is about the ambassadors working in the Ottoman Empire during those years. The documents, as I understood, are diplomatic records, there are both manuscripts and typewriters. They are very valuable documents that will have their place in our Museum. We will examine them in-detail soon”, he said.