Էդուարդո Էռնեկյանն ապագան հայրենիքում կերտելու կոչ է անում
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արգենտինահայ գործարար, բարերար Էդուարդո Էռնեկյանը  «Էօրնեկեան հանրակրթական դպրոց»-ը համարում է ներդրում ապագայի, երեխաների համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` հանրակրթական դպրոցի նոր մասնաշենքի բացման հանդիսավոր արարողությանը լրագրողների հետ զրույցում արգենտինահայ բարերարն ասաց, որ շատ է հավանել դպրոցը: «Ես շատ ուրախ եմ, ամեն ինչ այստեղ գեղեցիկ է եւ ուժեղ, ապագայի տեսլականով է կառուցված»,-ասաց նա:
Էռնեկյանի խոսքով` մանր քայլերով ապագան պետք է կերտել հայրենիքում: «Այստեղ մենք պետք է ներդնենք մեր սփյուռքի ջանքերը, քանի որ ապագան այստեղ է եւ դա նաեւ իմ նպատակն է»,-հավելեց  բարերարը:
«Էօրնեկեան հանրակրթական դպրոց»-ը հիմնադրվել է  Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն հայոց Կաթողիկոսի կողմից եւ Էդուարդո Էռնեկյանի բարերարությամբ` 2009 թվականի սեպտեմբերի 1-ին ` Վաղարշապատի թիվ 13 հանրակրթական դպրոցի հենքի վրա:

Эдуардо Эрнекян призвал строить будущее на родине
Армянский предпринматель из Аргентины меценат Эдуардо Эрнекян открытие  “Общеобразовательной школы Эрнекян” считает вкладом в будущее ради детей. Как сообщает  «Арменпресс»,  на торжественном открытии нового корпуса школы в беседе с журналистами он сказал, что школа ему очень нравится. “Я очень рад, здесь все красиво и построено с устремлением в будущее”, - добавил  он.
По его словам, будущее нужно строить на родине и начинать с малых шагов. “Именно сюда мы должны направлять усилия диаспоры, здесь наше будущее и это также моя цель”.
“Общеобразовательная школа Эрнекян” основана Католикосом Всех Армян Гарегином Вторым при меценатстве Э. Эрнекяна 1 сентября  2009 г. на базе общеобразовательной школы # 13 г. Вагаршапата.