Հայաստանի տնային տնտեսություններում կանանց  որոշումների կայացման դերը աճել է
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կանանց 80 տոկոսը կայացնում է հիմնական գնումներ կատարելու վերաբերյալ որոշումը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը , վկայակոչելով «Հայաստանի ժողովրդագրության և առողջապահության հարցերի հետազոտություն. 2015-16 թվականներ» զեկույցը, ամուսնացած կանանց 96 տոկոսը մասնակցում է սեփական առողջության  պահպանման վերաբերյալ որոշման կայացմանը, իսկ 92 տոկոսը`իրենց ընտանիքին կամ բարեկամներին այցելելու որոշման կայացմանը:
«Չորս կանանցից երեքը մասնակցում են բոլոր երեք որոշումների կայացմանը, իսկ 2 տոկոսը չի մասնակցում երեք որոշումներից ոչ մեկին: Կանանց մասնակցությունը բոլոր երեք որոշումների կայացմանը փոփոխվում է ըստ մարզերի` կազմելով 47 տոկոս` Արարատում և 90 տոկոս` Արմավիրում»,- նշված է զեկույցում:
Ըստ զեկույցի` բոլոր երեք որոշումների կայացման մասնաբաժինը  2000 թվականի 50 տոկոսից աճել է մինչև 82 տոկոս (2010 թվական), սակայն 2015-16 թվականին մի փոքր նվազել է` կազմելով 77 տոկոս:
«Այն կանանց մասնաբաժինը, ովքեր չեն մասնակցում որոշումների կայացմանը, 2000 թվականի 14 տոկոսից 2015-16 թվականին  կտրուկ նվազել է  2 տոկոսի»,- ասված է զեկույցում:

Роль женщин в принятии решений в домашних хозяйствах Армении возросла
80% женщин в Армении принимают основные решения при совершении покупок в домашних хозяйствах Армени. Как передает «Арменпресс», об этом во время презентации доклада «Исследование демографических показателей и вопросов здравоохранения в Армении в 2015-16 годах» сказала начальник управления по охране здоровья матери и ребенка Министерства здравоохранения Армении Каринэ Сарибекян. По ее словам, 96% замужних женщин принимают участие в принятии решений по поводу охраны собственного здоровья, и 92% - принятии решений о посещении родственников или друзей.
«Трое из 4 женщин принимают участие в  принятии решений по всем указанным 3 вопросам, и лишь 2% не принимают участия в  их решениях. Роль женщин в принятии решений в домашних хозяйствах Армении меняется по областям: в Араратской области таковых 47%, в Армавире -  90%»,- сказала начальник управления по охране здоровья матери и ребенка Министерства здравоохранения Армении Каринэ Сарибекян. По ее словам,  вышеуказанные проценты возрсли от 50% - в 200-м году, до 82% (2010 год), а в 2015-16 году несколько уменьшились – до 77%.
«Доля женщин, которые не принимают участия в принятии решений по поводу всех указанных 3 вопросов в 2000 году составила 14%; в  2015-16 – 2%»,- сказано в докладе.