Էնդրյու Շոֆերը պաշտոնապես ստանձնել է Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահի պաշտոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկացի դիվանագետ Էնդրյու Շոֆերը պաշտոնապես ստանձնել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահի պաշտոնը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասվում է ԱՄՆ պետդեպի խոսնակ Հեզեր Նոյերթի հայտարարության մեջ:
Հայտարարության մեջ նշվում է եվրոպական ու միջազգային կազմակերպություններում աշխատելու Շոֆերի մեծ փորձը: Նախքան ՄԽ համանախագահի պաշտոնում նշանակվելը նա զբաղեցրել է Վիեննայում միջազգային կազմակերպություններում Միացյալ Նահանգների առաքելությունների ժամանակավոր հավատարմատարի պաշտոնը:
2015 թվականի օգոստոսից մինչև 2017 թվականի հունվար նա եղել է առաքելության ղեկավարի տեղակալը: 2014 թվականի օգոստոսից մինչև 2015 թվականի օգոստոս նա Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունում աշխատել է որպես խորհրդական:  2011-2014 թվականներին Շաֆերը զբաղեցրել է Կիպրոսում ԱՄՆ  փոխդեսպանի պաշտոնը: Աշխատել է նաև Քուվեյթում, Բահրեյնում և Ռուսաստանում ԱՄՆ դեսպանություններում:
Վաշինգտոնում նա աշխատել է պետդեպարտամենտի Իրաքի բաժնում, եղել է քաղաքական հարցերով պետքարտուղարի տեղակալի օգնականը:
«Միացյալ Նահանգները շարունակում է հավատարիմ մնալ Մինսկի խմբի գործընթացին՝ օգնելու կողմերին հասնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տևական ու խաղաղ կարգավորման: Ինչպես նշվում էր հունիսի 19-ի և հուլիսի 6-ի հայտարարություններում՝ ԱՄՆ-ն աջակցում է խնդրի արդար կարգավորմանը, որը պետք է հիմնված լինի միջազգային օրենքի վրա, ինչը ներառում է Հելսինկյան եզրափակիչ ակտը՝ ուժի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության և ինքնորոշման սկզբունքների մասին: Էնդրյու Շոֆերն ակնկալում է աջակցել կողմերին հասնելու այս նպատակին»,- ասվում է ԱՄՆ պետդեպի խոսնակի հայտարարության մեջ:
Նա հայտնել է նաև, որ Շոֆերի կողմից պաշտոնը ստանձնելու վերաբերյալ պաշտոնապես տեղեկացվել է Հայաստանի ու Ադրբեջանի կառավարություններին:

Эндрью Шоффер официально приступил к исполнению обязанностей американского сопредседателя Минской группы ОБСЕ
Эндрью Шоффер официально приступил к исполнению обязанностей американского
сопредседателя Минской группы ОБСЕ
Американский дипломат Эндрью Шоффер официально приступил к исполнению обязанностей американского сопредседателя Минской группы ОБСЕ. Как передает «Арменпресс», об этом сообщается в заявлении пресс-секретаря Госдепа США Хезер Нойерт.
В заявлении отмечается большой опыт работы Эндрью Шоффера в международных и европейских организациях. До нынешнего назначения Эндрью Шоффер занимал пост ВРИО представителя миссий США в международных организациях в Вене.
С августа 2015 года по январь 2017 года он был заместителем руководителя вышеуказанной миссии. С августа 2014 года по август 2015 он работал советником в МАГАТЭ. В 2011-2014 Эндрью Шоффер был вице-послом США на Кипре, работал также в посольствах США  в Кувейте, Бахрейне и РФ.
В Вашингтоне он работал в отделе Ирака Госдепа, был помощником заместителя госсекретаря по политическим вопросам.
«США продолжают оставаться верными процессам Минской группы ОБСЕ в деле оказания помощи сторонам для достижения мирного, длительного урегулирования в карабахском конфликте.
Как было сказано в заявлениях от 19-го июня и 6-го июля, США поддерживают справедливое урегулирование вопроса, основанное на принципах международного права, включая заключительный Хельсинкский акт, а именно, неприменение силы, территориальная целостность и самоопределение. Эндрью Шоффер надеется помочь сторонам в достижении этой цели»,- сказано в заявлении.
В заявлении отмечается также, что о том, что американский дипломат Эндрью Шоффер официально приступил к исполнению обязанностей американского сопредседателя Минской группы ОБСЕ, сообщено правительствам Армении и Азербайджана.