Արցախի ԱԳ նախարարը Ստեփանակերտում հանդիպել է Աբխազիայի արտգործնախարարի հետ
ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը օգոստոսի 28-ին հանդիպել է պաշտոնական այցով Ստեփանակերտ ժամանած Աբխազիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դաուր Կովեին։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԱՀ արտգործնախարարության տեղեկատվական վարչությունից:
Ողջունելով  հյուրին` Կարեն Միրզոյանը համոզմունք է հայտնել, որ Դաուր Կովեի այցը` որպես երկու գերատեսչությունների միջև ձևավորված սերտ գործնական ու մասնագիտական կապերի դրսևորում, նաև նոր լիցք կհաղորդի Արցախի և Աբխազիայի միջև առկա բարեկամական հարաբերություններին։ Այս համատեքստում Արցախի ԱԳՆ ղեկավարը կարևորել է պարբերական քաղաքական խորհրդատվությունների անցկացումը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են երկու պետությունների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների համագործակցության զարգացմանն ուղղված ձեռնարկվելիք քայլերը, ինչպես նաև մտքեր փոխանակել երկկողմ օրակարգի տարբեր հարցերի, միջազգային և տարածաշրջանային խնդիրների շուրջ: Կարեն Միրզոյանը ներկայացրել է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի ներկայիս փուլը և Արցախի կողմից իրականացվող ջանքերը` բանակցություններում առաջընթաց արձանագրելու ուղղությամբ։
Այնուհետև տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետության և Աբխազիայի Հանրապետության արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև «Փոխըմբռնման հուշագրի» ստորագրման արարողությունը։ Հուշագրի շրջանակներում կողմերը պայմանավորվել են, մասնավորապես,  խորհրդատվություններ անցկացնել տեղեկատվական ու հասարակական-փորձագիտական փոխգործակցության, միջպետական, միջկառավարական և միջգերատեսչական համագործակցության զարգացման, երիտասարդական քաղաքականության և դիվանագիտության գծով համագործակցության և այլ հրատապ օրակարգային հարցերի շուրջ։ Ըստ հուշագրի՝ նախատեսվում է նաև ծրագրերի իրականացում փորձի փոխանակման և դիվանագետների վերապատրաստման ոլորտներում։

Artsakh FM meets with FM of Abkhazia in Stepanakert
YEREVAN, AUGUST 28, ARMENPRESS. On August 28, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh Karen Mirzoyan met with Minister of Foreign Affairs of the Republic of Abkhazia Daur Kove who arrived in Stepanakert on an official visit, press service of the Artsakh foreign ministry told Armenpress.
Karen Mirzoyan welcomed the guest and expressed confidence that Daur Kove’s visit, as a manifestation of close practical and professional ties formed between the two Ministries, will also give a new impetus to the friendly relations between Artsakh and Abkhazia. In this context the Minister of Foreign Affairs of Artsakh highlighted the importance of maintaining regular political consultations.
During the meeting, the sides discussed steps to be taken for the development of cooperation between the Foreign Ministries of the two states, as well as exchanged views on various points of the bilateral agenda, international and regional issues. Karen Mirzoyan briefed on the current stage of the settlement process of the Azerbaijani-Karabakh conflict and efforts exerted by Artsakh aimed at achieving progress in the negotiations.
The meeting was followed by the ceremony of signing the Memorandum of Understanding between the Foreign Ministries of the Republic of Artsakh and the Republic of Abkhazia. Within the framework of the Memorandum, the sides agreed, in particular, to hold consultations on collaboration in the areas of information and public expertise, on development of co-operation on interstate, inter-governmental and interagency level as well as in the fields of youth policy and diplomacy and other urgent issues. The Memorandum also envisages implementation of programs on experience exchange and trainings for diplomats.