ԻՊ-ի զինյալները գլխատել են լիբիացի ինը զինվորականների
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման զինյալները հարձակվել են Լիբիայի ազգային բանակի (ԼԱԲ) դիրքերի վրա եւ գլխատել ինը զինվորականների: Այդ մասին, ինչպես տեղակացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է զինվորականների ներկայացուցիչ գնդապետ Ահմեդ ալ Միսմարին:
«Գլխատվել են առնվազն ինը զինվորներ, նույն կերպ սպանվել են երկու խաղաղ բնակիչներ»,-հայտարարել Է գնդապետը «Ֆրանսպրես» գործակալությանը: ԼԱԲ-ի դիրքերի վրա հարձակումը տեղի Է ունեցել Տրիպոլիից 500 կիլոմետր հարավ ընկած շրջանում:
Լիբիայում այժմ երկիշխանություն Է տիրում. երկրի արեւելքի Թոբրուք քաղաքում նիստեր Է գումարում ժողովրդի կողմից ընտրված խորհրդարանը, իսկ արեւմուտքում Տրիպոլի մայրաղաքում իշխում Է ՄԱԿ-ի եւ Եվրոպայի աջակցությամբ ձեւավորված ազգային համաձայնության կառավարությունը՝ Ֆայեզ Սարաջի գլխավորությամբ:
Երկրի արեւելյան մասի իշխանությունները գործում են Տրիպոլիից անկախ եւ համագործակցում ազգային բանակի հետ՝ մարշալ Խալիֆա Խավթարի գլխավորությամբ, որը տեւական պատերազմ Է մղում իսլամիստների դեմ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Боевики ИГ обезглавили девять ливийских военных
Боевики террористической группировки "Исламское государство" напали на позиции ливийской национальной армии (ЛНА) и обезглавили девять военных, сообщил представитель военных полковник Ахмед аль-Мисмари.
"Не менее девяти солдат обезглавлены, таким же способом были убиты двое мирных жителей", — заявил полковник агентству Франс Пресс. Нападение на форпост ЛНА произошло в 500 километрах южнее Триполи.
В Ливии сейчас царит двоевластие — на востоке страны в городе Тобрук заседает избранный народом парламент, а на западе в столице Триполи правит сформированное при поддержке ООН и Европы правительство национального согласия во главе с Фаезом Сарраджем.
Власти восточной части страны действуют независимо от Триполи и сотрудничают с национальной армией во главе с маршалом Халифой Хафтаром, которая ведет затяжную войну с исламистами.