Գյումրու «Պատվո բլուր»-ում ՀՀ և ՌԴ պաշտոնյաները հարգել են ռուս-թուրքական պատերազմներում զոհված զինվորականների հիշատակը
ԳՅՈՒՄՐԻ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրու «Պատվո բլուր» հուշահամլիրի տարածքում տեղի ունեցավ  19-րդ դարում ռուս-թուրքական պատերազմներում զոհված   զինվորականների հիշատակին նվիրված միջոցառում։ Ի հիշատակ նրանց, ում աճյուններն ամփոփված են այս վայրում,  ծաղիկներ ու ծաղկեպսակ դրվեցին,  հնչեցին երկու երկրների օրհներգները, կատարվեց հիշատակի կարգ՝ ձեռամբ հոգևոր հովիվ հայր Անդրեյի: Իսկ մինչ այդ 1 րոպե լռությամբ ներկաները հարգեցին զոհված զինվորականների հիշատակը:
Արարողությանը ներկա էին մարզային ու քաղաքային իշխանությունների ներկայացուցիչները,  ՌԴ հյուպատոս  Ալեքսանդր Կոպնինը, պաշտոնատար այլ անձինք, 102-րդ ռազմաբազայի և սահմանապահ ջոկատի զինվորներ և  սպաներ: Ելույթի ժամանակ Շիրակի փախմարզպետ Սեյրան Պետրոսյանը կարևորեց հայ և ռուս ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունը, նշելով, որ այս հուշահամալիրը այդ բարեկամության վառ ապացույցն է։ Նա ընդգծեց, որ «Պատվո բլուր» հուշահամալիրի բացումն իրապես պատմական իրադարձություն կարելի է համարել:
«Յոթ տարի առաջ` օգոստոսի 20-ին, վերաբացվեց այս հուշահամալիրը, որի բացման հանդիսավոր արարողությանը մասնակցեցին ՌԴ և ՀՀ նախագահները: Այս իրադարձությունը առավել սերտացրեց հայ-ռուսական բազմադարյա բարեկամությունը: Հուշահամալիրի վերաբացումը ևս մեկ ապացույց է, որ մեր երկու ժողովուրդները փառքով են հիշում և խնկարկում իրենց այն որդիներին, որոնք զոհվել են հանուն ազատության:   Այսօր էլ, յոթ տարի անց, մենք այստեղ ենք, որպեսզի վառ պահենք նրանց հիշատակը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց փոխմարզպետ  Սեյրան Պետրոսյանը:
Երկու  երկրների դարավոր բարեկամության մասին խոսեց նաև Գյումրու քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանը, իսկ ՌԴ նորանշանակ հյուպատոս Ալեքսանդր Կոպնինը ռուս ժողովրդի անունից շնորհակալություն հայտնեց հայ ազգին՝  հոգատար վերաբերմունքի և պատմական հիշողություններիը կարևորելու համար:
2009թ. Շիրակի եւ ՌԴ Ուլյանովսկի մարզերի իշխանությունների նախաձեռնությամբ եւ հայ-ռուսական բարեգործական «Պատվի գործ» կազմակերպության համատեղ ջանքերով, այս տարածքում իրականացվել են բարեկարգման եւ վերակառուցման աշխատանքներ, կառուցվել է ռուս սպաների հիշատակը հավերժացնող հուշարձան, որը բացվեց 2010 թվականին:

На Холме  Почета  в  Гюмри должностнные лица Армении и России почтили память погибших в  русско-турецких  войнах
На Холме  Почета  в  Гюмри должностнные лица Армении и России почтили память
погибших в  русско-турецких  войнах
На Холме  Почета  в  Гюмри состоялось поминальное  мероприятие, где  высокопоставленные лица Армении и России почтили память погибших в  русско-турецких  войнах XIX, возложив цветы  и венки к  мемориалу героев. Присутствующие  минутой  молчания почтили память отдавших жизни в этой  войне.
Прозвучали гимны  двух стран, затем молебен за упокой погибших воинов отслужил отец  Андрей.
На церемонии присутствовали  представители городской  и областной  властей, консул РФ  Александр Копнин, официальные лица, офицеры  и военнослужащие  102-й российской  военной  базы.
В своей  речи вице-губернатор области Сейран Петросян отметил вековую дружбу  армянского и русского народов, подчеркнув, что одним из ярких символов этой  дружбы  стал этот Мемориал. Открытие  Холма  Почета  в  Гюмри, сказал он, это поистине  историческое событие.
«Семь лет назад, 20 августа был открыт этот памятник – в присутствии президентов России и Армении. Это событие  еще больше скрепило многовековую дружбу  наших народов. Этот памятник стал еще одним  свидетельством того, что наши народы помнят и свято чтят память своих сынов. И сегодня, спустя семь лет, мы  вновь собрались, чтобы вновь и вновь почтить их память», - как  передает Арменпресс, сказал Сейран Петросян.
О проверенной  веками дружбе  русского и армянского народов говорили также мэр Гюмри  Самвел Баласанян, новоназначенный  консул РФ  Александр Копнин, выразивший  благодарность армянскому  народу  за заботливое  отношение и непреходящую память об исторических событиях.
В 2009г. по инициативе властей Ширакской и Ульяновской  областей совместно с армяно-российской благотворительной  организацией «Дело чести» здесь был построен Мемориал, увековечивший  память русских офицеров. Открытие памятника состоялось в 2010 году.