Իրանը դիտարկում է մատակարարվող գազի ծավալներն ավելացնելու Հայաստանի ցանկությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի ազգային գազային ընկերությունը դիտարկում է Հայաստանին գազի մատակարարումներն ավելացնելու հարցը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այդ մասին theiranproject.com-ին տված հարցազրույցում ասել է ընկերության միջազգային հարցերով բաժնի տնօրեն Բեհզադ Բաբազադեն։
«Իրանական գազն էլեկտրաէներգիայի դիմաց Հայաստան արտահանելու առավելագույն քանակն այժմ օրական մեկ մլն խորանարդ մետրից պակաս է: Հայկական կողմը պահանջել է ավելացնել Իրանից արտահանումն օրական 2 կամ 2,5 մլն խմ-ի: Մենք դիտարկում ենք այդ հարցը: Մենք նախընտրում ենք Հայաստանի հետ ստորագրել գազի արտահանման ծավալների ավելացման ուղիղ համաձայնագիր, որպեսզի վճարը ստանանք ուղիղ, առանց էլեկտրաէներգիայի: Եթե կողմերի միջև ձեռք բերվի համաձայնություն, գազն էլեկտրաէներգիայով փոխանակելու մասին պայմանագիրը չի չեղարկվի, այն ստորագրվել է երկու երկրների կառավարությունների միջև ու կպահպանվի։ Սակայն ընկերությունը ցանկանում է Հայաստանի հետ առանձին համաձայնագիր կնքել ու գազի մատակարարումների դիմաց գումար ստանալ»,- ասել է Բաբազադեն:
Հարցին՝ արդյոք նախատեսվում է Հայաստանի հետ ստորագրել առանձին համաձայնագիր՝ Իրանի ազգային գազային ընկերության ներկայացուցչը դրական պատասխան է տվել և ավելացրել, որ այդ ուղղությամբ բանակցություններ են ընթացել: «Իհարկե, Հայաստանը նախընտրում է ռուսական գազի գինը, որն ավելի ցածր է, սակայն այն մեզ համար այնքան էլ ընդունելի չէ»,- նշել է Բաբազադեն:
Անդրադառնալով Վրաստանի հետ գազի մատակարարման բանակցություններին՝ Բաբազադեն ասել է, որ Վրաստան գազի մատակարարումների մասին պայմանագիրը ստորագրվել է, բայց չի լրամշակվել։ «Պատճառն այն է, որ գազը պետք է անցնի Հայաստանով, մինչդեռ Վրաստանի ու Հայաստանի միջև բանակցությունները չեն ավարտվել»,- ասել է նա:

YEREVAN, AUGUST 15, ARMENPRESS. National Iranian Gas Company (NIGC) is considering the issue of adding gas supplies to Armenia, “Armenpress’ reports director for international affairs of NIGC, Behzad Babazadeh told theiranproject.com.
“The ceiling for Iran’s gas exports to Armenia in exchange for electricity is below 1 mcm/d. The Armenian side had demanded that Iran’s gas exports be increased to 2 or 2.5 mcm/d. NIGC is considering this request. Of course, NIGC prefers to sign a direct agreement with Armenia about increasing gas exports in order to be directly paid for gas exports. The gas-for-electricity agreement has been signed by the governments of Iran and Armenia and will be respected. The gas-for-electricity agreement has been signed by the governments of Iran and Armenia and will be respected”, Babazadeh said.
To the question if a separate agreement may be signed with Armenia, NIGC official said, “Yes, that’s it. We have had talks in this regard. Of course, Armenia favors the price of Russia’s gas sales, which is low and we do not accept it”.
Referring to gas supply talks with Georgia, Behzad Babazadeh said, “An agreement had been signed for exporting gas to Georgia, but it has not been finalized. The reason is that gas must pass by Armenia to reach Georgia and Georgia-Armenia negotiations have not been finalized to that effect”.