Իրանը դիտարկում է մատակարարվող գազի ծավալներն ավելացնելու Հայաստանի ցանկությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի ազգային գազային ընկերությունը դիտարկում է Հայաստանին գազի մատակարարումներն ավելացնելու հարցը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այդ մասին theiranproject.com-ին տված հարցազրույցում ասել է ընկերության միջազգային հարցերով բաժնի տնօրեն Բեհզադ Բաբազադեն։
«Իրանական գազն էլեկտրաէներգիայի դիմաց Հայաստան արտահանելու առավելագույն քանակն այժմ օրական մեկ մլն խորանարդ մետրից պակաս է: Հայկական կողմը պահանջել է ավելացնել Իրանից արտահանումն օրական 2 կամ 2,5 մլն խմ-ի: Մենք դիտարկում ենք այդ հարցը: Մենք նախընտրում ենք Հայաստանի հետ ստորագրել գազի արտահանման ծավալների ավելացման ուղիղ համաձայնագիր, որպեսզի վճարը ստանանք ուղիղ, առանց էլեկտրաէներգիայի: Եթե կողմերի միջև ձեռք բերվի համաձայնություն, գազն էլեկտրաէներգիայով փոխանակելու մասին պայմանագիրը չի չեղարկվի, այն ստորագրվել է երկու երկրների կառավարությունների միջև ու կպահպանվի։ Սակայն ընկերությունը ցանկանում է Հայաստանի հետ առանձին համաձայնագիր կնքել ու գազի մատակարարումների դիմաց գումար ստանալ»,- ասել է Բաբազադեն:
Հարցին՝ արդյոք նախատեսվում է Հայաստանի հետ ստորագրել առանձին համաձայնագիր՝ Իրանի ազգային գազային ընկերության ներկայացուցչը դրական պատասխան է տվել և ավելացրել, որ այդ ուղղությամբ բանակցություններ են ընթացել: «Իհարկե, Հայաստանը նախընտրում է ռուսական գազի գինը, որն ավելի ցածր է, սակայն այն մեզ համար այնքան էլ ընդունելի չէ»,- նշել է Բաբազադեն:
Անդրադառնալով Վրաստանի հետ գազի մատակարարման բանակցություններին՝ Բաբազադեն ասել է, որ Վրաստան գազի մատակարարումների մասին պայմանագիրը ստորագրվել է, բայց չի լրամշակվել։ «Պատճառն այն է, որ գազը պետք է անցնի Հայաստանով, մինչդեռ Վրաստանի ու Հայաստանի միջև բանակցությունները չեն ավարտվել»,- ասել է նա:

Иран рассматривает предложение  Армении увеличить объемы поставляемого газа
Национальная газовая компания Ирана обдумывает желание  Армении увеличить объемы  поставляемого газа. Как  передает Арменпресс, об этом сказал начальник международного отдела  компании Бехзад Бабазаде в  интервью сайту theiranproject.com.
«Максимальный объем экспортного газа в Армению взамен на эл/энергию  меньше 1 млн кб/м в день. Армянская сторона хочет увеличить  в день до 2 или 2,5 млн кб/м.  мы  рассматриваем этот вопрос. Мы  предпочитаем заключить с  Арменией прямое  соглашение  по поставкам газа, чтобы  получать оплату  прямо, без эл/энергии. Если соглашение  будет достигнуто, прежний  договор «газ взамен на  эл/энергию не будет дезавуирован. Он был подписан двумя  правительствами. Но компании выгоднее подписать непосредственно свое  соглашение с Арменией  и  получать плату за газ», сказал Бабазаде.
На вопрос, планируется ли заключить с  Арменией отдельное  соглашение, Бабазаде  ответил утвердительно, добавив, что в этом направлении уже  были  переговоры. «Разумеется, Армения предпочитает российскую цену за газ, но для  нас она  не выгодна», - сказал он.
Относительно газового соглашения  с Грузией Бабазаде сказал, что договор о поставках подписан, но не  дополнен. «Причина в  том, что газ должен проходить через Армению, а между тем переговоры  между  Грузией и Арменией  еще не  завершены», - сказал он.