Նոր ավիաընկերություններ, նոր երթուղիներ. ՔԱԳՎ-ն նախատեսում է ավելացնել ձեռք բերված արդյունքները
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում Հայաստանի օդանավակայաններով փոխադրվել է 1 մլն 94 հազար մարդ, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 29.3 տոկոսով: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ՀՀ կառավարությանն առընթեր քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության օդային փոխադրումների կարգավորման վարչության պետ Աննա Չոբանյանն` ամփոփելով կիսամյակային աշխատանքը:
-2017 թվականի առաջին կիսամյակն ինչպիսի՞ շրջան է քաղավիացիայի համար: Ի՞նչ ցուցանիշներ կառանձնացնեք:
-Առաջին կիսամյակը բավական դրական ենք գնահատում: 2016 թվականին դրական ցուցանիշներից հետո շարունակում ենք աճ գրանցել: Նշեմ, որ առաջին կիսամյակում փոխադրվել է 1 մլն 94 հազար մարդ, արդեն ունենք 29.3 տոկոսի աճ: Մեծ սպասումներ ունենք, որ 2017 թվականն ավելի լավ ցուցանիշներով կփակենք, քան 2016 թվականը, երբ վերջին տասը տարվա ընթացքում գրանցվեց ռեկորդային ցուցանիշ: 2016-ին ուղևորահոսքը կազմել էր 2 մլն 117 հազար մարդ: Բեռնափոխադրումների ցուցանիշներում նույնպես աճ կա, այն կազմում է շուրջ 70 տոկոս: Հուսով ենք, որ ցուցանիշներն այսպես կպահենք ու կավելացնենք:
Ընթացիկ տարում ունեցել ենք նոր երթուղիներ, տեղական ավիաընկերությունների շրջանում ակտիվություն է նկատվում:  Մասնավորապես, «Տարոն-Ավիան» Գյումրիից, «Արմենիա» ավիաընկերությունը: Վերջինս ամառային այս սեզոնին մի քանի ոչ կանոնավոր երթուղիներ բացեց: Այսօր ունենք կանոնավոր թռիչքներ դեպի Իսրայել, Բեյրութ, Աստանա:
-Այս նոր չվերթների բացումը որքանո՞վ է ազդեցություն թողել տոմսերի գների վրա:
-Նոր չվերթների բացումը չի կարող տոմսերի գների վրա ուղղակիորեն ազդեցություն թողնել: Անուղղակիորեն կարող է լինել, եթե չվերթները տրանզիտային նոր ուղղություններ ապահովեն, և այստեղ մրցակցության դեպքում գները կիջնեն: Ես կարող եմ ասել, որ մենք գների նվազում ունենք ոչ թե մի քանի երթուղիների բացումից հետո, այլ, ընդհանրապես, վերջին 3 տարիների ընթացքում նոր քաղաքականության վարման արդյունքում: Չնայած դրան, պետք է ասեմ, որ այս ցուցանիշները կրկին մեզ չեն գոհացնում: Դրա համար պետք է բանակցել, որպեսզի շատ ավիաընկերություններ գան, և եթե ուղևորների քանակը համապատասխան լինի, ապա ավիաընկերությունները կարող են մտածել իրենց գնային քաղաքականության փոփոխության մասին:
-Նշվում էր, որ ներդրումային ծրագիր կա «Շիրակ» օդանավակայանի զարգացման համար, և բարեկարգման աշխատանքներ են իրականացվելու օդանավակայանում: Ի՞նչ աշխատանքներ են արդեն իսկ իրականացվել և ի՞նչ ներդրումներ են կատարվել:
-Այո, Գյումրու օդանավակայանի զարգացումը մեզ համար այսօր առաջնային պլանում է: Ինչպես գիտեք այնտեղ արդեն երկու ավիաընկերություն երթուղիներ է շահագործում: Եվ որպեսզի ավելի ակտիվացնենք աշխատանքը մենք պետք է բարելավենք ենթակառուցվածքները, աշխատենք ծառայությունների ընդլայնման մասով: Արդեն իսկ օդանավակայանի թռիչքուղին  բարեկարգվել է, լուսաազդանշանային համակարգն է փոփոխվել, աշխատանքներ են տարվում օդանավակայանի տերմինալում: Արդեն կա մշակված ծրագիր, որի համաձայն նախատեսվում են շարունակական ներդրումներ: Դա կօգնի, որ նոր ավիաընկերությունների մուտքի դեպքում, կարողության իմաստով կարողանանք ապահովել անհրաժեշտ պայմանները:
-Առաջիկայում նոր ավիաընկերությունների մուտք Գյումրու օդանավակայան սպասվո՞ւմ է:
-Սովորաբար խուսափում ենք կանխավ ավիաընկերությունների մուտքի հետ կապված տվյալներ տրամադրել, քանի դեռ ավիաընկերությունները կոնկրետ որոշում չեն կայացրել: Բայց վստահ եղեք, որ բանակցություններ տարվում են, հուսով ենք, որ այդ ավիաընկերությունների թիվը կավելանա: Դա կախված է մի շարք գործոններից, բանակցությունների ընթացքից, ավիաընկերությունների ծրագրերից: Մենք բավական դրական ենք տրամադրված,  ավելի ոգևորվում ենք, երբ տեսնում ենք ակտիվությունը: Մենք տեսնում ենք, որ ավիաընկերություններն իրենց լավ են զգում:
-Ի՞նչ ուսումնասիրություններ են կատարվել փոքր ավիացիայի զարգացման նպատակով:
-Փոքր ավիացիայի զարգացումը ևս մեր կարևոր ծրագրերից է: Ավիացիայի վարչությունը ուսումնասիրությունների առումով լայնածավալ աշխատանք է տանում: Հայաստանի տարածքում ունենք 16 աերոդրոմ, և դրանցից պետք է ընտրել, թե որի ուղղությամբ պետք է աշխատանք տանել: Մինչ այդ շատ կարևոր է ուսումնասիրել ներքին ցամաքային փոխադրումների ծավալները, աերոդրոմի վերականգնման ծախսերը, որպեսզի պարզ լինի, թե որ ուղղությամբ շարունակենք: Գիտեք, որ արդեն Կապանի օդանավակայանի հետ կապված դրական տեղաշարժ կա: Առաջիկայում փոքր ավիացիայի զարգացման  վերջնական ծրագիրը կկազմվի  և կսկսենք, ըստ ուղղությունների, աշխատանք:
-Այսինքն` տեսանելի արդյունքների մասին դեռ վաղ է խոսելը:
-Այո, դեռ վաղ է խոսելը, որովհետև աերոդրոմների վերագործակման աշխատանքները բավական լուրջ ընթացք է նախատեսում: Լուրջ վերլուծություն է անհրաժեշտ, իսկ դա ժամանակ է պահանջում:
-Ի՞նչ փուլում են գտնվում ՀՀ-ի և ԵՄ-ի միջև Համապարփակ օդային փոխադրումների մասին համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները:
-Այստեղ մեծ առաջընթաց ունենք: Դրական արդյունքներ կան առաջին պաշտոնական բանակցային փուլի ընթացքում: Բավական ծավալուն բանակցային տեքստից մի քանի կետ էր մնացել վերջնականացնելու: Վերջերս հունիսին Քաղավիացիայի  գլխավոր վարչության պետի գլխավորած պատվիրակությունը մեկնեց Բրյուսել, այնտեղ քննարկում տեղի ունեցավ եվրոպացի մեր գործընկերների հետ և մնացած կետերի շուրջ բանակցություններն էլ ավարտվեցին: Հիմա այն փուլում ենք, որ համաձայնագիրը  ԵՄ պետություններին առանձին ներկայացվի հաստատման: Հույս ունենք, որ բանակցությունների երկրորդ պաշտոնական փուլի ընթացքում կստորագրվի:
-Ի՞նչ աշխատանքներ են իրականացվել «Օդային մայրուղիներից ազատ օդային տարածք» (Free Route Airspace) հայեցակարգի ներդրման նպատակով:
-«Օդային մայրուղիներից ազատ օդային տարածք» հայեցակարգի ներդրումը թույլ կտա ավիաընկերություններին օգտագործել կարճ երթուղիներ՝ էականորեն բարձրացնելով թռիչքների արդյունավետությունը: Կա արդեն ձևավորված աշխատանքային խումբը, աշխատանքային հանդիպում է տեղի ունեցել «ԵՎՐԱԿՈՆՏՐՈԼ» կազմակերպության և աշխատանքային խմբի մասնագետների միջև, որի ընթացքում քննարկվել են վերոնշյալ ծրագրի ներդրման դրույթները, ռազմավարությունը և հնարավոր խոչընդոտները: Հայեցակարգի ներդրման վերաբերյալ տեղեկատվության նախագիծ է մշակվել ՀՀ Աերոնավիգացիոն տեղեկատվական ժողովածուում հրապարակելու համար: Կարծում ենք 2017-ի ավարտին կունենանք որոշ արդյունքներ:

Новые авиакомпании, новые маршруты: ГУГА планирует увеличить достижения
В первом полугодии текущего пассажиропоток в Армении составил 1 млн 94 тыс человек, рост составил 29,3%. Об этом в беседе с Арменпресс сказала начальник управления регулирования воздушных перевозок Главного управления гражданской авиации (ГУГА) Анна Чобанян, подведя итоги полугодия.
- Какие показатели были у гражданской авиации за первое полугодие 2017 года?
- Мы довольно позитивно оцениваем первое полугодие. После положительных показателей 2016 года у нас продолжается рост. Отмечу, что пассажиропоток составил 1 млн 94 тыс человек, рост составил 29,3%. У нас большие ожидания, что текущий год закроем результатами лучше 2016 года, когда был зафиксирован рекорд за последние 10 лет. Пассажиропоток в 2016 году составил 2 млн 117 тыс человек.
Вырос также показатель грузоперевозок. Рост составляет около 70%. Надеемся сохранить и увеличить эти показатели.
В текущем году у нас появились новые направления, активировались местные авиакомпании. В частности, «Тарон авиа» из Гюмри, компания «Армения». Последняя в летний сезон открыла несколько нерегулярных рейсов. Сегодня у нас также есть рейсы в Израиль, Бейрут и Астану.
- Имеет ли открытие новых рейсов влияние на стоимость билетов?
- Открытие новых рейсов не может непосредственно повлиять на стоимость билетов. Косвенно может быть, если новые направления открывают транзитные маршруты и есть конкуренция по более низким ценам. Я могу сказать, что мы имеем снижение цен не после открытия нескольких маршрутов, а в результате запуска новой политики последних 3-х лет. Несмотря на это, я должна сказать, что эти цифры пока не удовлетворяют нас. Нужно вести переговоры, чтобы много авиакомпаний пришло, и если будет достаточное количество пассажиров, авиакомпании смогут подумать об изменении своей ценовой политики.
- Отмечалось, что есть инвестиционная программа в связи с развитием аэропорта «Ширак» и ведутся работы по благоустройству аэропорта. Какая работа уже выполнена и какие были сделаны инвестиции?
- Да, развитие аэропорта в Гюмри сегодня для первостепенная задача. Как вы знаете, там уже действует две авиакомпании. Для того, чтобы еще более активировать работу, нам нужно улучшить инфраструктуру, расширить услуги в плане работы.  Был отремонтирован аэропорт, улучшена взлетно-посадочная полоса, изменено освещение, мы работаем над терминалом аэропорта.  Уже есть план, который предусматривает продолжение инвестиций. Это поможет вступлению новых авиакомпаний, а это означает возможность обеспечить необходимые условия.
- Ожидается ли вход новых авиакомпаний в аэропорт Гюмри?
- Обычно мы избегаем заранее давать связанную с авиакомпаниями информацию, пока авиакомпании еще не примут окончательное решение. Но будьте уверены, что переговоры ведутся, и мы надеемся, что количество авиакомпаний увеличится. Это зависит от нескольких факторов, хода переговоров, планов авиакомпаний. У нас позитивный настрой. Мы видим, что авиакомпании чувствуют себя комфортно.
- Какие исследования были проведены с целью развития малой авиации?
- Развитие малой авиации является одной из наших важнейших программ. Департамент авиации проводит масштабную работу в плане исследования. В Армении есть 16 аэродромов, и нужно выбрать, в каком направлении предпринять работу. До этого нужно изучить объем внутреннего наземного транспорта, расходы по восстановлению аэродрома, для того, чтобы понять, в каком направлении продолжать. Вы знаете, что есть позитивные изменения в связи с аэропортом Капана. Программа развития малой авиации будет сформирована в ближайшее время, и в соответствии с направлениями начнутся работы.
- Т.е. пока рано говорить о видимых результатах?
- Да, слишком рано говорить, так как работы по возобновлению эксплуатации аэродромов требуют серьезного процесса планирования. Нужен серьезный анализ, а это требует времени.
- На какой стадии находятся переговоры между ЕС и Арменией вокруг всеобъемлющего соглашения о воздушном транспорте?
- Здесь у нас есть большой прогресс. Есть положительные результаты по итогам первого раунда переговоров. Из довольно объемного переговорного текста осталось согласовать несколько пунктов, чтобы завершить переговоры. Недавно делегация во главе с руководителем Главного управления гражданской авиации Армении посетила Брюссель, где состоялось обсуждение с нашими европейскими партнерами, и переговоры по остальным пунктам были завершены. Теперь мы находимся на той фазе, когда договор должен быть представлен на утверждение стран ЕС. Мы надеемся, что он будет подписан в ходе второго раунда официальных переговоров.
- Какие работы проводятся для внедрения концепции Free Route Airspace?
- Внедрение концепции Free Route Airspace позволит авиакомпаниям использовать короткие маршруты, значительно увеличивая эффективность работы.  Уже создана рабочая групп, состоялась встреча с организацией «Евроконтроль» для обсуждения стратегии реализации программы и возможных препятствий. Информация о введении концепции проекта была подготовлена к публикации в Руководстве по аэронавигационной информации. Мы считаем, что к концу 2017 года у нас будут некоторые результаты.