Նոր վարկերի ներգրավումը չի վատթարացնի ՀԷՑ ընկերության ֆինանսական կայունությունը. փոխնախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀԷՑ-ը նախատեսում է ներգրավել վարկային միջոցներ 160 ԱՄՆ դոլարի չափով, որից 80 միլիոնը կտրամադրի ՎԶԵԲ-ը, 80 միլիոնը՝ ԱԶԲ-ն: Այս առնչությամբ որոշ դիտարկումների արձագանքել է ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների փոխնախարար Հայկ Հարությունյանը:
«Վարկային միջոցներն ամբողջությամբ ուղղվելու են ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի կողմից հաստատված ներդրումային ծրագրի ֆինանսավորմանը։ Ներդրումային ծրագրի ընդհանուր ծավալը կազմում է 200 մլն դոլար, որից 40 մլն-ը պլանավորվում է ուղղել սեփական միջոցներից, 160 մլն-ը՝ ներգրավել վերը նշված կառույցներից»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշում է փոխնախարարը:
Հայկ Հարությունյանի համոզմամբ՝ նոր վարկերի ներգրավումը չի վատթարացնի ՀԷՑ ընկերության ֆինանսական կայունությունը: Այս մասին է վկայում նաեւ հեղինակավոր «Grant Thornton» աուդիտորական կազմակերպության կողմից տրված եզրակացությունը, որը մինչեւ վարկերի տրամադրումը մանրամասն ուսումնասիրել է ընկերության ֆինանսական մոդելը։
Ինչ վերաբերում է ընկերության ներկայիս վարկերի ռեստրուկտուրիզացմանը, ապա Հայկ Հարությունյանը նշել է, որ վարկային պարտավորությունները նոր սեփականատիրոջ կառավարման ժամանակահատվածում կամ մարվել են կամ ռեստրուկտուրիզացվել։ Մասնավորապես, ռեստրուկտուրիզացվել է «ԻՆՏԵՐ ՌԱՕ»-ի կողմից տրամադրված վարկը՝ HSBC Լոնդոնի կողմից ներգրավված վարկային միջոցների հաշվին շուկայականից ցածր տոկոսադրույքներով:

YEREVAN, JULY 28, ARMENPRESS. Electric Networks of Armenia (ENA) plans to involve 160 million USD loans, 80 million of which will be provided by the EBRD, and the other 80 million by ADB.
Hayk Harutyunyan, the deputy minister of energy infrastructures and natural resources commented on some subsequent observations on this matter.
“The loans will be completely directed for financing the investment program which was approved by the public services regulatory commission. The total volume of the investment program amounts 200 million dollars, 40 million of which is planned to be directed from own resources and the remaining 160 million to involve from the abovementioned structures”, he said.
Harutyunyan says the attraction of new loans will not worsen the financial sustainability of the ENA.
Grant Thornton Audit organization has also concluded the abovementioned, which has scrutinized the ENA”s financial model prior to provision of loans.