Նոր վարկերի ներգրավումը չի վատթարացնի ՀԷՑ ընկերության ֆինանսական կայունությունը. փոխնախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀԷՑ-ը նախատեսում է ներգրավել վարկային միջոցներ 160 ԱՄՆ դոլարի չափով, որից 80 միլիոնը կտրամադրի ՎԶԵԲ-ը, 80 միլիոնը՝ ԱԶԲ-ն: Այս առնչությամբ որոշ դիտարկումների արձագանքել է ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների փոխնախարար Հայկ Հարությունյանը:
«Վարկային միջոցներն ամբողջությամբ ուղղվելու են ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի կողմից հաստատված ներդրումային ծրագրի ֆինանսավորմանը։ Ներդրումային ծրագրի ընդհանուր ծավալը կազմում է 200 մլն դոլար, որից 40 մլն-ը պլանավորվում է ուղղել սեփական միջոցներից, 160 մլն-ը՝ ներգրավել վերը նշված կառույցներից»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշում է փոխնախարարը:
Հայկ Հարությունյանի համոզմամբ՝ նոր վարկերի ներգրավումը չի վատթարացնի ՀԷՑ ընկերության ֆինանսական կայունությունը: Այս մասին է վկայում նաեւ հեղինակավոր «Grant Thornton» աուդիտորական կազմակերպության կողմից տրված եզրակացությունը, որը մինչեւ վարկերի տրամադրումը մանրամասն ուսումնասիրել է ընկերության ֆինանսական մոդելը։
Ինչ վերաբերում է ընկերության ներկայիս վարկերի ռեստրուկտուրիզացմանը, ապա Հայկ Հարությունյանը նշել է, որ վարկային պարտավորությունները նոր սեփականատիրոջ կառավարման ժամանակահատվածում կամ մարվել են կամ ռեստրուկտուրիզացվել։ Մասնավորապես, ռեստրուկտուրիզացվել է «ԻՆՏԵՐ ՌԱՕ»-ի կողմից տրամադրված վարկը՝ HSBC Լոնդոնի կողմից ներգրավված վարկային միջոցների հաշվին շուկայականից ցածր տոկոսադրույքներով:

Привлечение новых кредитов не ухудшит финансовую стабильность ЭСА: замминистра энергетики Армении
ЗАО ЭСА намерено привлечь новые кредиты в размере 160 млн долларов, из коих 80 млн долларов комапния намерена занять у ЕБРР, а другие 80 млн долларов – у АБР. Как передает «Арменпресс»,  по этому некоторые комментарии сделал замминистра энергетики Армении Айк Арутюнян.
«Все кредитные средства пойдут на финансирование программ развития, утвержденных КРОУ Армении. Общий объем инвестиционных программ - 200 млн долларов, из коих 40 млн долларов – собственные средства, 160 млн долларов -  кредитный заем»,- сказал замминистра энергетики Армении Айк Арутюнян.
По его словам, привлечение новых кредитов не ухудшит финансовую стабильность ЭСА, об этом свидетельствует также аудиторское заключение, сделанное компанией «Grant Thornton», которая изучила финансовое состояние ЗАО ЭСА.
Что касается внутренней реструктуризации имеющихся кредитов, то, как сказал замминистра энергетики Армении Айк Арутюнян, в бытность нового владельца ЭСА старые кредиты были либо покрыты, либо реструктуризованы. В частности, реструктуризован кредит, выданный «ИНТЕР РАО» - за счет кредитов, полученных под низкий процент от лондонского банка HSBC.