Պետությունը կփոխհատուցի սահմանամերձ համայնքների աշակերտների դասագրքերի վարձը և կներդնի ուսման վարձի հատուկ մեխանիզմ
Պետությունը կփոխհատուցի սահմանամերձ համայնքների աշակերտների դասագրքերի
վարձը և կներդնի ուսման վարձի հատուկ մեխանիզմ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ նախագահը հանձնարարել է Կրթության և գիտության նախարարությանը փոխհատուցել սահմանամերձ համայնքների աշակերտների բոլոր դասագրքերի վարձը և ներդնել նշված համայնքներից ուսանողների ուսման վարձի հատուկ մեխանիզմ: Այդ մասին կառավարության նիստում հայտարարեց ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը և առաջարկեց ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանին այդ հանձնարարականների հետ կապված ընդունել կառավարության որոշումներ:
Վիգեն Սարգսյանը տեղեկացրեց, որ հուլիսի 26-ին իր նախագահությամբ տեղի է ունեցել սահմանամերձ համայնքների միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստը և այնտեղ ներկայացվել է ՀՀ նախագահի՝ ԿԳՆ-ին ուղղված երկու հանձնարարական։ «Եթե մենք դա շատ արագ չանենք, ուղղակի չենք հասցնելու: Մեկը վերաբերում է սահմանամերձ համայնքների աշակերտների բոլոր դասագրքերի փոխհատուցման խնդրի լուծմանը, երկրորդը՝ սահմանամերձ համայնքներից ուսանողների ուսման վարձերի հատուկ մեխանիզմի ներդրմանը: Երկու հանձնարարականի վերաբերյալ էլ Կրթության և գիտության նախարարի տեղակալը երեկ զեկուցում էր, որ պատրաստ են: Բայց դրանք երկուսն էլ կառավարության որոշումներ են պահանջելու և ցանկալի է դա անել հիմա՝ մինչև սեպտեմբերի մեկը, դասագրքերի առումով անպայման, երկրորդը՝ գոնե իրազեկման առումով», - «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ասաց Վիգեն Սարգսյանը:
Դիմելով վարչապետին՝ նախարարն առաջարկեց ԿԳՆ-ին այսօր ուղղված իր հանձնարարականում ներառել նշված երկու հանձնարարականները ևս: «Շատ լավ», - արձագանքեց Կարեն Կարապետյանը:
Ավելի վաղ վարչապետը ԿԳ նախարարին հանձնարարել ապահովել 2017-2018 թվականների ուսումնական տարվա պատշաճ մեկնարկը:

Государство возместит стоимость учебников для учеников из приграничных областей Армении и внедрит особый механизм платы за учебу
Государство возместит стоимость учебников для учеников из приграничных областей
Армении и внедрит особый механизм платы за учебу
Президент Армении Серж Саргсян поручил министру образования и науки Армении возместить стоимость учебников для учеников из приграничных областей Армении и внедрить особый механизм платы за учебу. Как передает «Арменпресс», об этом сегодня на заседании правительства Армении заявил министр обороны Армении Виген Саргсян.
Министр обороны Армении Виген Саргсян сегодня на заседании правительства коснулся поручения премьер-министра Карена Карапетяна об обеспечении начала 2017/2018 учебного года на подобающем уровне и предложил увязать его с поручением президента.
Виген Саргсян сообщил, что ранее состоялось  очередное заседание межведомственной комиссии, созданной с целью решения вопросов, подлежащих координации в приграничных общинах. По словам главы Минобороны, есть два поручения министерству образования и науки от президента Армении.
«Если мы оперативно не предпримем действий, просто не успеем. Одно из поручений касается решения вопроса компенсации выдачи учебников ученикам в приграничных общинах. Второе же поручение касается внедрения специального механизма оплаты за обучение для студентов из приграничных общин», – сказал Виген Саргсян.
По его словам, заместитель министра образования и науки Армении накануне доложил, что все готово для реализации данных поручений, однако для этого нужны соответствующие решения правительства.
«Желательно успеть все сейчас – до 1 сентября, особенно по части учебников. Если вы не против, можно включить в ваше поручение и это», – обратился к премьеру Виген Саркисян.