Հովհաննիսյանը հանցագործության մասին հաղորդում տվող անձանց բարդություններից պաշտպանելու նախագիծ է դրել շրջանառության մեջ
Հովհաննիսյանը հանցագործության մասին հաղորդում տվող անձանց բարդություններից
պաշտպանելու նախագիծ է դրել շրջանառության մեջ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Արփինե Հովհաննիսյանը շրջանառության մեջ է դրել «Քրեական դատավարության օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի նախագիծը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նախագծի նպատակն է պաշտպանել հանցագործության մասին հաղորդում տվող անձանց հնարավոր բարդություններից:
«Բազմաթիվ են այն դեպքերը, երբ առանց հանցագործության վերաբերյալ հաղորդման մեջ նշված հանգամանքները հերքելու կամ հաստատելու, հաղորդում տված անձի նկատմամբ հարուցվում է սուտ մատնության վերաբերյալ քրեական գործ: Այսինքն, անձը հաղորդում ներկայացնելիս ի սկզբանե հայտնվում է սուտ մատնության գործով մեղադրյալի կարգավիճակում, այն դեպքում, երբ դեռևս հստակ չէ այն քրեական գործի ճակատագիրը, որի մասին այդ անձը հայտնել է: Նախագծով առաջարկվում է սահմանել, որ անձի նկատմամբ սուտ մատնության դեպքով քրեական գործ կարող է հարուցվել միայն այն դեպքերում, երբ վարույթն իրականացնող մարմինը պատշաճ և հիմնավորված կերպով հերքել է հաղորդման մեջ նշված հանցագործության փաստական հանգամանքները, ինչը կբացառի այն մտավախությանը, որ հանցագործության հաղորդում տված անձը կարող է հեշտությամբ հայտնվել սուտ մատնության գործով մեղադրյալի կարգավիճակում»,-նշել է Արփինե Հովհաննիսյանը:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալը առաջարկում է ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքը լրացնել հետևյալ հոդվածով.
«Սուտ մատնության վերաբերյալ քրեական գործ հարուցելու հարցը քրեական գործ հարուցելու իրավասություն ունեցող մարմինը կարող է քննարկել, եթե հանցագործության վերաբերյալ հաղորդման քննարկման արդյունքում որոշում է կայացվել ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 35-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին եւ 2-րդ կետերով քրեական գործի հարուցումը մերժելու, հարուցված քրեական գործի վարույթը կարճելու, քրեական հետապնդումը դադարեցնելու, քրեական հետապնդում չիրականացնելու մասին կամ կայացվել է արդարացման դատավճիռ»:

Parliament’s Vice Speaker puts into circulation bill on protecting people reporting on crime from complications
Parliament’s Vice Speaker puts into circulation bill on protecting people reporting on crime from
complications
YEREVAN, JULY 26, ARMENPRESS. Vice Speaker of Armenia’s Parliament Arpine Hovhannisyan put into circulation a bill on making an amendment in the Criminal Procedure Code, reports Armenpress.
The bill aims at protecting people, who will report on crime, from all possible complications.
“There are numerous cases when a criminal case is being filed over false denunciation against a person reporting about a crime. In other words, when submitting a report, a person from the beginning appears in the defendant status on a libel case, in case when the fate of the criminal case is still uncertain. The bill proposes to define that criminal case can be launched against a person on libel case only when the investigative body has denied the factual circumstances of the crime mentioned in the report which will rule out the fear that the person, who reported on the crime, will be easily appear in defendant status on libel case”, Arpine Hovhannisyan said.
The Vice Speaker proposed the following amendment: “The body authorized to launch criminal proceedings can discuss the issue to file criminal case on false denunciation if as a result of the discussion of report on crime a decision was made to reject filing criminal case, terminate criminal prosecution or a justification verdict was made”.