ԵԱՏՄ-ն և Չիլին քննարկում են ազատ առևտրի գոտու ստեղծման համաձայնագրի ստորագրումը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի առևտրի հարցերով նախարար Վերոնիկա Նիկիշինան և Չիլիի առևտրի նախարարի տեղակալ Պաուլինա Նասալը քննարկել են Եվրասիական տնտեսական միության անդամ-պետությունների և Չիլիի միջև առևտրատնտեսական համագործակցության զարգացման, այդ թվում՝ ազատ առևտրի գոտու համաձայնագրի ստորագրման հնարավորությունները: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԵՏՀ մամուլի ծառայությունից, հանդիպումը տեղի է ունեցել հուլիսի 25-ին՝ Մոսկվայում:
Զրուցակիցներն ընդգծել են Չիլիի ակտիվ դիրքորոշումը ազատ առևտրի գոտու համաձայնագրի ստորագրման հարցում: Այժմ երկիրն ունի նման 28 համաձայնագիր:
Հանդիպման արդյունքներով պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել փոխգործակցությունը հարցերի լայն շրջանակի, այդ թվում՝ ազատ առևտրի գոտու ստեղծման հնարավորությունների գնահատման շուրջ:

YEREVAN, JULY 25, ARMENPRESS. Veronika Nikishina - Minister for Trade at the Eurasian Economic Commission (EEC) and Paulina Nazal - Deputy Minister of Commerce of Chile, discussed the opportunities to develop commercial cooperation, as well as sign free trade zone deal between the member states of the Eurasian Economic Union (EAEU) and Chile, the EEC press service told Armenpress.
The meeting was held in Moscow on July 25.
The sides highlighted Chile’s active stance on signing the agreement on free trade zone. Currently the country has 28 similar agreements.
Based on the meeting results agreement was reached to continue the mutual partnership on wide range of issues, as well as on assessing the possibility to create free trade zone.