Ռուսաստանից Ադրբեջանին զենքի մատակարարելու հարցը բարձրացվում է ռուս գործընկերների հետ հանդիպումներում. Աշոտյան
Ռուսաստանից Ադրբեջանին զենքի մատակարարելու հարցը բարձրացվում է ռուս
գործընկերների հետ հանդիպումներում. Աշոտյան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը կարծում է, որ հայ-ռուսական հարաբերություններում ամենաբարդ հարցերից մեկն Ադրբեջանին Ռուսաստանի կողմից զենքի մատակարարումն է: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հուլիսի 22-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Աշոտյանը նշեց, որ այդ խնդիրը շարունակաբար բարձրացվում է հայ և ռուս պաշտոնյաների հանդիպումներում՝ լինեն դրանք պաշտոնական, թե ոչ պաշտոնական:
«Ռուսական կողմը դա հիմնավորում է որպես տնտեսական գործիք, ռազմաքաղաքական վիճակը վերահսկելու գործիք, սակայն դրանք համոզիչ չեն»,- ընդգծեց ԱԺ պատգամավորը՝ շեշտելով, որ խնդրի շուրջ փակ քննարկումներ են ունեցել իրենց ռուս գործընկերների հետ:
Արմեն Աշոտյանը շեշտեց, որ Ադրբեջանին ռուսական զենքի մատակարարումը վնասում է Ռուսաստանին, ուստի այդ հարցը լուծման կարիք ունի: Միաժամանակ պատգամավորը չի ցանկանում այս հարցի շուրջ քննարկումները վերածել «ռեալիթի շոուի», սակայն «հանրությունն այս հարցի շուրջ պետք է տեղեկացված լինի»:
Աշոտյանը շեշտեց նաև, որ ցանկացած երկրի օրակարգից էլ Հայաստանի քաղաքական օրակարգը տարբեր է. «թերևս բացառությամբ Արցախի Հանրապետության»:

Вопрос поставок Россией вооружения в Азербайджан обсуждается на встречах с российскими коллегами – Ашотян
Вопрос поставок Россией  вооружения  в  Азербайджан обсуждается на встречах с
российскими коллегами – Ашотян
Один из сложнейших вопросов в российско-армянских отношениях – это поставки Россией  вооружения  в  Азербайджан. Как  передает Арменпресс, в  беседе с журналистами 22 июля так заявил председатель постоянной комиссии НС РА  по внешним  отношениям Армен Ашотян, отметив, что этот вопрос регулярно поднимается на встречах с российскими коллегами – на официальных и неофициальных.
«Российская сторона настаивает, что это экономический инструмент, позволяющий регулировать военно-политическую ситуацию, однако эта  аргументация  неубедительна», - сказал Ашотян, отметив, что по этому  вопросу  состоялись закрытые  обсуждения  с  российскими коллегами.
Ашотян подчеркнул, что поставки российского вооружения  в  Азербайджан вредит и самой  России, так  что вопрос нуждается в решении. В то же время он не  находит правильным делать из этой  проблемы  «реалити-шоу», но общественность должна быть информирована об этом.