Ադրբեջանը վեց ամսում Արցախի ուղղությամբ հրադադարը խախտել է շուրջ 9000 անգամ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի պաշտպանության բանակի օպերատիվ տվյալների ամփոփագրի՝ 2017թ. 1-ին կիսամյակում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտվել է շուրջ 9.000 անգամ, որի ընթացքում հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 121.000 կրակոց: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի պաշտպանության բանակի լրատվական ծառայությունից:
Բացի հրաձգային զինատեսակներից, նշված ժամանակահատվածում ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև «SPIKE» հակատանկային կառավարվող հրթիռ (3 արկ), TR-107 տիպի համազարկային հրթիռային կայանքներ (5 արկ), Դ-30 և Դ-44 տիպի հրանոթներ (244 արկ), 60, 82 և 120 միլիմետրանոց ականանետեր (1373 արկ), տարբեր տիպի նռնականետեր (250 արկ):
2017թ. 1-ին կիսամյակում ադրբեջանական հատուկ ջոկատայինները մի քանի անգամ դիմել են դիվերսիոն ներթափանցման փորձերի, որոնք ՊԲ մարտական հերթապահություն իրականացնող ստորաբաժանումների կողմից ժամանակին հավաստանշվել են և հակառակորդը, կորուստներ կրելով հետ է շպրտվել: Այստեղ հատուկ հիշատակման է արժանի փետրվարի 25-ին ադրբեջանական հատուկ ջոկատայինների արևելյան ուղղությամբ ձեռնարկված դիվերսիոն-ներթափանցման փորձը, երբ կրելով կատարյալ անհաջողություն, հակառակորդը հայկական առաջնագծին մոտակա տարածքում թողնելով 5 դիակ, ստիպված նահանջեց ելման դիրքեր:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը 2017թ. առաջին վեց ամիսներին շարունակել են առաջնագծում լինել թելադրողի դերում և վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը:

Azerbaijani ceasefire violations in 6 months amount 9000 with over 120K rounds fired
YEREVAN, JULY 22, ARMENPRESS. According to the official information of Artsakh’s military, Azerbaijani forces made nearly 9,000 ceasefire violations in the line of contact during the first half of 2017. The Artsakh defense ministry told ARMENPRESS the Azerbaijani troops fired more than 121,000 rounds at their positions in the abovementioned period.
In addition to firearms, the Azerbaijani military used SPIKE anti-tank guided missiles ( 3 projectiles), TR-107 multiple rocket launchers ( 5 projectiles), D-30 and D-44 cannons (244 projectiles), 60mm, 82mm and 120mm mortars (1373 projectiles) and various types of grenade launchers (250 projectiles).
The Azerbaijani special forces also attempted several incursion attacks, which have been detected by the Artsakhi military and were forced to retreat by suffering losses.
The February 25 attempt is especially noteworthy, when the Azerbaijani sabotage-infiltration squad suffered total failure and was forced to retreat, leaving five of their killed soldiers behind.