Սեուլը հայտարարել Է վերջին 17 տարում ԿԺԴՀ-ի տնտեսության ռեկորդային աճի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2016 թվականին ԿԺԴՀ-ի տնտեսությունը ցույց Է տվել 17 տարվա ընթացքում աճի ամենաբարձր տեմպերը՝ 3,9 տոկոս, չնայած միջազգային հանրկացության կողմից Փենյանի նկատմամբ գործող պատժամիջոցներին, վկայում են Հարավային Կորեայի Կենտրոնական բանկի (Կորեայի բանկի) զեկույցի տվյալները, որոնցից մջբերում Է անում Ռյոնհապ գործակալությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
ԿԺԴՀ-ն երբեք պաշտոնապես ոչ մի կարգի վիճակագրություն չի հրապարկում երկրի տնտեսական վիճակի վերաբերյալ: Հարավային Կորեայի Կենտրոնական բանկի եւ այլ գիտական կենտրոնների բոլոր հաշվարկները կատարվում են այն տվյալների հիման վրա, որոնք հավաքում են Հարավային Կորեայի հետախուզությունը եւ այլ ծառայություններ: Հարավկորեացի տնտեսագետների հաշվարկների համաձայն՝ 2016 թվականին ԿԺԴՀ-ի համախառն ազգային եկամուտը (ՀԱԵ) կազմել Է 36,4 տրիլիոն վոն (շուրջ 32,4 միլիարդ դոլար): Մեկ շնչին ընկնող ՀԱԵ-ն հասել Է 1,46 միլիոն վոնի (շուրջ 1,3 հազար դոլարի), ինչն, այնուամենայնիվ, մոտավորապես 22 անգամ փոքր Է Հարավային Կորեայի համանման ցուցանիշից:
ԿԺԴՀ-ի առեւտրի ծավալը 2016 թվականին ավելացել Է 4,7 տոկոսով եւ կազմել շուրջ 6,55 միլիարդ վոն (50,83 միլիարդ դոլար): ԿԺԴՀ-ի ամբողջ արտաքին առեւտրի շուրջ 90 տոկոսը բաժին Է ընկնում Չինաստանին, իսկ հիմնական ապրանքը բնական պաշարներն են: Հարավային Կորեայի Կենտրոնական բանկի փաստաթղթում նաեւ նշված Է, որ անցյալ տարի ԿԺԴՀ-ի հանքարդյունահանման ճյուղում աճը կազմել Է 8,4 տոկոս, հաղորդել Է ՌԻԱ Նվոստին:-0-/34/ Սեուլ, ԿԺԴՀ, տնտեսություն, ռեկորդային աճ

Сеул заявил о рекордном росте экономики КНДР за последние 17 лет
Экономика КНДР за 2016 год показала самые высокие за 17 лет темпы роста — на 3,9%, несмотря на действующие в отношении Пхеньяна санкции со стороны международного сообщества, свидетельствуют данные цитируемого агентством Ренхап доклада Центрального банка Южной Кореи (Банк Кореи).
КНДР никогда официально не публикует никакой статистики относительно экономического состояния страны. Все подсчеты Центральным банком и другими научными центрами Южной Кореи ведутся на основании данных, собранных южнокорейской разведкой и другими службами,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Согласно подсчетам южнокорейских экономистов, валовый национальный доход (ВНД) КНДР в 2016 году составил 36,4 триллиона вон (около 32,4 миллиарда долларов). ВНД на душу населения достиг 1,46 миллиона вон (около 1,3 тысячи долларов), что, тем не менее, примерно в 22 раза меньше аналогичного показателя в Южной Корее.
Объем торговли КНДР увеличился в 2016 году на 4,7% и составил около 6,55 миллиарда вон (50,83 миллиона долларов). Около 90% от всей внешней торговли КНДР приходится на Китай, а основным товаром являются природные ресурсы. В документе Центрального банка Южной Кореи также отмечается, что рост в отрасли горнодобывающей промышленности КНДР за прошлый год составил 8,4%.