Սիրիայում ոչնչացվել Է ԻՊ-ի մալայզիացի զինյալների պարագլուխներից մեկը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայում օդուժի հարվածով ոչնչացվել Է մալայզիացի զինյալ, որը պետք Է գլխավորեր «Իսլամական պետություն» (ԻՊ) խմբավորման կազմում Հարավ - արեւելյան Ասիայից իսլամիստների «բրիգադը»: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հուլիսի 21-ին այս մասին գրել Է Straits Times թերթը՝ բերելով հատուկ ծառայությունների տվյալները:
Ստացված տեղեկատվությամբ՝ 25-ամյա Մուհամադ Ֆուդհայիլ Օմարն ստացած վերքերից մահացել Է հունիսին Ռաքա քաղաքի մերձակայքում: Հատուկ ծառայությունները ենթադրում Էին, թե նա կդառնա ԻՊ-ի դաշտային հրամանատարներից մեկը եւ կհամակարգի Հարավ - արեւելյան Ասիայից զինյալների գործողություններն՝ ապրիլին նույնպես Սիրիայում ոչնչացված Մուհամադ Վանդիի փոխարեն, որը համարվում Էր Մալայզիայում առավել որոնվող ահաբեկիչներից մեկը:
Հատուկ ծառայությունների տեղեկատվությամբ՝ 2013 թվականից Իրաքում եւ Սիրիայում ոչնչացվել են 34 զինյալներ Մալայզիայից, այսօրվա դրությամբ այնտեղ են գտնվում առավազն եւս 53 քաղաքացիներ այդ երկրից, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը

СМИ: один из лидеров малайзийских боевиков ИГ уничтожен в Сирии
Малайзийский боевик, который должен был возглавить "бригаду" исламистов из Юго-Восточной Азии в составе группировки "Исламское государство" (ИГ, запрещенная в РФ), был уничтожен в Сирии в результате удара авиации. Об этом в пятницу пишет газета Straits Times, приводя данные спецслужб.
По поступающей информации, 25-летний Мухаммад Фудхаил Омар скончался от полученных ранений в июне в окрестностях города Ракка. Спецслужбы предполагали, что он станет одним из полевых командиров ИГ и будет координировать действия боевиков из Юго-Восточной Азии вместо ликвидированного в апреле также в Сирии Мухаммада Ванди, который считался наиболее разыскиваемым террористом в Малайзии,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
По информации спецслужб, с 2013 года в Ираке и Сирии были уничтожены 34 боевика из Малайзии, на сегодняшний день там находятся как минимум еще 53 гражданина этой страны.