Սիրիահայերի շինարարական կազմակերպությունը կսկսի Հայաստանում իր երկրորդ շենքի կառուցումը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը հուլիսի 20-ին ընդունել է Հայաստանում բնակություն հաստատած սիրիահայ գործարարներ Հակոբ Փիլավճյանին, Մարտիրոս Պօզաքալյանին, Կարուշ Ղազէլյանին, ովքեր 2005 թ. Հալեպում հիմնել են «Հայլանտ» շինարարական ընկերությունը, որն այնտեղ 11 շենք է կառուցել: 2012 թ. ընկերությունը տեղափոխվել է Երևան, որտեղ էլ ընկերության կողմից կառուցվել է բնակելի մեկ շենք: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ սփյուռքի նախարարության մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից՝ հավելելով. «Ընկերությունը պատրաստվում է կառուցել երկրորդ շենքը, որի առաջին հիմնաքարը հանդիսավորությամբ կտեղադրվի մոտ օրերս: Հանդիպմանը մասնակցում էր նաև Քուվեյթի Ազգային վարժարանի փոխտնօրեն, «Ազդարար» շաբաթաթերթի խմբագիր Կարօ Արսլանյանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը կարևորեց սփյուռքահայ գործարարների ջանքերը՝ Հայաստանում ներդրումային ծրագրեր իրականացնելու ուղղությամբ: «Ծնունդով տաբեր տեղերից ենք, բայց բոլորս հայաստանցի ենք: Ձեր կարգախոսն է. «Հայրենիք ենք վերադարձել, տուն ենք կառուցում»», - հավելեց նախարարը:
Հայրենադարձ գործարարները շնորհակալություն հայտնեցին ջերմ ընդունելության և քաջալերանքի համար: Նրանք ներկայացրին կազմակերպության ծրագրերը, հեռանկարներն ու հնարավորությունները, հրավիրեցին նախարարին՝ ներկա գտնվելու նոր շենքի հիմնարկեքին, պատրաստակամություն հայտնեցին համագործակցելու սիրիահայերի խնդիրների լուծման ուղղությամբ»:

Syrian-Armenians’ construction company to construct second building in Armenia
YEREVAN, JULY 20, ARMENPRESS. Diaspora Minister Hranush Hakobyan on July 20 hosted Syrian-Armenian businessmen Hakob Pilavchyan, Martiros Pozakalyan and Karush Ghazelyan who established HYELAND construction company in Aleppo in 2005 which has constructed 11 buildings in the city, press service of the Ministry told Armenpress.
The company moved to Yerevan in 2012 where it constructed a residential building.
“The company is ready to construct the second building. The meeting was also attended by Deputy Director of Kuwait National School, editor of Azdarar daily Karo Arslanyan”, the Ministry said.
Welcoming the guests Minister Hakobyan attached importance to the efforts of Diaspora-Armenian businessmen on making investment programs in Armenia. “We are from different birth places, but we all are Armenians. Your slogan is ‘We have returned to the homeland, we construct houses’”, the Minister said.
The repatriated businessmen thanked for the warm reception. They presented the company’s programs, prospects and opportunities, invited the Minister to attend the groundbreaking ceremony of the new building which will take place soon, as well as expressed readiness to cooperate on solving the issues faced by Syrian-Armenians.