ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանն ընդունել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը հուլիսի 20-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով դեսպանին Ազգային ժողովում՝ Արա Բաբլոյանը հույս է հայտնել, որ նմանատիպ հանդիպումները շարունակական կլինեն: Խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները Հայաստանի բարեկամ երկիրն ու կարեւոր գործընկերներից է եւ առանցքային տեղ է զբաղեցնում մեր երկրի քաղաքական ու տնտեսական կյանքում:
Կարեւորելով խորհրդարանական դիվանագիտության դերը երկկողմ հարաբերություններում՝ ՀՀ ԱԺ նախագահն անհրաժեշտ է համարել խորհրդարանականների փոխադարձ այցերն ու կապերի ամրապնդումը:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը՝ Արա Բաբլոյանը կարեւորել է ԱՄՆ-ի՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրի շարունակական ջանքերը՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը, տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության ապահովմանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը փաստել է. «Ամեն անգամ, երբ ունենում ենք զոհեր, ես ցավ եմ ապրում: Յուրաքանչյուր մարդու կյանք ինձ համար բարձրագույն արժեք է եւ կապ չունի, թե այդ երիտասարդները, որ կողմից են զոհվում»:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Ռիչարդ Միլսն իր հերթին բարձր է գնահատել ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի մարդասեր դիրքորոշումը: Դեսպանը հավաստիացրել է, որ ԱՄՆ նոր վարչակազմը շարունակում է հավատարիմ մնալ Մինսկի խմբի գործընթացին մասնակցելու հանձնառությանը:
«Խորհրդարանական հարթակում Հայաստանի քաղաքացիների հույսերն ու երազանքները, մտահոգություններն ու մարտահրավերներն արտացոլող բովանդակալի բանավեճ ծավալելու հարցում առանցքային է բազմակարծությունը: Մենք պատրաստ ենք կոռուպցիայի դեմ պայքարում պետական հաստատությունների նկատմամբ վստահության մեծացման եւ մեր երկու մեծ ազգերի միջեւ երկկողմ կապերի ամրապնդման աշխատանքներում աջակից լինել Ձեր եւ Ձեր գործընկերների ջանքերին», - իր խոսքում ասել է Ռիչարդ Միլսը:
Զրուցակիցները գոհունակությամբ փաստել են, որ հայ-ամերիկյան համագործակցությունն այս տարիների ընթացքում զարգացել է տարբեր ոլորտներում:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել խորհրդարանական կառավարման համակարգին, մեր երկրում ժողովրդավարության զարգացմանն ու կոռուպցիայի դեմ պայքարի հարցում իրականացվող քայլերին:

Председатель Национального Собрания Армении принял Чрезвычайного и Полномочного посла США
Председатель Национального Собрания Армении Ара Баблоян 20 июля принял Чрезвычайного и Полномочного посла США в Армении Ричарда Миллса.
Как сообщили Арменпресс в Управлении НС Армении по связям с общественностью и СМИ, приветствуя посла, спикер Баблоян выразил надежду на то, что такие встречи будут периодическими. Он сказал, что Соединенные Штаты являются дружественной страной Армении и одним из ключевых партнеров и играют важную роль в политической и экономической жизни страны.
Подчеркнув важность роли парламентской дипломатии в двусторонних отношениях, спикер парламента отметил необходимость проведения взаимных визитов и укрепления двусторонних отношений.
Коснувшись нагорно-карабахского конфликта, Ара Баблоян придал большое значение постоянным усилиям США в качестве сопредседателя Минской группы ОБСЕ, направленным на мирное урегулирование конфликта и обеспечение мира и стабильности в регионе.
«Каждый раз, когда у нас бывают потери, я чувствую боль. Жизнь каждого - высокая ценность для меня, и не имеет значения, с какой стороны эти молодые люди погибают», - сказал Ара Баблоян.
Посол США поблагодарил за теплый прием и высоко оценил гуманитарную позицию спикера Баблояна. Посол заверил, что новая администрация США придерживается обязательства участвовать в процессе Минской группы ОБСЕ.
«Плюрализм играет ключевую роль в обсуждении надежд и мечтаний граждан Армении, проблем и вызовов на парламентской платформе. Мы готовы поддерживать ваши усилия и усилия ваших коллег в работе по укреплению доверия к государственным структурам в борьбе с коррупцией и укреплению двусторонних связей между нашими двумя народами», - сказал Ричард Миллс.
Стороны также с удовлетворением отметили, что за эти годы армяно-американское сотрудничество развивалось в различных сферах.
На встрече были также затронуты вопросы, касающиеся системы парламентского управления, продолжающиеся шаги по развитию демократии и борьбе с коррупцией.