Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն աճել է 6,1 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 2017 թվականի հունվար-հունիսին 6,1 տոկոսով գերազանցել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայությունը ներկայացրել է երկրի սոցիալ-տնտեսական վիճակը բնութագրող ընթացիկ-օպերատիվ ամփոփմամբ ստացված նախնական հիմնական մակրոտնտեսական ցուցանիշները: Անկում է գրանցվել միայն շինարարության և գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքի ոլորտներում:
Շինարարության ծավալը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 10 տոկոսով: Գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքի համախառն ծավալը աննշան անկում է գրանցել՝ 1.4 տոկոս: Էլեկտրաէներգիայի արտադրության ոլորտում 2017 թվականի հունվար-հունիսին ցուցանիշը 5.2 տոկոսով ավելացել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ: 2017 թ. հունվար-հունիսի համեմատ ընթացիկ տարում ծառայությունների ծավալն (առանց առևտրի) աճել է 10.9 տոկոսով:
Սպառողական գների ինդեքսը 2017 թվականի հունվար-հունիսին ավելացել է 0,5 տոկոսով, իսկ արդյունաբերական արտադրանքի գների ինդեքսը` 3.8 տոկոսով:
Առեւտրի շրջանառությունն ավելացել է 12.6 տոկոսով, իսկ արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը՝ 12.4 տոկոսով: Միջին ամսական անվանական աշխատավարձն աճել է 1,3 տոկոսով (187 հազար 322 դրամ): Պետական հատվածում միջին ամսական անվանական աշխատավարձը կազմել է 156 հազար 468 դրամ` նվազելով 0.8 տոկոսով, իսկ մասնավոր հատվածում կազմել է 225 հազար 347  դրամ` աճելով 1.9 տոկոսով: Արտաքին ապրանքաշրջանառության ծավալները 2016 թ. հունվար-հունիսի համեմատ աճել են 24 տոկոսով (2 մլրդ 815.1 մլն ԱՄՆ դոլար), ընդ որում` արտահանումն աճել է 21 տոկոսով (993,9 մլն դոլար), իսկ ներմուծումը` 25,8 տոկոսով (1 մլրդ 821.2 մլն դոլար): Դրամի փոխարժեքն ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ հունվար-հունիսին եղել է 484.57:

Индекс экономической активности Армении вырос на 6,1%
Индекс экономической активности Армении за январь-июнь 2017 года превысил на 6,1% соответствующий показатель прошлого года. Как сообщает Арменпресс, Национальная статистическая служба Армении представила оперативные данные об основных макроэкономических показателях, характеризующих социально-экономическую ситуацию в стране. Снижение было зафиксировано в сферах строительства и сельскохозяйственного валового производства.
По сравнению с аналогичным периодом прошлого года объем строительства снизился на 10%. В сфере сельскохозяйственного валового производства зафиксировано снижение на 1,4%.
В сфере производства электроэнергии зарегистрирован рост на 5,2%. Объем услуг (без торговли) вырос на 10,9%.
Индекс потребительских цен увеличился на 0,5%, а индекс цен на промышленное производство - на 3,8%.
Объем торгового оборота вырос на 12,6%. Объем промышленной продукции вырос на 12,4%. Размер среднемесячной номинальной зарплаты увеличился на 1,3% (187 тысяч 322 драмов). Средняя номинальная зарплата в государственном секторе снизилась на 0,8%, составив 156 тыс 468 драмов, а в негосударственном секторе выросла на 1,9%, составив 225 тыс 347 драмов.
Объем внешнеторгового оборота, за январь-июнь 2017 года, по сравнению с тем же периодом прошлого года, вырос на 24% (2 млрд 815,1 млн долларов США), причем объем экспорта увеличился на 21% (993,9 млн долларов), а импорта – 25,8% (1 млрд 821,2 млн долларов).