Մոլդովայի արտգործնախարարը հայ-մոլդովական կապերի ընդլայնման հույս է հայտնել
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը և Մոլդովայի փոխվարչապետ, արտաքին գործերի և եվրոպական ինտեգրման նախարար Անդրեյ Գալբուրը հուլիսի 18-ին ուղերձներ փոխանակեցին՝ Հայաստանի Հանրապետության և Մոլդովայի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակի կապակցությամբ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Իր ուղերձում ՀՀ արտաքին գործերի նախարարը նշում է, որ Հայաստանի և Մոլդովայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը սկիզբ է դրել նոր միջպետական հարաբերություններին` հիմնված այնպիսի սկզբունքների վրա, ինչպիսիք են երկու ժողովուրդների միջև բարեկամական հարաբերությունները, փոխադարձ հարգանքը և բազմաոլորտ փոխշահավետ կապերի խորացմանն ուղղված կառուցողական մոտեցումը:
Նախարար Նալբանդյանը գոհունակությամբ նշում է վերջին շրջանում նկատվող մշակույթի և գիտության ոլորտներում հայ-մոլդովական փոխանակումների ընդլայնումը, քաղաքական երկխոսության ակտիվացումը՝ ուղղված երկկողմ հարաբերությունների ամբողջ շրջանակի, փոխշահավետ առևտրատնտեսական համագործակցության առաջմղմանը:
Եզրափակելով նամակը՝ ՀՀ ԱԳ նախարարն իր գործընկերոջը մաղթում է հաջողություն գործունեության ընթացքում, իսկ Մոլդովայի բարեկամ ժողովրդին՝ բարեկեցություն և բարգավաճում:
Իր ուղերձում Մոլդովայի արտգործնախարարը նշում է, որ քառորդ դարի ընթացքում մեր երկրները կարողացել են արժանի տեղ գրավել միջազգային քաղաքական ասպարեզում, ինչպես նաև կառուցել են հաջող երկկողմ, տարածաշրջանային և բազմակողմ փոխգործակցություն: Անդրեյ Գալբուրը հույս է հայտնում, որ տեսանելի ապագայում համատեղ ջանքերով հնարավոր կլինի առավել խորացնել և ընդլայնել Մոլդովայի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև կապերը քաղաքական, տնտեսական և հումանիտար ոլորտներում:
Մոլդովայի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը համոզմունք է հայտնում, որ երկու երկրների միջև հաստատված ավանդական բարեկամական հարաբերությունները այսուհետ ևս կամրապնդվեն և կզարգանան փոխշահավետ համագործակցության հիման վրա՝ ի շահ երկու երկրների և ժողովուրդների:
Անդրեյ Գալբուրը մաղթում է Էդվարդ Նալբանդյանին առողջություն, երկար և բեղմնավոր տարիներ, Հայաստանին և ողջ հայ ժողովրդին՝ երջանկություն, բարեկեցություն և բարգավաճում:

Глава МИД Молдовы выразил надежду на расширение армяно-молдавских связей
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян и заместитель премьер-министра, министр иностранных дел и европейской интеграции Республики Молдова Андрей Галбур 18-го июля обменялись посланиями в связи с 25-летием установления дипломатических отношений между Арменией и Молдовой.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МИД Армении, в своем послании министр иностранных дел Республики Армения отмечает, что установление дипломатических отношений между Арменией и Молдовой положило начало новым межгосударственным отношениям, основанным на отношениях дружбы народов двух стран, принципах взаимного уважения и конструктивного подхода к выстраиванию взаимовыгодных многоплановых связей.
Министр Налбандян с удовлетворением отмечает наметившуюся в последний период активизацию армяно-молдавского политического диалога, ориентированного на продвижение всего спектра двусторонних отношений, взаимовыгодного торгово-экономического сотрудничества, расширение обменов в сфере культуры и науки.
В заключении своего послания министр иностранных дел Республики Армения желает своему коллеге успехов в деятельности, а дружественному народу Молдовы - благополучия и процветания.
В своем послании министр иностранных дел Молдовы отмечает, что за прошедшие четверть века наши страны сумели занять достойное место на мировой политической арене, а также выстроили успешное двустороннее, региональное и многостороннее взаимодействие. Андрей Галбур выражает надежду, что в обозримом будущем, совместными усилиями удастся еще больше углубить и расширить политические, экономические и гуманитарные связи между Республикой Молдова и Республикой Армения.
Глава внешнеполитического ведомства Молдовы выражает уверенность, что традиционные дружественные отношения между двумя странами будут и впредь укрепляться и развиваться на основе взаимовыгодного сотрудничества во благо наших стран и народов.
Андрей Галбур желает Эдварду Налбандяну крепкого здоровья, долгих и плодотворных лет жизни, Республике Армения и всему армянскому народу счастья, благополучия и процветания.