Սուրեն Կարայանը ծանոթացել է Սյունիքի մարզի զբոսաշրջային ծրագրերին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը, Սյունիքի մարզպետ Վահե Հակոբյանի և Հայաստանի զբոսաշրջության զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Խզմալյանի հետ, ծանոթացել է Սյունիքի զբոսաշրջային ներուժին ու ներդրումային ծրագրերին: Աշխատանքային խումբը մասնավորապես այցելել է Խնձորեսկ, ծանոթացել պատմական հուշարձանի արդի վիճակին, քննարկել բարեկարգմանը և զբոսաշրջային հեռանկարներին առնչվող հարցեր։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Քննարկվել են նաև ներդրումային առավել բարենպաստ միջավայր ձևավորելուն վերաբերող հարցեր, մասնավոր հատվածին ցուցաբերվող պետական աջակցության հնարավոր եղանակները։
Սուրեն Կարայանի գլխավորած աշխատանքային խումբն այցելել է նաև «Գորիս» հյուրանոց: Նախարարը ներդրողի հետ քննարկել է շինարարական աշխատանքների ընթացքը, ներդրումային ծրագրի փուլերը: Հյուրանոցի սեփականատեր Սենիկ Ջուլհակյանը նշել է, որ արդեն իսկ իրականացվել են մեծածավալ ներդրումներ։ Հյուրանոցը վերանորոգման աշխատանքների ավարտին կընդունի 250-ից ավելի այցելուի: Հյուրանոցը նախատեսում է նաև համագործակցություն Գորիսի պետական համալսարանի հետ զբոսասշրջության մասնագետների պատրաստման նպատակով։ Նշենք, որ Գորիսը հռչակվել է 2018 թ. ԱՊՀ մասնակից պետությունների մշակութային մայրաքաղաք։
Նախարարը, այցելելով Մեղրիի մաքսակետ, ուսումնասիրել է նաև իրանցի զբոասշրջիկներին մատուցվող տեղեկատվական ծառայությունները, ծանոթացել նրանց պահանջներին, քննարկել զբոսաշրջային հոսքերի առավել արդյունավետ համակարգման խնդիրներն ու հեռանկարները:

Minister Karayan introduced on tourism programs of Syunik province
YEREVAN, JULY 19, ARMENPRESS. Minister of Economic Development and Investments Suren Karayan, together with Governor of Syunik province Vahe Hakobyan and Executive Director of the Tourism Development Fund of Armenia Ara Khzmalyan got acquainted with the tourism potential and investment programs of Syunik province, press service of the Ministry told Armenpress.
The working group led by Minister Karayan visited Khndzoresk, was introduced on the current situation of the historical monument, discussed issues relating to its improvement and tourism prospects.
Issues relating to forming more favorable investment environment, as well as the possible ways of state assistance provided to the private sector were discussed.
The working group also visited hotel Goris. The Minister discussed with the investor the process of construction works, the stages of investment program. Hotel owner Senik Julhakyan said large-scale investments have already been made. At the end of reconstruction works, the hotel will host more than 250 visitors. The hotel plans to cooperate with the Goris state university aimed at preparing specialists in tourism field. It’s worth mentioning that Goris has been declared as cultural capital of the CIS participating states for 2018.
Suren Karayan also visited Meghri customs check point, examined the information services provided to Iranian tourists, got acquainted with the requirements, as well as discussed issues and prospects of more effective coordination of tourism flows.