Էրդողանն ու Յըլդըրըմն անակնկալ հանդիպում են ունեցել. կառավարությունում հնարավոր են փոփոխություններ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հուլիսի 19-ին նախագահական նստավայրում ընդունել է վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է թուրքական «Հուրիեթ» պարբերականը:
Թուրքական լրատվամիջոցը հայտնում է, որ անակնկալ այցի ընթացքում հնարավոր է քննարկվի նախարարական կաբինետում նոր փոփոխություններ անելու հարցը: Ակնկալվում է 3-5 նախարարի փոփոխություն:
Նախարարների փոփոխության մասին խոսակցություններ սկսվեցին Էրդողանի՝ իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության ղեկավարի պաշտոնը վերստին ստանձնելուց հետո:
Ըստ կուլիսներում շրջանառվող լուրերի` նախագահի խոսնակ Իբրահիմ Քալընը կարող է նշանակվել արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնում` փոխարինելով Մևլութ Չավուշօղլուին: Տնտեսական հարցերով փոխվարչապետ Մեհմեթ Շիմշեքի փոխարեն այդ պաշտոնում կարող է նշանակվել էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Բերաթ Ալբայրաքը, ով Էրդողանի փեսան է: ԵՄ հարցերով նախարար Օմեր Չելիքը և արդարադատության նախարար Բեքիր Բոզդաղը, պահելով իրենց պաշտոնները, միևնույն ժամանակ կարող են նշանակվել փոխվարչապետերի պաշտոնում:

Состоялась незапланированная встреча Эрдогана с Йылдырымом: возможны изменения в составе правительства Турции
Состоялась незапланированная встреча Эрдогана с Йылдырымом: возможны изменения в
составе правительства Турции
19-го июля президент Турции Эрдоган принял в своей резиденции премьер-министра Турции Бинали Йылдырым. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает газета  «Хурриет».
В сообщении сказано, что во время этой незапланированной встречи Эрдогана с Йылдырымом обсуждался вопрос возможных изменений в составе правительства Турции: предполагается смена 3-5 министров.
Разговоры о возможных изменениях в составе правительства Турции начались еще после того, как Эрдоган вновь взял на себя руководство партией власти «Справедливость и развитие».
В соответствии с закулисными слухами, пресс-секретарь президента Турции может быть назначен министром ИД, сменив Чавушоглу. Вице-премьера Мехмета Шимшека сменит министр энергетики Берат Албайрак – зять Эрдогана. Министр по делам ЕС Омер Челик и министр юстиции Бекир Боздаг сохранят свои позиции, получив еще и статусы  вице-премьеров.