Իրանի նախագահի եղբայրը գրավի դիմաց ազատ է արձակվել
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանիի եղբայր Հուսեյն Ֆերեյդունը գրավի դիմաց կալանքից ազատ է արձակվել: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է РИА Новости-ն՝ հղում կատարելով իրանական լրատվամիջոցներին:
Ձերբակալությունից մեկ օր անց դատարանը համաձայնել է նախագահի եղբորը գրավի դիմաց ազատ արձակել: Նախապես սահմանվել է, որ Ֆերեյդունը դատարանին պետք է 13.3 միլիոն դոլար վճարի, սակայն դատարանը համաձայնել է գումարի չափն իջեցնել մինչև 8.3 միլիոն:
Հուլիսի 16-ին իրանական լրատվամիջոցները հայտնել էին, որ նա ձերբակալված է, և դատարանը նրան մեղադրում է ֆինանսական հանցագործություններ կատարելու մեջ:
Հուսեյն Ֆերեյդունը 2015 թվականին եղել է Իրանի նախագահի հատուկ ներկայացուցիչը Իրանի միջուկային նախագծի շուրջ բանակցություններում:

Брата президента Ирана освободили под залог
Брат президента Ирана Хасана Роухани Хуссейн Ферейдун освобожден из-под стражи под залог. Как сообщает Арменпрес, об этом информирует РИА Новости со ссылкой на иранские СМИ.
Суд согласился на залог". По данным СМИ, изначально сумма назначенного залога составляла 500 миллиардов риалов (13,3 миллиона долларов), но в конечном итоге суд согласился уменьшить сумму залога до 8,3 миллиона долларов.
В воскресенье Ферейдуна арестовали по обвинению в финансовых преступлениях и поместили под стражу.
Хуссейн Ферейдун в 2015 году был спецпосланником президента Исламской республики на переговорах по ядерной программе Ирана.