Վարչապետն ընդունել է Հայաստանում ՏՏ ոլորտում ներդրումային ծրագիր նախաձեռնած ընկերությունների ներկայացուցիչներին
Վարչապետն ընդունել է Հայաստանում ՏՏ ոլորտում ներդրումային ծրագիր
նախաձեռնած ընկերությունների ներկայացուցիչներին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ընդունել է իտալական IDS ընկերության փոխտնօրեն Ալբերիկո Պարենտեին և «Թեքնոլոջի ընդ Սայնս Դայնամիքս» (TSD) ընկերության հիմնադիր տնօրեն Վահան Շաքարյանին:  Հուլիսի 14-ին IDS և TDS ընկերությունները հայտարարել են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցություն սկսելու և 10 միլիոն եվրոյին համարժեք ներդրումով գիտահետազոտական լաբորատորիա և բարձր տեխնոլոգիաների ֆորենզիկ արտադրության նոր ճյուղ հիմնելու մասին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետ Կարապետյանը ողջունել և կարևորել է մեր երկրում ՏՏ ոլորտում ներդրումային ծրագրի նախաձեռնումը և հավաստիացրել, որ ի դեմս կառավարության՝ իտալական ընկերությունը և ընդհանրապես արտասահմանյան ներդրողներն ունեն հուսալի գործընկեր:
IDS ընկերության փոխտնօրենը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ վարչապետին աջակցության պատրաստակամության համար և բարձր գնահատել Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի կողմից համագործակցություն սկսելու ուղղությամբ կատարված ակտիվ աշխատանքը: Ընդգծելով, որ Հայաստանում գիտահետազոտական ոլորտում գործունեություն ծավալելու լավ հիմքեր կան՝ Ալբերիկո Պարենտեն նշել է, որ սկզբնական շրջանում ընկերությունը նախատեսում է ներդրումներ անել ֆորենզիկ ոլորտում, բայց միայն այդ ոլորտով չի սահմանափակվելու:
Վահան Շաքարյանը և Ալբերիկո Պարենտեն Կարեն Կարապետյանին մանրամասներ են ներկայացրել ներդրումային ծրագրի վերաբերյալ: Նշվել է, որ ծրագիրը կիրականացվի 5 տարում, և ծավալի մեծացմանը զուգահեռ կհիմնվի առանձին կենտրոն: Գործարքը հնարավոր է դարձել նաև հայ-իտալական ﬕջկառավարական հանձնաժողովի առաջին նիստի և «Հայաստան-Իտալիա» գործարար համաժողովի շրջանակում երկկողմ գործարար կապերի հաստատման ու կոնկրետ պայմանավորվածությունների ձեռքբերման արդյունքում:

PM Karapetyan hosts representatives of Armenian and Italian IT companies
YEREVAN, JULY 15, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Karen Karapetyan on July 15 held a meeting with IDS Deputy Director Alberico Parente and Managing Director of Technology and Science Dynamics (TSD) Vahan Shakaryan, press service of the Government told Armenpress.
On July 14 IDS and TSD companies announced starting cooperation in IT field and establishing scientific-research laboratory with an investment of 10 million Euros and a new branch of forensic production of high technologies.
The PM welcomed and attached importance to initiating an investment program in IT field in Armenia and assured that the Italian company and foreign investors in general have a reliable partner in the face of the Armenian Government.
Alberico Parente thanked the PM for the readiness to assist and highly appreciated the active work of the Development Foundation of Armenia (DFA) to start cooperation. IDS Deputy Director stated that Armenia has good grounds for carrying out activity in scientific-research sphere, and at the initial stage the company plans to make investments in forensic sphere, however, it will not be limited only to this sphere.
The two officials presented details to the PM over the investment program. It was stated that the program will be implemented within 5 years, and a separate center will be established in line with the increase of the volume.