Հայաստանը նախատեսում է նորարարության զարգացման ռազմավարության եւ ճանապարհային քարտեզի մշակում
ԵՐԵՎԱՆ,14 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարության ծրագրով նախատեսվել է նորարարության զարգացման ռազմավարության եւ ճանապարհային քարտեզի մշակում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` անդրադառնալով 2017 թվականի Հայաստանի ազգային մրցունակության զեկույցին բարձրացվող խնդիրներին նշեց ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը:
«Այն հնարավորություն կտա ունենալ հստակ եւ երկարաժամկետ ծրագիր նորարարությունը եւ նորարար տեխնոլոգիաների կիրառումը խթանելու համար: Երկրորդը` մշակվելու են հստակ մեխանիզմներ բիզնեսների կողմից նորարար տեխնոլոգիաների ներդրումը եւ կիրառումը խթանելու համար: Երրորդը` ներգրավվելու են վերազգային առնվազն երկու կազմակերպություն` հետազոտություններ ու մշակումներ իրականացնող լաբորատորիաների ձեւավորման նպատակով: Չորրորդը` ինովացիոն էկոհամակարգի ձեւավորման տեսանկյունից ստեղծվելու են նոր տեխնոլոգիական կենտրոններ, ինչը հնարավորություն կտա խթանել Հայաստանում ինժեներական բիզնեսն ու կրթությունը, բարելավվել ինովացիոն ենթակառուցվածքները եւ նպաստել գիտելիքների առեւտրայնացմանը»,- ընդգծեց Կարապետյանը:
ՀՀ վարչապետը նշեց, որ խթանվելու է գիտության եւ մասնավոր հատվածի համագործակցությունը և գիտության առեւտրայնացումը: «Հստակ հասկանալով եւ գիտակցելով, որ այս ոլորտում բեկումնային զարգացում ապահովելու համար անհրաժեշտ է պետության ու մասնավոր հատվածի ռեսուրսների մոբիլիզացիա, ՀՀ կառավարության ծրագրով նախատեսել ենք պետություն-մասնավոր համագործակցության մեխանիզմների կիրառմամբ ստեղծել եւ զարգացնել տեխնոլոգիական նորարարությունների համար ներդաշնակ միջավայր եւ իրականացնել հստակ ծրագրեր: Այստեղ Կառավարությունն ունի գործընկերների մի մեծ բանակ եւ Հայաստանից, եւ սփյուռքից, եւ օտարերկրյա գործընկերներ, ովքեր մեր կրթության ոլորտում կատարում են ներդրումներ, բերում նորանոր ծրագրեր, տեխնոլոգիաներ եւ լուծումներ»,- ասաց Կարապետյանը:
ՀՀ վարչապետի խոսքով` վերանայվում են մաթեմատիկայի, բնական գիտությունների, ճարտարագիտության եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ուսուցման հայեցակարգային մոտեցումները, ինչպես նաեւ մշակվում է կրթության զարգացման հայեցակարգը, որտեղ հատուկ ուշադրություն է դարձվում մի շարք հմտությունների զարգացման վրա, որոնցում առկա են նաեւ զեկույցում նշված մետահմտությունները:
«Բացի այդ, արդեն մի քանի աշխատանքային այց է կազմակերպվել բլոկ-շղթա տեխնոլոգիաների ոլորտում գործունեություն իրականացնող ընկերությունների համար, որտեղ մանրամասն ուսումնասիրության են ենթարկվել ՀՀ կառավարության ՏՏ ենթակառուցվածքները»,- ընդգծեց ՀՀ վարչապետը:
Ըստ Կարապետյանի` ՀՀ կառավարության ծրագրով առանձին գերակայություն է լինելու թվայնացումը: «Այն պետք է նախադրյալներ ստեղծի մեր տնտեսության եւ մեր կյանքի տրանսֆորմացման համար, որի արդյունքում կհասնենք արդյունավետության, մրցունակության, արտադրողականության եւ թափանցիկության բարձրացմանը մեր կյանքի գրեթե բոլոր ոլորտներում: Այս ամենը նաեւ ենթադրում է ֆինանսավորման ճիշտ, երբեմն նորարար մեխանիզմների ձեւակերպում եւ խելացի կիրառում: Կառավարությունը սա հստակ գիտակցում է եւ այս կետին առանձին անդրադառնալու ենք նշված ռազմավարությունների մշակման ժամանակ»,-շեշտեց Կարապետյանը:
ՀՀ վարչապետի կարծիքով` «Հայաստանի 2017 թ. ազգային մրցունակության զեկույցը», որի շնորհանդեսը կայացել է հուլիսի 14-ին, լայնորեն օգտագործվելու է գործադիրի օրակարգում ներառված հարցերի քննարկման եւ դրանց հիման վրա որոշումներ կայացնելու ժամանակ: Նա հորդորեց գործարար հանրությանը ծանոթանալ զեկույցին` ուշադրություն դարձնելով այնտեղ բարձրացված հարցադրումներին եւ զարգացման ուղղություններին:
«Իրականում կյանքը փոխվում է, եւ որքան շուտ մենք դա հասկանանք, որքան շուտ փոխվենք ինքներս, այնքան ակտուալ կլինենք»,- եզրափակեց Կարապետյանը:

Armenia plans to develop innovation development strategy and roadmap
YEREVAN, JULY 14, ARMENPRESS. Under the Armenian Government’s action plan, it is planned to develop innovation development strategy and roadmap, Prime Minister Karen Karapetyan said commenting on the issues voiced in the 2017 Armenia National Competitiveness Report, reports Armenpress.
“It will enable to have a concrete and long-term program to promote innovation and use of latest technologies. Secondly, concrete mechanisms will be developed to promote installation and use of innovative technologies by the business. Thirdly, at least two supranational organizations will be engaged aimed at creating laboratories to carry out research and development. The fourth one, in terms of formation of innovative ecosystem, new technology center will be opened which will enable to boost Armenia’s engineering business and education, to improve innovative infrastructures and contribute to commercialization of knowledge”, the PM said, adding that the cooperation of science and the private sector and the science commercialization will be promoted. “Clearly understanding that in order to ensure significant progress in this field the mobilization of resources of public and private sector is necessary, we have planned under the Government’s action plan to create and develop harmonious environment for technological innovations by the use of public-private cooperation mechanisms and carry out specific programs. Here the Government has a great army of partners both from Armenia and the Diaspora, as well as foreign partners who make investments in the education field, bring innovative programs, technologies and solutions”, the PM stated.
According to Karen Karapetyan, under the Government’s action plan digitization is going to be a separate priority. “It must create preconditions for transformation of our economy and life as a result of which we will reach increase in effectiveness, competitiveness, productivity and transparency at almost all spheres of our life. All these suppose right financial management and smart use. The Government clearly understands this and we will touch upon each of these points while developing the abovementioned strategies”, he said.
He said the 2017 Armenian National Competitiveness Report will be widely used during the discussion of the Government agenda issues. He urged the business community to get familiarized with the report paying attention to voiced issues and development paths.