ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները Նալբանդյան-Մամեդյարով հանդիպման արդյունքներով հայտարարություն են տարածել
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները Նալբանդյան-Մամեդյարով հանդիպման
արդյունքներով հայտարարություն են տարածել
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հուլիսի 11-ին Բրյուսելում Հայաստանի ու Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանի ու Էլմար Մամեդյարովի հետ հանդիպման արդյունքներով հայտարարություն են տարածել: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է հայտարարությունն ամբողջությամբ:
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները՝ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա) և Ռիչարդ Հոգլանդը (ԱՄՆ), հուլիսի 11-ին հանդիպել են Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամադյարովի և Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ՝ քննարկելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման շուրջ հետագա աշխատանքի ընթացքը: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկը:
Նախարարները համաձայնել են փոխանցել իրենց նախագահներին համանախագահների առաջարկը՝ այս տարի ավելի ուշ բարձր մակարդակով հանդիպում կազմակերպելու մասին: Համանախագահներն առաջարկել են իրենց օգնությունը հանդիպման կազմակերպման գործում:
Քննարկվել է նաև ներկա իրադրությունը շփման գծում:
Նախարարները և համանախագահները համաձայնել են կրկին հանդիպել սեպտեմբերին Նյու Յորքում՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 72-րդ նստաշրջանի շրջանակում»,- ասվում է հայտարարության մեջ:

Сопредседатели Минской группы ОБСЕ распространили заявление по итогам встречи Налбандян-Мамедьяров
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ распространили заявление по итогам встречи Налбандян-Мамедьяров 11-го июля в Брюсселе. Как передает «Арменпресс», в заявлении сказано:
«Сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов (Российская Федерация), Стефан Висконти (Франция) и Ричард Хогланд (Соединенные Штаты Америки) встретились 11-го июля в Брюсселе  с министрами ИД Армении и Азербайджана Эдвардом Налбандяном и Эльмаром Мамедъяровым для обсуждения деталей дальнейшего урефулирования карабахского конфликта. На встрече присутствовал также личный представитель действующего председателя ОБСЕ, посол Анджей Каспрчик (США).
Министры согласились передать своим президентам предложение сопредседателей Минской группы ОБСЕ об организации позже в этом году встречи на высшем уровне. Сопредседатели Минской группы ОБСЕ предложили свою помощь в организации этой встречи.
Была обсуждена также ситуация на линии соприкосновения.
Министры и сопредседатели Минской группы ОБСЕ согласились снова встретиться в сентябре в Нью-Йорке на 72-й сессии Генассамблеи ООН».