ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները Նալբանդյան-Մամեդյարով հանդիպման արդյունքներով հայտարարություն են տարածել
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները Նալբանդյան-Մամեդյարով հանդիպման
արդյունքներով հայտարարություն են տարածել
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հուլիսի 11-ին Բրյուսելում Հայաստանի ու Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանի ու Էլմար Մամեդյարովի հետ հանդիպման արդյունքներով հայտարարություն են տարածել: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է հայտարարությունն ամբողջությամբ:
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները՝ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա) և Ռիչարդ Հոգլանդը (ԱՄՆ), հուլիսի 11-ին հանդիպել են Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամադյարովի և Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ՝ քննարկելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման շուրջ հետագա աշխատանքի ընթացքը: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկը:
Նախարարները համաձայնել են փոխանցել իրենց նախագահներին համանախագահների առաջարկը՝ այս տարի ավելի ուշ բարձր մակարդակով հանդիպում կազմակերպելու մասին: Համանախագահներն առաջարկել են իրենց օգնությունը հանդիպման կազմակերպման գործում:
Քննարկվել է նաև ներկա իրադրությունը շփման գծում:
Նախարարները և համանախագահները համաձայնել են կրկին հանդիպել սեպտեմբերին Նյու Յորքում՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 72-րդ նստաշրջանի շրջանակում»,- ասվում է հայտարարության մեջ:

YEREVAN, JULY 12, ARMENPRESS. The OSCE Minsk Group Co-Chairs issued a statement based on the meeting results of the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan Edward Nalbandian and Elmar Mammadyarov in Brussels on July 11,
Armenpress presents the full statement:
“The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group (Ambassadors Igor Popov of the Russian Federation, Stephane Visconti of France, and Richard Hoagland of the United States of America) met on July 11 with the Foreign Minister of Azerbaijan Elmar Mammadyarov and the Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian to discuss modalities of further work on the settlement of the Nagorno Karabakh conflict. The Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, Ambassador Andrzej Kasprzyk, also participated in the meeting.
The Ministers agreed to pass to their Presidents the Co-Chairs’ proposal for a high-level meeting later this year. The Co-Chairs offered their assistance in organizing this meeting.
The current situation on the Line of Contact was also discussed.
The Ministers and the Co-Chairs agreed to meet again in New York in September on the margins of the 72nd Session of the United Nations General Assembly”.