Տեղի է ունեցել Հայաստանի շախմատային ֆեդերացիայի հաշվետու-ընտրական կենֆերանսը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տիգրան Պետրոսյանի անվան շախմատի տանն այսօր տեղի է ունեցել Հայաստանի շախմատային ֆեդերացիայի հաշվետու-ընտրական կոնֆերանսը, որը վարել է Հայաստանի շախմատային ֆեդերացիայի նախագահ, Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, մինչ կոնֆերանսի աշխատանքները սկսելը ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են անցած չորս տարիների ընթացքում կյանքից հեռացած ֆեդերացիայի իրենց գործընկերների՝ Աշոտ Անաստասյանի, Գագիկ Հովհաննիսյանի, Ստեփան Ավագյանի, Արմեն Նիկողոսյանի, Էդուարդ Մնացականյանի, Ռոբերտ Բունիաթյանի և Ալբերտ Արուտյունովի հիշատակը:
Օրակարգի շրջանակներում կոնֆերանսն ամփոփել է հաշվետու ժամանակահատվածում՝ 2013-2017 թվականներին ֆեդերացիայի կատարած աշխատանքները, նախանշել հետագա անելիքները, ինչպես նաև լսել վերստուգիչ հանձնաժողովի հաշվետվությունը և անցկացրել ֆեդերացիայի նախագահի ու նախագահության կազմի ընտրություններ: Քննարկվել են նաև ընթացիկ հարցեր:
Հաշվետու ժամանակահատվածում կատարված աշխատանքները ներկայացրել է ֆեդերացիայի նախագահի առաջին տեղակալ Սմբատ Լպուտյանը: Քննարկման արդյունքում այն գնահատվել է դրական: Վերստուգիչ հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Գևորգյանը ներկայացրել է հանձնաժողովի հաշվետվությունը, որը հաստատվել է կոնֆերանսի պատգամավորների կողմից:
Այնուհետև տեղի են ունեցել ֆեդերացիայի ղեկավար մարմինների՝ նախագահի և նախագահության կազմի ընտրությունները: Հայաստանի շախմատային ֆեդերացիայի նախագահի պաշտոնում միաձայն վերընտրվել է Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Կոնֆերանսի պատվիրակները քննարկել և հաստատել են ֆեդերացիայի նախագահության և վերստուգիչ հանձնաժողովի կազմերը:
Ընտրություններից հետո կայացել է Հայաստանի շախմատային ֆեդերացիայի նորընտիր նախագահության առաջին նիստը:
Նախագահությունը, ֆեդերացիայի կանոնադրության համաձայն, հաստատել է նախագահի տեղակալների, գործադիր տնօրենի, գլխավոր քարտուղարի թեկնածությունները, ովքեր մտնում են ֆեդերացիայի խորհրդի կազմի մեջ: Ֆեդերացիայի նախագահի առաջին տեղակալ է ընտրվել Սմբատ Լպուտյանը, տեղակալներ`Տարոն Մարգարյանը, Լևոն Յոլյանը, գործադիր տնօրեն՝ Հրաչիկ Թավադյանը, գլխավոր քարտուղար՝ Միքայել Անդրիասյանը: Հայաստանի շախմատային ֆեդերացիայի պատվավոր նախագահ է վերընտրվել Վանիկ Զաքարյանը:
Նիստում հաստատվել են նաև ֆեդերացիայի հանձնաժողովների ցուցակը և հանձնաժողովների նախագահների թեկնածությունները:
Հայաստանի շախմատային ֆեդերացիայի նախագահ, Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Ֆեդերացիայի անունից այսօր Տիգրան Պետրոսյանի անվան ոսկե մեդալով պարգևատրել է ֆեդերացիայի երկու վաստակաշատ վետերաններին՝ Յուրի Առուստամյանին և Ալյոշա Խաչատրյանին:

Состоялась отчётно-выборная конференция Федерации шахмат Армении
В Доме шахмат имени Тиграна Петросяна состоялась отчётно-выборная конференция Федерации шахмат Армении, которую вёл председатель Федерации шахмат Армении, президент Республики Армения Серж Саргсян.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата президента Армении, до начала работы конференции присутствующие минутой молчания почтили память своих коллег, ушедших из жизни в течение прошедших четырёх лет: Ашота Анастасяна, Гагика Ованнисяна, Степана Авагягна, Армена Никогосяна, Эдуарда Мнацаканяна, Роберта Буниатяна и Альберта Арутюнова.
В рамках повестки дня конференция обсудила выполненную федерацией работу за отчётный период - 2013-2017 годы, наметила дальнейшие дела, а также заслушала отчёт контрольной комиссии и провела выборы председателя федерации и состава правления. Обсуждены также текущие вопросы.
Выполненные за отчётный период работы представил первый заместитель председателя федерации Смбат Лпутян. В результате обсуждений отчёт оценен положительно. Председатель контрольной комиссии Армен Геворкян представил отчёт комиссии, который утверждён делегатами конференции.
Затем состоялись выборы руководящих органов федерации - председателя и состава президиума. В должности председателя Федерации шахмат Армении единогласно переизбран президент Республики Армения Серж Саргсян. Делегаты конференции обсудили и утвердили состав президиума федерации и контрольной комиссии.
После выборов состоялось перовое заседание новоизбранного президиума Федерации шахмат Армении.
Президиум, согласно уставу федерации, утвердил кандидатуры заместителей председателя, исполнительного директора, генерального секретаря, которые входят в состав Совета федерации. Первым заместителем председателя федерации избран Смбат Лпутян, заместителями - Тарон Маргарян, Левон Йолян, исполнительным директором Грачик Тавадян, генеральным секретарём Микаел Андриаян. Почётным председателем Федерации шахмат Армении переизбран Ваник Закарян.
На заседании утверждены также список комиссий федерации и кандидатуры председателей комиссий.
Председатель Федерации шахмат Армении, президент Серж Саргсян от имени федерации сегодня наградил Золотой медалью имени Тиграна Петросяна двух заслуженных ветеранов -Юрия Арустамяна и Алёшу Хачатряна.