Արա Բաբլոյանն ընդունել է Հայաստանում Բուլղարիայի դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը հուլիսի 4-ին ընդունել է ՀՀ-ում Բուլղարիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մարիա Պավլովա Ցոցորկովա-Կայմակտչիեւային:
Ողջունելով դեսպանին ՀՀ Ազգային ժողովում՝ Արա Բաբլոյանն ընդգծել է երկու ժողովուրդների միջեւ ձեւավորված վաղեմի բարեկամությունն ու մշակութային առնչությունները, ինչը հիմք է հայ-բուլղարական հարաբերությունների զարգացման համար:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Արա Բաբլոյանը կարեւորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման եւ համագործակցության խորացման գործում:
ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդգծել է խորհրդարանական բարեկամական խմբերի գործունեության կարեւորությունը եւ նշել, որ պատգամավոր Ջեմմա Բաղդասարյանը կղեկավարի առաջիկայում ձեւավորվող ԱԺ Հայաստան-Բուլղարիա բարեկամական խումբը:
Խորհրդարանի ղեկավարն անդրադարձել է մեր երկրում իրականացված սահմանադրական բարեփոխումներին՝ նշելով, որ Հայաստանն անցել է խորհրդարանական կառավարման համակարգին: Արա Բաբլոյանը Բուլղարիայի հետ համագործակցությունը կարեւորել է նաեւ Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների տեսանկյունից:
ՀՀ ԱԺ նախագահը, անդրադառնալով տարածաշրջանային խնդիրներին, կարեւորել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում Բուլղարիայի հավասարակշռված դիրքորոշումը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների եւ ԵՄ ընդհանուր դիրքորոշմանը համահունչ:
Դեսպան Մարիա Պավլովա Ցոցորկովա-Կայմակտչիեւան, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, բարձր է գնահատել երկու երկրների միջեւ առկա հարաբերությունները: Նա հատկապես կարեւորել է Բուլղարիայի հայ համայնքի դերը երկկողմ հարաբերությունների ամիապնդման հարցում: Դեսպանը վստահեցրել է, որ իր դիվանագիտական առաքելության ընթացքում կշարունակի անել հնարավորը ձեւավորված հարաբերություններն առավել զարգացնելու եւ խորացնելու համար: Մարիա Պավլովա Ցոցորկովա-Կայմակտչիեւան, արժեւորելով խորհրդարանների բարեկամական խմբերի միջեւ համագործակցությունն ու միջազգային տարբեր խորհրդարանական հարթակներում փոխգործակցության խորացումը, նշել է, որ Բուլղարիա-Հայասատան բարեկամական խումբն արդեն ձեւավորվել է:
Զրուցակիցները կարեւորել են երկու երկրների միջեւ համագործակցության առավել ընդլայնումն ու զարգացումը քաղաքական, տնտեսական, մշակութային, կրթական եւ այլ ոլորտներում

YEREVAN, JULY 4, ARMENPRESS. On July 4, Speaker of the Parliament Ara Babloyan received Maria Pavlova Tzotzorkova-Kaymaktchieva, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Bulgaria to Armenia, press service of the Parliament told Armenpress.
Welcoming the Ambassador in the Parliament, Ara Babloyan has underlined the old friendship and cultural connections formed between the two countries, which is a basis for the development of the Armenian-Bulgarian relations.
Ara Babloyan highlighted the role of the parliamentary diplomacy in the strengthening of bilateral relations and deepening of cooperation.
The Parliametnt Speaker stressed the importance of the activities of the parliamentary Friendship Groups and informed that MP Jemma Baghdasaryan will lead the Armenia-Bulgaria Friendship Group in the near future.
The Head of the parliament touched upon the Constitutional reforms implemented in Armenia, noting that Armenia had passed onto a system of the parliamentary government. Ara Babloyan also emphasized the cooperation with Bulgaria in terms of Armenia-EU relations.
Regarding the regional problems the Speaker highlighted the balanced position of Bulgaria in the peaceful settlement of Nagorno Karabakh conflict in compliance with the OSCE Minsk Group Co-Chairs’ and EU common position.
Ambassador Maria Pavlova Tzotzorkova-Kaymaktchieva thanked for the reception and highly assessed the relations existing between the two countries. She especially highlighted the role of Bulgaria’s Armenian community in strengthening of bilateral relations. The Ambassador assured that during her diplomatic mission she will continue to do his best for further developing and deepening the formed relations. Evaluating the cooperation between the parliamentary Friendship Groups and deepening of cooperation on the international different parliamentary platforms, Maria Pavlova Tzotzorkova-Kaymaktchieva noted that Bulgaria-Armenia Friendship Group has already been formed.
The sides emphasized the further expansion of cooperation between the two countries and the development in the political, economic, cultural, educational and other spheres.