Արցախում զբոսաշրջությունը մայիսին աճել է 222%-ով
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախում 2017 թվականի ապրիլին, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, գրանցվել է զբոսաշրջության 42 տոկոս աճ, իսկ մայիսին, նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ, 222 տոկոս աճ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին տեղեկացնում է Արցախի Հանրապետության նախագահի խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանը:
«Ինչպես և կանխատեսվում էր, զբոսաշրջության ոլորտի առաջանցիկ տեմպերին նպաստել է Վարդենիս-Մարտակերտ ճանապարհի կառուցումը, որի տնտեսական ազդեցությունն առաջին հերթին զբոսաշրջության վրա է արտահայտվել: Նշեմ, որ այս տարվա առաջին եռամսյակում, նախորդ տարվա առաջին եռամսյակի համեմատ ոլորտում 10% աճ է գրանցվել»,- ֆեյսբուքյան  իր էջում գրել է Աբրահամյանը:

Туризм в Арцахе в мае вырос на 222%
Количество посещающих Арцах туристов в апреле 2017 года по сравнению с тем же периодом 2016 года выросло на 42%, а в мае число увеличилось на 222% по сравнению с маем 2016 года. Как сообщает Арменпресс, об этом сказал советник президента Арцаха Тигран Абрамян.
«Как было прогнозировано, этому прогрессивному темпу роста в сфере туризма поспособствовало строительство дороги Варденис-Мартакерт, экономическое влияние которой в основном отражено в сфере туризма. Хочу также отметить, что в первом квартале этого года по сравнению с тем же периодом 2016 года зафиксирован 10-процентный рост в этой сфере», - написал Абрамян на своей странице в Facebook.