Չինաստանում Նոբելյան մրցանակի դափնեկրին բանտից ազատել են անբուժելի հիվանդության պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինացի իրավապաշտպան, 2010 թվականի Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Լյու Սյաոբոն, որը հայրենիքում 11 տարվա բանտարկության Էր դատապարտվել պետական կարգի տապալում հրահրելու համար, բանտից ազատվել Է նրա մոտ լյարդի քաղցկեղի ախտորոշման կապակցությամբ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հունիսի 26-ին հայտնել Է South China Morning Post-ը:
Ախտորոշումը տրվել Էր մայիսի 23-ին եւ այժմ, Լյու Սյաոբոյի փաստաբանի խոսքով, իր պաշտպանյալը գտնվում Է Շենյանի հիվանդանոցում: Բանտից դուրս բուժվելու վերաբերյալ նրա խնդրագիրը բավարարվել Է: Դատապաշտպանը հայտարարել Է, որ Լյու Սյաոբոն չի պատրաստվում բուժման մեկնել արտասահման:
Լյու Սյաոբոյին 2008 թվականին ձերբակալել Էին այն բանից հետո, երբ նա ստորագրեց Խարտիա-08-ը՝ ժողովրդավարական բարեփոխումների պահանջով: 2009 թվականի դեկտեմբերին 11 տարվա բանտարկության Էր դատապարտվել պետական կարգի տապալում հրահրելու համար:
2010 թվականի հոկտեմբերի 8-ին Լյու Սյաոբոն Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի Է արժանացել հանուն Չինաստանում մարդու հիմնական իրավունքների երկարատեւ եւ ոչ բռնի պայքարի համար: Երկրի զանգվածային լրատվամիջոցները ոչինչ չեն հայտնել նրան այդ պարգեւը շնորհելու մասին, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

В Китае нобелевского лауреата освободили из тюрьмы из-за неизлечимого заболевания
Китайский правозащитник, лауреат Нобелевской премии мира 2010 года Лю Сяобо, осужденный на родине на 11 лет заключения за подстрекательство к подрыву государственного строя, освобожден из тюрьмы в связи с диагностированным у него раком печени в терминальной стадии. Как передает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU, об этом сообщает в понедельник South China Morning Post.
Диагноз был поставлен 23 мая, и сейчас, по словам адвоката Лю Сяобо, его подзащитный находится в больнице в Шэньяне. Его прошение о лечении вне тюрьмы было удовлетворено. Защитник заявил, что Лю Сяобо не собирается уезжать на лечение за границу.
Лю Сяобо был арестован в 2008 году, после того, как подписал Хартию-08 c требованием демократических реформ. В декабре 2009 года был приговорен к 11 годам заключения за подстрекательство к подрыву государственного строя.
8 октября 2010 года Лю Сяобо была присвоена Нобелевская премия мира за длительную и ненасильственную борьбу за основные права человека в Китае. Средства массовой информации страны ничего не сообщили о присуждении ему этой награды.