Հայաստանը մեծապես կարևորում է Ինդոնեզիայի դերը Հարավարևելյան Ասիայում. Նախագահ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանին հունիսի 23-ին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Ինդոնեզիայի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Յուդդի Կրիսնանդին (նստավայրը՝ Կիև):
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, հանրապետության Նախագահը շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ: Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանը մեծապես կարևորում է Ինդոնեզիայի դերը Հարավարևելյան Ասիայում և պատրաստակամ է խորացնել միջպետական հարաբերությունները, ինչին կարող են զգալիորեն նպաստել միջխորհրդարանական կապերի ակտիվացումը, երկու երկրների միջև անհրաժեշտ իրավապայմանագրային դաշտի ձևավորումը: Այդ ամենը, Նախագահի համոզմամբ, կխթանի նաև հայ-ինդոնեզական առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացումը:
Դեսպան Յուդդի Կրիսնանդին շնորհակալություն է հայտնել Հանրապետության Նախագահին ընդունելության ու շնորհավորանքի համար և նշել, որ իր համար մեծ պատիվ է դեսպան լինել մի երկրում, որի հինավուրց պատմությունն ուսումնասիրելով՝ մեծագույն հարգանք է առաջանում հայ ժողովրդի նկատմամբ: Ինդոնեզիայի դեսպանը երկկողմ համագործակցության տեսանկյունից հեռանկարային է համարել կրթության, զբոսաշրջության, առևտրատնտեսական կապերի սերտացման ուղղությամբ աշխատանքը:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ Հայաստանի և Ինդոնեզիայի միջև աշխարհագրական հեռավորությունը երբևէ չի կարող խոչընդոտ լինել փոխգործակցության զարգացման համար՝ հատկապես 21-րդ դարում, երբ տեխնոլոգիական առաջընթացը զգալիորեն կրճատում է աշխարհագրական հեռավորությունը և մեծ հնարավորություններ տալիս զարգացնելու հարաբերությունները:
Հանդիպմանն անդրադարձել է եղել նաև միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում Հայաստանի և Ինդոնեզիայի միջև համագործակցությանը, տարածաշրջանային խնդիրներին և մարտահրավերներին, ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացին:

Armenia attaches great importance to Indonesia’s role in Southeast Asia – President Sargsyan
YEREVAN, JUNE 23, ARMENPRESS. Newly appointed Ambassador of Indonesia to Armenia Yuddy Chrisnandi (residence in Kiev) presented his credentials to President Serzh Sargsyan on June 23, press service of the President’s Office told Armenpress.
The Armenian President congratulated the Ambassador on his appointment and wished him good luck in his tenure. Serzh Sargsyan said Armenia highly appreciates Indonesia’s role in Southeast Asia and is ready to deepen the inter-state ties which can happen through intensification of inter-parliamentary ties, formation of necessary legal framework between the two countries. According to the President, this will boost the Armenian-Indonesian trade-economic ties.
In his turn the Indonesian Ambassador thanked the President for the reception and wishes, stating that it is a great honor for him to be in a country since while examining the oldest history of it a great respect is created towards the Armenian people. The Ambassador said the works on intensifying educational, tourism, commercial ties have prospects in terms of bilateral cooperation.
The sides agreed that the geographical distance between Armenia and Indonesia cannot hinder the development of mutual partnership especially in the 21st century when the technological progress significantly reduces the geographical distance and provides great opportunities to develop ties.
At the meeting issues relating to Armenia-Indonesia cooperation within the frames of international organizations, regional affairs and threats, as well as the Nagorno Karabakh conflict settlement process were discussed.