Ադրբեջանի քայլերը վկայում են այդ երկրում առկա լուրջ ճգնաժամի մասին. Դավիթ Բաբայան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հունիսի 21-ի լույս 22-ի գիշերը ձեռնարկված դիվերսիոն ներթափանցման փորձն Ադրբեջանի իշխանությունների հերթական նենգ քայլն էր, որը ձախողվեց: «Ադրբեջանի հատուկ ջոկատայինները հետ են շպրտվել՝ տալով զոհեր: Դեռևս հայտնի է, որ հակառակորդն ունի առնվազն 4 զոհ, սակայն վստահ ենք, որ նրանց զոհերի թիվը շատ ավելին է, քանի որ հակառակորդը խուճապահար հետ էր նահանջում՝ թողնելով մեծաքանակ զենք,  անձնական պարագաներ, իր հետ տանելով դիեր և վիրավորներ»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը:
Նրա խոսքով, Ադրբեջանի նմանատիպ քայլերը վկայում են այդ երկրում առկա լուրջ ճգնաժամի մասին, ինչը բերելու է աղետի: «Ադրբեջանի իշխանությունների համար զոհերը որևէ նշանակություն չունեն, նրանց համար կարևոր է նման միջադեպերով շեղել սեփական ժողովրդի ուշադրությունը երկրում առկա ճգնաժամից, այդպիսով պահելով իշխանությունն ու շարունակելով թալանել ժողովրդին»,- ընդգծեց Դավիթ Բաբայանը:
ՊԲ մարտական հերթապահություն իրականացնող ստորաբաժանումները, շնորհիվ մարտավարական բարձր պատրաստվածության, դիրքային համակագերի կահավորվածության և տեխնիկական պատշաճ հագեցվածության, ժամանակին հավաստանշել են դիվերսիոն խմբի առաջխաղացումը և հակառակորդին պատճառելով առնվազն 4 զոհ` հետ շպրտել ելման դիրքեր: Ադրբեջանական կողմը հայկական մերձդիրքային հատվածում թողել է հատուկ գրոհայինների անձնական պարագաներ:
Ներթափանցման փորձը կանխելու ընթացքում ՊԲ-ն կորուստներ չի ունեցել: Առաջնագծում օպերատիվ իրադրությունը շարունակում է մնալ արցախյան զինուժի լիակատար վերահսկողության ներքո:

Шаги Азербайджана свидетельствуют о серьезном кризисе в этой стране: Давид Бабаян
Разведывательно-диверсионная попытка на карабахско-азербайджанской линии соприкосновения в ночь с 21 на 22 июня была очередным коварным шагом властей Азербайджана, который провалился.
«Спецотряд Азербайджана был отброшен и понес потери. Пока что известно, что у противника как минимум 4 человеческие потери, однако мы уверены, что их количество больше, так как противник отступал в панике, оставляя оружие, личные средства, унося с собой тела и раненых солдат», - в беседе с Арменпресс сказал пресс-секретарь президента Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Давид Бабаян.
По его словам, такие действия Азербайджана свидетельствуют о серьезном кризисе в этой стране, который приведет к катастрофе. «Жертвы не имеют никакого значения для Азербайджана, для Баку важно посредством таких инцидентов отвлечь внимание своего народа от кризиса в стране, тем самым сохраняя власть и продолжая грабить народ» - сказал Давид Бабаян.
Члены азербайджанского спецотряда в ночь с 21 на 22 июня на карабахско-азербайджанской линии соприкосновения сделали попытку диверсионного проникновения, которая была предотвращена Армией обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики). Благодаря высокой стратегической готовности и техническому оснащению, вовремя заметили продвижение диверсионной группы и отбросили противника назад. Противник понес как минимум четыре потери.
Азербайджанская сторона во время отступления оставила около армянских позиций личные вещи, принадлежащие спецотряду.
Армия обороны в ходе операции не понесла потерь. Оперативная ситуация на передовой полностью контролируется ВС Арцаха.