Զավեն Կարապետյանը ՀՀ զինված ուժերում չի ծառայել. ոստիկանությունը նոր մանրամասներ է հաղորդել
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանական զանգվածային լրատվության միջոցներով տեղեկություն էր տարածվել հայազգի Զավեն Կարապետյան անուն-ազգանունով անձի գերեվարվելու մասին։
ՀՀ ոստիկանության կողմից կատարված ստուգումներով եւ ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ տարածված անձնական տվյալները համընկնում են Վանաձորի Մայմեխի 1 հասցեում գտնվող ծերանոցում հաշվառված, 16․11․1974 թ․ ծնված Զավեն Կարապետյանի տվյալների հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ոստիկանության հասարակայնության հետ կապերի և լրատվության վարչությունից,Կարապետյանը ծնվել է Նոր Խարբերդ ավանում։ Մայրը` Մ․ Կարապետյանը, եղել է Խարբերդի հաշմանդամների տան շահառու։
1978 թ․ Զավեն Կարապետյանն ընդունվել է Գավառի մանկատուն, որտեղից դուրս է գրվել 1982 թ․ եւ տեղափոխվել մայրաքաղաքի Սովետաշենի օժանդակ դպրոց։
1994 թ․ աշնանը Զ․Կարապետյանը տեղափոխվել է Վանաձոր քաղաք եւ մոտ 4 տարի բնակվել Շառլ Ազնավուրի հիմնադրամի կողմից տրամադրված տնակում` օժանդակ դպրոցի նախկին սաներից մեկի հետ, հետո միայնակ է բնակվել Վանաձորի «Արմենիա» առողջարանի տարածքում տեղադրված եւ իրեն հատկացված տնակում։ Հաշվառման վայր չունենալու պատճառով 2004 թ․ հաշվառվել է Վանաձորի Մայմեխի 1 հասցեում գտնվող ծերանոցում եւ նույն թվականին Վանաձորի անձնագրային բաժանմունքի կողմից ստացել անձնագիր։ Անձնագրի վավերականացման տասնամյա ժամկետը լրանալուց հետո չի դիմել նոր անձնագիր ստանալու համար։
Զ․Կարապետյանը ՀՀ զինված ուժերում չի ծառայել, քանի որ առողջական խնդիրներ է ունեցել (մտավոր հետամնացություն) եւ ՀՀ պաշտպանության նախարարի համապատասխան հրամանի համաձայն՝ 24․12․1993 ազատվել է ծառայությունից։
Զ․Կարապետյանը հետագայում ապամոնտաժել եւ վաճառել է իր տնակը եւ դրանից հետո վարել թափառական կյանք, մշտական բնակության վայր չի ունեցել։ Ըստ ստացված տեղեկությունների՝ ՀՀ տարբեր տարածքներում վարձատրության դիմաց անասնապահությամբ է զբաղվել։ Խուսափել է շփումներից, եղել է ինքնամփոփ, առերեւույթ ակնհայտ են եղել մտավոր թերություններ։

Man captured by Azerbaijan hasn’t served in military due to mental disability – Armenian police
YEREVAN, JUNE 22, ARMENPRESS. Azerbaijani media reported on the capture of an ethnic Armenian man by the name of Zaven Karapetyan.
Armenian law enforcement agencies undertook clarifications and studies and revealed that the personal details of the report match with the details of Zaven Karapetyan, born 16.11.1974, registered in the nursing home of Vanadzor’s 1 Maymekh Street.
The Police HQ told ARMENPRESS the man was born in Nor Kharberd settlement. His mother was listed in the Kharberd Home for the Disabled.
In 1978, Zaven Karapetyan entered the Gavar orphanage, and in 1982 he was transferred to the Sovetashen’s auxiliary school of the capital.
In 1994, he moved to Vanadzor and for 4 years lived in a house which was provided by the Charles Aznavour foundation, together with another student of the auxiliary school, and later lived by himself in the territory of Armenia Spa of Vanadzor in a house which was given to him. Due to not having a residence registration, he was registered in the nursing home of Vanadzor in 2004, and received a passport later in the same year. After the passport expired, he didn’t apply for a new one.
Karapetyan did not serve in the Armed Forces because he had mental disorders (mental retardation), and was exempt from military service by the defense ministry 24.12.1993.
Karapetyan later dismantled and sold his house and lived a homeless life. According to information, at one point he was engaged in cattle breeding as a way to make a living. He avoided interactions and his mental disabilities were obviously manifested.