Արտաշես Գեղամյան. Մտորումներ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագրի տեսլականի և նպատակների մասին
Արտաշես Գեղամյան. Մտորումներ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության
ծրագրի տեսլականի և նպատակների մասին
2017թ. հունիսի 21-ին Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում սկսվեց «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագրի տեսլականի և նպատակների մասին» (այսուհետ՝ Ծրագիր) հարցի քննարկումը։ Չխորանալով ՀՀ ԱԺ նիստի առաջին օրը ծավալված քննարկման մանրամասների մեջ, որը, համոզված եմ, բավական լայնորեն կներկայացվի Հայաստանի բնակչությանը զանգվածային լրատվամիջոցներով, նշեմ միայն, ըստ իս, առաջիկա 5 տարիների համար ՀՀ կառավարության առաջադրած գլխավոր նպատակները։ Դա, առաջին հերթին, զարգացած երկրների համեմատ տնտեսական աճի առաջանցիկ տեմպերի ապահովումն է` համախառն ներքին արդյունքի միջին հաշվով շուրջ 5 տոկոս աճի ապահովման միջոցով (միջին տարեկան կտրվածքով); արտահանման աճի նշանակալի տեմպերի ապահովումը՝ ապրանքների և ծառայությունների արտահանման տեսակարար կշռի մասնաբաժինը ՀՆԱ-ում հասցնելով 40-45 տոկոսի; աղքատության կրճատման ապահովումը՝ իջեցնելով այն 12 տոկոսային կետով; զբաղվածության աճի և արժանապատիվ աշխատանքի վարձատրության օպտիմալ զուգակցմամբ՝ անվանական նվազագույն աշխատավարձի 25 տոկոս աճի ապահովումը՝ հաշվի առնելով կառուցվածքային գործազրկությունը և հայրենական ապրանքների մրցունակության նվազման ռիսկերը զսպող նվազագույն աշխատավարձի և միջին աշխատավարձի համամասնությունը։
Առաջադրված նպատակների իրագործման համար կառավարությունը բավական հանգամանալի Ծրագիր է ներկայացրել, որը վերլուծության կենթարկենք կայուն տնտեսական աճ ապահովող պատշաճ պայմանների ստեղծման՝ բոլորի կողմից ընդունված չափանիշներին համապատասխանության տեսակետից։
Եվ այսպես, ընդունված է համարել, որ տնտեսական աճը կախված է մի շարք գործոններից, այսինքն՝ երևույթներից և պայմաններից, որոնք որոշում են  ապրանքների և ծառայությունների արտադրման իրական ծավալի մեծացման, արդյունավետության և որակի աճի բարձրացման հնարավորությունը։ Միևնույն ժամանակ, ընդունված է կարծել, որ ըստ տնտեսական աճի վրա ներգործության եղանակի տարբերում են ուղղակի և անուղղակի գործոններ։ Որպեսզի պարզ լինի, նշենք, որ ուղղակի գործոններն անմիջականորեն որոշում են արտադրության՝ տնտեսական աճի ֆիզիկական կարողությունը, իսկ անուղակի գործոններն ազդում են այդ կարողությունն իրականություն դարձնելու հնարավորության վրա։
Վերլուծենք, թե որքանով են տնտեսական աճի հիմնական գործոններն արտացոլված Ծրագրում։ Հիշեցնենք, թե որոնք են հիմնական, անմիջականորեն ուղղակի գործոնները, որոնք որոշում են ՀՆԱ արտադրության աճի դինամիկան. 1) աշխատանքային ռեսուրսների թվաքանակի մեծացում և դրանց որակի բարձրացում, 2) հիմնական կապիտալի ծավալի ավելացում և որակի բարելավում, 3) արտադրության կազմակերպման և տեխնոլոգիայի կատարելագործում, 4) տնտեսական շրջանառության մեջ օգտագործվող ռեսուրսների թվաքանակի ավելացում և որակի բարելավում, 5) գործարարական ակտիվության և գործարարական հնարավորությունների աճ հասարակությունում։
Եվ այսպես, որքանով է Ծրագրում արտացոլված տնտեսական աճի վրա ներգործության առաջին ուղղակի գործոնը, այն է՝ աշխատանքային ռեսուրսների թվաքանակի ավելացման և դրանց որակի բարձրացման գործոնը։ Մինչ այս հարցին պատասխանելը նշենք, որ Ազգային վիճակագրական ծառայության «Հայաստանի Հանրապետության սոցիալ-տնտեսական վիճակը 2017թ. հունվար-ապրիլին» տեղեկագրի տվյալներով՝ ս.թ. ապրիլի վերջին աշխատանք փնտրողների թիվը կազմում էր 95418 մարդ, այդ թվում գործազուրկները՝ 79761 մարդ։ Եվ սա՝ այն դեպքում, երբ թափուր աշխատատեղերի թիվը 743 է, այդ թվում պետական հատվածում՝ 57, մասնավորում՝ 686 մարդ։
Միևնույն ժամանակ, հարկ է նշել, որ տնտեսապես ակտիվ բնակչությունը 2016թ. միջինը կազմել է 1 227,6 հազ. մարդ (2015-ին՝ 1 316,4 հազ. մարդ), որոնցից զբաղվածների թիվը՝ 1 006,2 հազ. մարդ (նրանց 24,3%-ը զբաղված է եղել պետական, 75,7%-ը՝ տնտեսության մասնավոր հատվածում), զբաղվածների ցուցանիշը 2015թ. կազմել է 1 072,6 հազ. մարդ։ Նշենք նաև, որ 2016թ. գործազուրկների թիվը կազմել է 221,5 հազ. մարդ (2015թ.՝ 243,2 հազ. մարդ)։ Հատկանշական է, որ եթե 2015թ. տնտեսապես ակտիվ բնակչության միջին մակարդակը կազմել է 62,5%, ապա 2016թ., համապատասխանաբար, 61,0%։ Ավելի ցայտուն պատկերացնելու համար ներկայացնենք ըստ տնտեսական գործունեության տեսակների բաշխվածության (խոշորացած խմբերում) զբաղվածների տվյալները (Աղյուսակ 1).
Աղյուսակ 1.
Ըստ տնտեսական գործունեության մակարդակը (խոշորացված խմբերում)
Տնտ. գործ. տեսակների դասակար-գիչներ (խմբ.2)
Ըստ գործունեության տեսակների զբաղվածներ
Ընդամենը, 1 000 մարդ
Արդյունքը, %
Փոփոխու-թյունը,
2016 / 2015, %
2015
2016
1 072.6
1 006.2
100
93.8
A
Գյուղատնտեսություն
379.0
338.1
35.3
33.6
89.2
B-E
Արդյունաբերություն
120.8
121.4
11.3
12.1
100.5
F
Շինարարություն
49.9
37.5
4.7
3.7
75.1
G-N
Շուկայական ծառայություններ
233.5
225.3
21.8
22.4
96.5
O-U
Ոչ շուկայական ծառայություններ
289.5
284.0
27.0
28.2
98.1
Հայաստանի Հանրապետության սոցիալ-տնտեսական վիճակը 2017թ. հունվար-մարտին։
Վերը ներկայացված ցուցանիշները հաստատում են ոչ միայն զբաղված աշխատանքային ռեսուրսների թվաքանակի զգալի ավելացման օբյեկտիվ, այլև գործազրկության մակարդակի էական նվազման խնդրի լուծման իրական հնարավորությունը (գործազրկություն, որը 2016թ. վերջին կազմում էր 18.04%, տե՛ս Հայաստանի Հանրապետության սոցիալ-տնտեսական վիճակը 2017թ. հունվար-փետրվարին)։ Այսպիսով, վերը բերված տվյալները ցույց են տալիս, որ գործազրկության կրճատման և բնակչության աղքատության մակարդակի իջեցման մասով Ծրագրի իրականացման համար օբյեկտիվ նախադրյալներ կան։ Ինչ վերաբերում է աշխատանքային ռեսուրսների որակին, ապա նշենք, որ այդ պահանջը, որը կազմում է ամփոփ արտադրության դինամիկայի վրա ներգործության առաջին ուղղակի գործոնի բովանդակությունը, լիովին հաշվի է առնվել Ծրագրում (Ծրագրի էջ 92, 93, 4.1 բաժնի 7, 8, 9 կետեր)։
Տնտեսական աճի վրա անմիջական ներգործության երկրորդ ուղղակի գործոնը հիմնական կապիտալի  ծավալի ավելացումն ու որակական կազմի բարելավումն է, ինչը նույնպես իր արտացոլումն է գտել Ծրագրում։ Այսպես, Տնտեսական ոլորտ բաժնում (Ծրագրի էջ 43) ուղղակի տեքստով գրված է. «ՀՀ կառավարությունը հետապնդում է տնտեսության որակական առաջընթացն
ինովացիոն զարգացման ճանապարհով ապահովելու նպատակը, որի արդյունքում պետք է գրանցվի ընդհանուր տնտեսության, ինչպես նաև տնտեսության հիմնական ոլորտներում արտադրողականության մակարդակի արագընթաց աճ: Ընդ որում, աշխատավարձերի քաղաքականություն իրականացնելիս ՀՀ կառավարությունը կհետևի արտահանելի հատվածի մրցունակության աճի չխաթարման սկզբունքին»։
Տնտեսական աճի վրա ներգործության երրորդ ուղղակի գործոնը, ինչպես վերը նշեցինք, արտադրության կազմակերպման և տեխնոլոգիայի կատարելագործումն է։ Կարելի է մոտ երկու տասնյակ մեջբերում կատարել Ծրագրից, որոնք ամբողջովին ուղղված են աճի մեծ պոտենցիալի իրագործմանը՝ արտադրության կազմակերպման հետագա կատարելագործման, արդի տեխնոլոգիաների ներդրման հիման վրա։
Ծրագրի կոնկրետ դրույթների հիման վրա կարելի է պնդել, որ դրանում իրենց արտացոլումն են գտել նաև այլ ուղղակի գործոններ, որոնք որոշում են տնտեսական համակարգի կարողությունը կայուն տնտեսական աճի ապահովման համար՝ լինեն դրանք տնտեսական շրջանառության մեջ ներգրավվող ռեսուրսների թվաքանակի ավելացումն ու որակի բարձրացումը, թե գործարարական ակտիվության և գործարարական կարողությունների աճը երկրի տնտեսությունում։
Կուզենայի նշել նաև, որ Ծրագրում կան բավական թվով կոնկրետ օրինակներն այն բանի, որ կառավարությունն օգտագործում է տնտեսական աճի վրա ներգործության անուղղակի գործոնները, որոնց թվին կարելի է դասել առաջարկի, պահանջարկի և բաշխման գործոնները։ Օրինակ, աճի անուղղակի գործոնների շարքին կարելի է դասել այն խնդիրները, որոնք ուղղված են շուկաների մոնոպոլացման աստիճանի նվազմանը, հասանելի վարկեր ստանալու հնարավորությունների էական ընդլայնմանը, ինչը հատկապես ակտուալ է Հայաստանի գյուղատնտեսության զարգացման համար և որն իր պատշաճ տեղն է ստացել Ծրագրում։
Կարծում ենք, որ ՀՀ Ազգային ժողովի քննարկմանը ներկայացված Ծրագիրը, նրա խմբագրման պարագայում, որը կենթադրեր, նախ, կոնկրետ նպատակների առաջադրում՝ դրանց իրագործման համար անհրաժեշտ միջոցառումների և նախաձեռնությունների տնտեսական, կազմակերպչական, օրենսդրական և այլ պարզաբանումներով, հիմնված տնտեսական աճը որոշող առկա անհրաժեշտ բաղադրիչների իրական վերլուծության վրա, այդ դեպքում, անշուշտ, այն շատ ավելի մատչելի և հասկանալի կլիներ ոչ միայն կառավարության անդամներին և ՀՀ ԱԺ պատգամավորներին, այլև բիզնես հանրույթի ու Հայաստանի բնակչության ճնշող մեծամասնությանը։ Դա, իր հերթին, կդառնար Ծրագրի ավելի շահագրգիռ քննարկման առարկա հասարակության բոլոր շերտերի կողմից, ինչը վերջնարդյունքում կհանգեցներ շատ լավ արդյունքների։ Առաջին՝ նման քննարկումը կհանդիսանար Ծրագրի բովանդակության հարստացմանն ուղղված հարյուրավոր կոնկրետ առաջարկների, դրա առանձին դրույթներ բնակչության կոնկրետ, կենսականորեն կարևոր պահանջներին մոտեցնելու սկզբնակետ։ Երկրորդ՝ մեր հասարակության լայն շերտերի ներգրավումը Ծրագրի քննարկմանը կխթաներ դրա կատարման նկատմամբ հասարակական վերահսկողության ուժեղացումը։
Եզրափակելով՝ կուզենայի նշել, որ ՀՀ կառավարության Ծրագիրը նրա ընդդիմախոսների համար շատ ավելի պակաս խոցելի կլիներ, եթե դրանում տրվեր ՀՀ տնտեսական վիճակի կոնկրետ գնահատականը, որը կպատասխաներ երկրի կայուն տնտեսական աճի ապահովման օբյեկտիվ հնարավորությունները վեր հանող մի շարք հարցերի։ Մասնավորապես, ինչքան բնական ռեսուրսներ կան քանակական և որակական առումով, ինչպիսին են աշխատանքային ռեսուրսները, ինչպիսին է դրանց որակական վիճակը՝ նկատի ունենալով կրթական և որակական ասպեկտները, ինչպիսին է հիմնական արտադրական գործոնների (հիմնական կապիտալի) ծավալը, դրա տեխնիկական վիճակը (նկատի են առնվում մաշվածությունը, արտադրողականությունը, շահագործման հուսալիությունը), ինչպիսին է բնական, արտադրական և աշխատանքային ռեսուրսների հագեցածության և օգտագործման արդյունավետության աստիճանը և այլն։ Ընդ որում՝ հատկապես նշենք, որ Հայաստանի համար բնական ռեսուրսների օգտագործումն ունի բախտորոշ նշանակություն՝ հաշվի առնելով հանքարդյունահանման արդյունաբերության մեծ ծավալները։ Հատկապես ակտուալ է Ծրագրում արտացոլված գյուղատնտեսական հողերի օգտագործման գնահատումը՝ հաշվի առնելով խիստ անբավարար իրադրությունը վարելահողերի (արտերի) օգտագործման հետ կապված, երբ սակավահող Հայաստանի պայմաններում վարելահողերի գրեթե մեկ երրորդը չի մշակվում։
Կարծում ենք, որ ս.թ. հունիսի 22-ին ՀՀ վարչապետ, հարգարժան Կարեն Վիլհելմովիչն իր ամփոփիչ խոսքում անպայման կարտահայտի իր վերաբերմունքը սույն հոդվածում բարձրացված հարցերի մասին։

Арташес Гегамян: Размышления о видении и целях программы Правительства Республики Армения
21 июня 2017 г. в Национальном Собрании Республики Армения началось обсуждение вопроса « О видении и целях программы Правительства Республики Армения» (далее Программа). Не вдаваясь в детали обсуждения, развернувшегося в первый день заседания НС РА, которое уверен, что достаточно широко будет представлено СМИ населению Армении, отмечу лишь, на мой язгляд, главные цели, поставленные Правительством РА на ближайшие 5 лет. Это, во-первых, достижение опережающих темпов экономического роста в сравнении с развитыми странами посредством обеспечения 5-процентного (в среднегодовом исчислении) роста ВВП; обеспечение значимого роста удельного веса экспорта товаров и услуг в ВВП, доведя этот показатель до 40-45 % ВВП; обеспечение снижения на 12 процентных пунктов уровня бедности; оптимальное сочетание роста занятости населения и  достойного вознаграждения за труд на основе обеспечения 25 процентного роста (за 5 лет) минимальной заработной платы с учетом  структурной безработицы и рисков снижения конкурентоспособности отечественных товаров, обусловленных сдерживанием минимальной зарплаты в соотношении и пропорции со средней заработной платой.
Для реализации поставленных целей Правительство представило достаточно подробную Программу, которую проанализируем с точки зрения соответствия общепринятым критериям создания надлежащих условий,  обеспечивающих стабилный экономический рост.
Итак, общепринято считать, что экономический рост зависит от ряда факторов, то есть  явлений и условий, которые определяют возможность увеличения реального объема производства товаров и услуг,  повышения эффективности и качества роста. При этом принято считать, что по способу воздействия на экономический рост, различают прямые и косвенные факторы.  Для ясности отметим, что прямые факторы непосредственно определяют физическую способность производства к экономическому росту, а косвенные факторы влияют на возможность превращения этой способности в действительность.
Проанализируем,  в какой степени основные факторы экономического роста отражены в Программе. Напомним, каковы же основные факторы, относящиеся непосредственно к прямым факторам, которые непосредственно определяют динамику роста производства ВВП: 1) увеличение численности трудовых ресурсов и повышение их качества; 2) увеличение объема и улучшение качества основного капитала; 3) усовершенствование организации и технологии производства; 4) увеличение количества и повышение качества используемых в хозяйственном обороте ресурсов; 5) рост предпринимательской активности и предпринимательских возможностей в обществе.
Итак, насколько в Программе отражен первый прямой фактор воздействия на экономический рост, а именно,  фактор увеличения численности трудовых ресурсов и повышения их качества? Прежде чем дать ответ на этот вопрос отметим, что по данным сборника Национальной статистической службы “Социально-экономическое положение Республики Армения в январе-апреле 2017 года” на конец апреля т.г. число ищущих работу составляло 95418 человек, в том числе  число безработных – 79716 человек. И это при том, что число вакантных рабочих мест было 743, в том числе в государственном секторе – 57, в частном – 686 человек.
Вместе с тем следует указать, что экономически активное население в среднем за 2016 год составило 1 227,6 тыс. человек (в 2015 году – 1 316,4 тыс. человек),  из которых число занятых – 1 006,2 тыс человек (из них 24,3 % были заняты  в государственном, 75,7 % в частном секторах экономики), показатель числа занятых за 2015 год составило – 1 072,6 тыс. человек. При этом отметим, что в 2016 г. число безработных составило 221,5 тыс. человек (в 2015 г. – 243,2 тыс. человек). Примечательно, что если в среднем за 2015 год уровень экономической активности населения  составил 62,5 %, то  в 2016 году, соответственно, 61,0 %.  Для наглядности приведем данные по распределению занятых по видам экономической деятельности по укрупненным группам, которые приведены в таблице 1.
Таблице 1.
Уровень по видам экономической деятельности по укрупненным групам
КДЭС (ред.2)
Занятые по видам экономической деятельности
Всего, 1 000 человек
К итогу, %
Изменение,
2016 / 2015, %
2015
2016
Всего
1 072.6
1 006.2
100
93.8
A
Сельское хозяйство
379.0
338.1
35.3
33.6
89.2
B-E
Промышленность
120.8
121.4
11.3
12.1
100.5
F
Строительство
49.9
37.5
4.7
3.7
75.1
G-N
Рыночные услуги
233.5
225.3
21.8
22.4
96.5
O-U
Нерыночные услуги
289.5
284.0
27.0
28.2
98.1
Социально-экономическое положение Республики Армения в январе-марте 2017 года
Вышеприведенные показатели подтверждают не только объективную возможность значительного увеличения численности занятых трудовых ресурсов, но и реальность решения задачи по существенному сокращению уровня безработицы, который  на конец 2016 г. составил 18.04 % (см. Социально-экономическое положение Республики Армения в январе-феврале 2017г.). Таким образом, вышеприведенные данные показывают, что для реализации Программы по части снижения уровня безработицы и сокращения уровня бедности населения имеются объективные предпосылки.  Что касается повышения качества трудовых ресурсов, то отметим, что это требование, составляющее суть первого прямого фактора воздействия на динамику совокупного производства, в полной мере учтено в Программе (стр. 92,93 пункты 7,8,9 раздела 4.1 Программы).
Вторым прямым фактором,  оказывающим непосредственное воздействие на  экономический рост, является увеличение объема и улучшение качественного состава основного капитала, что также нашло свое отражение в Программе. Так, в разделе Сфера экономики (стр. 43 Программы) прямым текстом записано: “Правительство РА преследует цель обеспечения качественного  экономического прогресса на основе инновационного развития, в  результате чего будет достигнут ускоренный темп  роста производительности труда как в целом по экономике, так и в ее основных осраслях.  При этом Правительство обязуется проводить такую политику,  которая ни в коей мере не окажет отрицательное воздействие на конкурентные преимущества экспортоориентированных сфер производства.”
Третьим фактором прямого воздействия на экономический рост, как было отмечено выше, является усовершенствование организации и технологии производства. Можно привести около двух десятков выдержек из Программы, которые в полной мере нацелены на реализацию большого потенциала роста на основе актуализации, дальнейшего усовершенствования организации производства, внедрения своременных технологий.
На основе конкретных положений из Программы можно утверждать, что в ней нашли свое отражение и другие основные прямые факторы,  непосредственно определяющие способность экономической системы для обеспечения стабильного экономического роста: будь то увеличение количества и повышение качества вовлекаемых в хозяйственный оборот ресурсов, или же рост предпринимательской активности и предпринимательских способностей в экономике страны.
Хотелось бы также отметить, что в Программе есть немало конкретных  примеров использования Правительством косвенных факторов воздействия на экономический рост, к которым можно отнести факторы предложения, спроса и распределения. К примеру, к косвенным факторам роста можно отнести задачи, нацеленные на снижение степени монополизации рынков, существенное расширение восможностей для получения доступных кредитов, что особенно актуально для развития сельского хозяйства Армении и что нашло надлежащее место в Программе.
Думается, что представленная на рассмотрение Национального Собрания РА Программа, в случае ее изложения в редакции, которая предполагала бы,  во-первых, постановку конкретных целей, с дальнейшим разъяснением экономических, организационных, законодательных и др. необходимых для их достижения мероприятий и инициатив, основанных реальном анализе имеющихся необходимых слагаемых,  определяющих экономический рост, то в этом случае, несомненно, что она была бы более доступной и понятной не только для членов Правительства и депутатов НС РА, но и для  подавляющей части бизнес-сообщества и населения Армении. Это, в свою очередь, стало бы предметом для более заинтересованного обсуждения Программы всеми слоями нашего общества, что в конечном итоге привело бы к очень хорошим результатам. Первое – подобное обсуждение явилось бы  началом зарождения сотен и сотен конкретнных предложений по обогащению содержания Программы,  существенному приближению ее отдельных положений к конкретным, жизненно важным запросам населения.  Второе –  вовлечение широких слоев нашего общества в обсуждение Программы стимулировало бы усиление общественного контроля за ее исполением.
В заключение хотелось бы отметить, что Программа Правительства РА для ее оппонентов была бы куда менее уязвимой, если бы в ней содержалась конкретная оценка экономического положения РА, отвечающая на ряд вопросов, определяющих  объективные возможности страны для обеспечения стабильного экономического роста. В частности,  каково наличие природных ресурсов в количественном и качественном аспектах; каково наличие трудовых ресурсов, каково их качественное состояние, имея в виду образовательный и квалификационный аспеткы; каков объем основных производственных факторов (основного капитала), его технические  состояние (имеется в виду изношенность, производительность, надежность в эксплуатации); какова степень полноты и эффективности использования природных, производственных и трудовых ресурсов и др. Причем особо отметим, что для Армении использование природных ресурсов имеет судьбоносное значение с учетом больших объемов  горнодобывающей промышленности. Особенно актуально отражение в Программе оценки использования сельскохозяйственных земель, учитывая крайне неудовлетворительное состояние дел с использованием пахотных земель (пашни), когда в условиях малоземельной Армении около одной трети пашни не возделывается.
Думается, что 22 июня т.г. премьер-министр РА, уважаемый Карен Вильгельмович, в своем заключительном слове обяательно выскажет свое отношение к поднятым в данной статье вопросам.