Դադիվանքի վանական համալիրի փոքր գմբեթով եկեղեցին կվերականգնվի պատմական տեսքին առավելագույնս մոտ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեկնարկել է Արցախի միջնադարյան Դադիվանքի վանական համալիրի փոքր գմբեթով եկեղեցու վերանորոգումը: Դադիվանքի վանական համալիրի փոքր գմբեթով եկեղեցու վերականգնման ծրագրի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ եկեղեցու վերականգնման աշխատանքները նախագծային փուլում են, որի համար ճարտարապետների խումբ է ձևավորել: Գլխավոր նպատակը՝ եկեղեցու ամբողջական վերականգնումն է՝ իր պատմական տեսքին առավելագույնս մոտ:
«Եկեղեցու վերականգնման գործընթացը ենթադրում է եկեղեցու հատակի վերականգնումից մինչև խաչի փոփոխություն: Հիմնական ուշադրությունն ուղղված է լինելու եկեղեցու պատմական վիճակի հետ առնչվող բոլոր ատրիբուտների պահպանմանը»,-ասաց Տիգրան Աբրահամյանը:
Տիգրան Աբրահամյանը տեղեկացրեց, որ ներկայում աշխատանքներում 3 ճարտարապետ է ներգրավված, այդ թվում՝ վերականգնող ճարտարապետ: Ըստ նախագծի առանձնահատկությունների, աշխատանքներում նաև այլ մասնագետներ կներգրավվեն:
Ճարտարապետ Սամվել Այվազյանը, ով 1998 թվականից զբաղվում է Դադիվանքի վերականգման աշխատանքներով, «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ դեռևս 2000 թվականին եղել է Դադիվանքի վանական համալիրի փոքր գմբեթով եկեղեցու վերականգնման ծրագիր, այն ժամանակ այդ նույն նախագծով շինարարական որոշակի աշխատանքներ կատարվել են, բայց ավարտին չեն հասցվել:
«Եթե այդ ժամանակ այդ շինարարական աշխատանքները չիրականացվեին, ապա մենք այս եկեղեցին չէինք ունենա, որովհետև մեջտեղից երկու մասի էր բաժանվել, շենքը երկար ճաք ուներ: Նախագծով ամրակայում է իրականացվել, սակայն որոշ աշխատանքներ թերի են արվել»,-ասաց Սամվել Այվազյանը: Պատճառն այն էր, որ մասնագետներն այդ ժամանակ չէին կարողացել կառույցին նախնական կղմինդրը գտնել, ստիպված գտել էին մի մասնագետի, ով համաձայնել էր իր ձեռքով կղմինդր պատրաստել:
«Իհարկե, պատրաստեց, սակայն այն չէր, չնայած դրան, որոշեցինք տեղադրել, որ գոնե, մեր հաշվարկով 5 տարի կաթոցներ չլինեին, բայց ինչպես տեսանք 10 տարի այն ծառայեց: Ամեն դեպքում, քանի որ այդ ծածկասալերն ամբողջովին քայքայվել են, կարող են միայն մեկ երկու տարի դիմանալ, որից հետո կսկսվեն կաթոցները, այդ դեպքում քայքայումն ավելի կարագանա, դրա համար պետք է շտապ այդ ծածկն ամբողջությամբ վերականգնել»,-ասաց ճարտարապետը:
Սամվել Այվազյանը նշեց, որ Դադիվանքի վանական համալիրի փոքր գմբեթով եկեղեցին այս ընթացքում փակ չի եղել, ճիշտ է այնտեղ կանոնավոր պատարագներ, այլ արարողություններ չեն արվել, սակայն ցանկացողները կարողացել են մտնել ներս, մոմ վառել:
Թե երբ կավարտվեն վերականգնման աշխատանքները, մասնագետները դժվարանում են պատասխանել, դա առավել հստակ կլինի նախագծային, նախահաշվարկային աշխատանքներն ավարտելուց հետո:

Small dome church of Artsakh’s Dadivank monastery to be restored maximally closer to its historical appearance
Small dome church of Artsakh’s Dadivank monastery to be restored maximally closer to its
historical appearance
YEREVAN, JUNE 20, ARMENPRESS. The reconstruction of a church with small dome of Artsakh’s medieval Dadivank monastery has kicked off.
Program manager Tigran Abrahamyan told Armenpress the reconstruction works of the church are at designing stage, and for that purpose a group of architects has been formed. The main objective is the complete restoration of the church, maximally closer to its historical appearance.
“The church’s reconstruction process supposes restoring the church’s floor up to changing the cross. The main emphasis is going to be the maintenance of all attributes related to the church’s historical appearance”, Tigran Abrahamyan said.
He informed that currently 3 architects are involved in the reconstruction works, but other specialists will be also engaged in the works.
Architect Samvel Ayvazyan, who is engaged in the reconstruction works of Dadivank monastery since 1998, told Armenpress that the restoration program of the small dome church existed since 2000, during that time certain works have been carried out but remained unfinished.
“Without the construction works of that period we wouldn’t have this church since it was divided in two parts, the building had a long crack. Under the program, the building has been strengthened, however, certain works were not completely made”, Samvel Ayvazyan said.
He added that during that period the church was open, however, without regular liturgies and ceremonies.
The specialists couldn’t mention the exact dates of the completion of the works, adding that it will be clear after the design and estimation works.