ՀՀ ԱԺ նախագահը գերազանց է գնահատում հայ-կիպրական միջխորհրդարանական համագործակցությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը հունիսի 19-ին ընդունել է Կիպրոսի Հանրապետության նախագահի արտերկրյա եւ հումանիտար հարցերով հանձնակատար Ֆոտիու Ֆոտիսի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Արա Բաբլոյանը, ողջունելով պատվիրակության այցը Ազգային ժողով, բարձր է գնահատել Հայաստանի եւ Կիպրոսի միջեւ առկա քաղաքական երկխոսությունը: Նա նշել է. «Հայաստանի եւ Կիպրոսի միջեւ խորհրդարանական հարաբերությունները վերջին տարիների ընթացքում համատեղ ջանքերի շնորհիվ թեւակոխել են նոր փուլ, եւ այսօր առկա է գերազանց միջխորհրդարանական համագործակցություն»:
ՀՀ ԱԺ նախագահն իր երախտագիտությունն է հայտնել Կիպրոսի բարեկամ ժողովրդին 1915 թվականին Ցեղասպանությունից մազապուրծ գաղթականներին օգնության ձեռք մեկնելու եւ 1975 թվականին Հայոց ցեղասպանությունը՝ որպես եվրոպական առաջին երկիր, ճանաչելու ու դատապարտելու համար: ՀՀ ԱԺ նախագահի խոսքով՝ Հայաստանը եւ Կիպրոսը մշտապես սատարել են միմյանց դիրքորոշումները Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության եւ Կիպրոսի խնդրի կարգավորման հարցերում:
ՀՀ ԱԺ նախագահը հույս է հայտնել, որ Կիպրոսի առջեւ ծառացած խնդիրը կստանա արդարացի իրավական լուծում:
Արա Բաբլոյանն անդրադարձել է նաեւ միջազգային կառույցներում հայկական եւ կիպրական խորհրդարանական պատվիրակությունների միմյանց աջակցելու հարցին՝ կարեւորելով համագործակցությունը նաեւ այդ հարթակներում:
Կիպրոսի Հանրապետության նախագահի արտերկրյա եւ հումանիտար հարցերով հանձնակատար Ֆոտիու Ֆոտիսը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար՝ նշելով, որ երկու երկրները պատմական շատ ընդհանրություններ եւ հնագույն մշակույթ ունեն, որոնց վրա հիմնված է ժողովուրդների բարեկամությունը:
Ֆոտիու Ֆոտիսն անդրադարձել է նաեւ Կիպրոսի հայկական համայնքին, որը, նրա խոսքով, մեծ դերակատարություն ունի Հայաստանի Հանրապետության հետ բարեկամական կապերի ամրապնդման ու զարգացման գործում:
Պարոն Ֆոտիսը նշել է, որ Կիպրոսը եւ Հայաստանը պիտի խորացնեն համագործակցությունը տնտեսական, մշակութային եւ հոգեւոր ոլորտներում՝ միասին պայքարելով Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման եւ երկու երկրների առջեւ ծառացած խնդիրները կարգավորելու ուղղությամբ:

YEREVAN, JUNE 19, ARMENPRESS. Speaker of the National Assembly of Armenia Ara Babloyan received on June 19 the delegation led by Commissioner for Humanitarian and Foreign Affairs of the President of the Republic of Cyprus Fotiu Fotis.
As “Armenpress” was informed from the press service of the parliament of Armenia, greeting the delegation, Ara Babloyan highly assessed the existing political dialogue between Armenia and Cyprus. He dais, “The parliamentary relations between Armenia and Cyprus have entered into a new phase during the recent years thank to joint efforts and today there an excellent inter-parliamentary cooperation today”.
The Speaker of the National Assembly expressed gratitude to the friendly people of Cyprus for extend a helping hand to the Armenians who survived the Armenian Genocide of 1915 and for recognizing and condemning the Armenian Genocide in 1975, becoming the first European country to do so. According to Ara Babloyan, Armenia and Cyprus have always supported each other in the issues concerning to the settlement of Nagorno Karabakh conflict and the Cyprus issue.
The Speaker of the parliament of Armenia hoped that the issues facing Cyprus will receive a just and legal solution.
Ara Babloyan also referred to the mutual support of Armenian and Cyprus parliamentary delegations in international organizations, highlighting the cooperation also on that platform.
Commissioner for Humanitarian and Foreign Affairs of the President of the Republic of Cyprus Fotiu Fotis thanked for the reception, noting that the two countries have a lot of historical similarities and ancient culture on which the friendship of the peoples is based.
Fotiu Fotis also touched upon the Armenian community in Cyprus, which, in his words, has a great role in the strengthening and developing friendly relations with Armenia. He also mentioned that the two states should deepen cooperation in economic, cultural and spiritual domains, struggling together for the international recognition of the Armenian Genocide and the solution of the problems facing the two countries.