Ուկրաինայի հայերի միությունը Կիևում մի շարք միջոցառումներ է անցկացրել
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի մայրաքաղաք Կիևում հունիսի 16-ին կայացել է «Հայկական խաչքարեր» խորագրով ցուցահանդեսի բացումը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է analitikaua.net կայքը:
Ցուցահանդեսի բացմանը մասնակցելուց հետո տարածքային հայկական համայնքների ղեկավարները Ուկրաինայի հայերի միության նախագահ Վիլեն Շատվորյանի գլխավորությամբ ծանոթացել են Ուկրաինայի մայրաքաղաքում ապագա հայկական գլխավոր եկեղեցու շինարարական աշխատանքներին: Նրանք մանրամասն ծանոթացել են շինարարության ընթացքին:
Օրվա հիմնական միջոցառումը եղել է Ուկրաինայի հայերի միության կոնֆերանսը, որն անցկացվել է «Կիև» հյուրանոցում: Կոնֆերանսին մասնակցել են Ուկրաինայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Անդրանիկ Մանուկյանը, Ուկրաինայի  թեմի առաջնորդ Մարկոս Եպիսկոպոս Հովհաննիսյանը, Օդեսայում Հայաստանի գլխավոր հյուպատոս Հայկ Ղուլյանը, խաչքարերի վարպետ Արտակ Համբարձումյանը, տարածքային հայկական համայնքների ղեկավարները, Ուկրաինայի հայերի միության երիտասարդներ, հոգևորականներ:
Կոնֆերանսի ընթացքում Ուկրաինայի հայերի միության նախագահ Վիլեն Շատվորյանը ամփոփել է տարածքային հայկական համայնքների աշխատանքները 2017թ. առաջին կիսամյակի ընթացքում: Ուկրաինայի հայերի միության երիտասարդական թևի համանախագահ Հովակիմ Հարությունյանը ներկայացրել է նախապատրաստվող մի շարք երիտասարդական ծրագրեր, որոնց թվում՝ առաջին հայկական երիտասարդական ֆորումը, որը կանցկացվի Կիևում 2017թ.:
Կոնֆերանսի մասնակիցներին ներկայացվել է «Խաչ-Քար»  կարճամետրաժ դոկումենտալ ֆիլմը, որը պատմում է խաչքարերի վարպետ Արտակ Համբարձումյանի մասին:

Union of Armenians of Ukraine holds a number of events in Kiev
YEREVAN, JUNE 17, ARMENPRESS. The opening ceremony of exhibition entitled ‘Armenian cross-stones’ was held in Kiev on June 16, analitikaua.net reports.
After attending the opening ceremony, heads of Armenian territorial communities led by Chairman of the Union of Armenians of Ukraine Vilen Shatvoryan got acquainted with the construction works of the Armenian Church in the capital of Ukraine.
The main event of the day was the conference of the Armenian Union of Ukraine which was held in hotel ‘Kiev’. The conference was attended by Armenia’s Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Ukraine Andranik Manukyan, Primate of Diocese in Ukraine Bishop Markos Hovhannisyan, Armenia’s Consul General in Odessa Hayk Ghulyan, master of cross-stones Artak Hambardzumyan, heads of Armenian territorial communities, young people and clergymen.
During the conference Vilen Shatvoryan summarized the works of the Armenian territorial communities in the first semester of 2017.
Hovakim Harutyunyan, co-chair of the youth wing of the Union of Armenians of Ukraine, presented a number of youth programs, as well as the first Armenian youth forum which will be held in Kiev in 2017.