ԴիջիԹեքին Ucom-ը և PicsArt-ը խոսել են Հայաստանում արհեստական բանականության զարգացման խիստ անհրաժեշտության մասին
ԴիջիԹեքին Ucom-ը և PicsArt-ը խոսել են Հայաստանում արհեստական բանականության
զարգացման խիստ անհրաժեշտության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոբելյանական՝ 10-րդ ԴիջիԹեք բիզնես ֆորումի ընթացքում հունիսի 9-10 կայացած հայկական Ucom և PicsArt ընկերությունները կլոր-սեղան քննարկում նախաձեռնեցին «Արհեստական բանականության զարգացումը Հայաստանում և կիրառումը բիզնեսում» թեմայով։ Ծավալված զրույցի ընթացքում մասնակիցներն անդրադարձան համաշխարհային ամենաթրենդային թեմային այն տեսանկյունից, որ Հայաստանում արհեստական բանականության զարգացումը դեռևս սաղմնային վիճակում է։  Մտքեր հնչեցին, որ ոլորտի մասնագետներ նախապատրաստող ԲՈՒՀ-երում մեքենայական ուսուցմանը զուգընթաց անհրաժեշտ է անպայման հրավիրել այնպիսի մասնագետների, ովքեր ոչ միայն ունակ են տեսական գիտելիքներ փոխանցել, այլև նպաստել ուսանողների շրջանում գործնական հմտությունների ձևավորմանը։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին «Յուքոմ» ընկերության PR և հաղորդակցության ծրագրերի բաժնից:
«Ucom-ի հետ համատեղ կիսվեցինք PicsArt-ի փորձով: PicsArt-ն արհեստական բանականության և մեքենայական ուսուցման ոլորտում արդեն մեծ փորձ է ձեռք բերել: Հանդիպման շրջանակում քննարկեցինք, թե ինչպես զարգացնել եւ Հայաստանը մրցունակ դարձնել այս ոլորտում, ինչպիսի կադրեր ապահովել եւ ինչ թրեյինգներ ու ուսուցողական միջոցառումներ իրականացել», - նշեց PicsArt ընկերության հայաստանյան գրասենյակի տեխնիկական եւ գլխավոր տնօրեն Միքայել Վարդանյանը:
Կրթական բացն այս պահին յուրաքանչյուր ընկերություն իր ձևով է լրացնում։ Ucom-ը և PicsArt-ը համատեղ դասընթացներ են իրականացնում, որոնց ընդհանուր տևողությունը 5 ամիս է։ 600 հայտից ընտրված 30 մասնակիցները հիմնականում միջազգային օլիմպիադաների հաղթողներ են, գիտությունների թեկնածուներ են, ում բախտ է վիճակվել ուսանելու արտասահմանյան ԲՈՒՀ-երում կրթություն ստացած մասնագետների մոտ։ Վերջիններիս շարքում ընդգրկված են Մասաչուսեթսի Տեխնոլոգիական ինստիտուտն ավարտած մասնագետներ, Google ընկերությունում աշխատած անձինք, Ռուսաստանի առաջատար ՏՏ ընկերություններում աշխատող ինժեներներ և այլն։ Ինտենսիվ դասընթացի ավարտին մնացել է 3 ամիս։
«Ucom-ում դեռ տարիներ առաջ ենք հասկացել, որ նորագույն տեխնոլոգիաների առաջխաղացման ու նորարարական պրոդուկտների ստեղծման համար մեզ անհրաժեշտ են այնպիսի մասնագետներ, ում դեռ դպրոցական տարիքից սովորեցրել են մտածել և վերլուծել, ստեղծել ու կերտել, այլ ոչ սպառել։ Այդ նպատակով է, որ 5-րդ դասարանից սկսած մեծապես աջակցում ենք «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաներում սաների կրթական գործընթացին։ Ինժեներական մտածողությամբ երեխաներն են, որ ունակ կլինեն ընկալելու թվային դարաշրջանի մարտահրավերներն ու անդադար կրթվելու արդյունքում կդառնան այնպիսի մասնագետներ, որոնք այսօր խիստ անհրաժեշտ են Ucom-ի և PicsArt-ի նման հայկական ընկերություններին», - ասել է Ucom ընկերության տնօրեն Հայկ Եսայանը։
Քննարկման ավարտին մասնակիցները դեռ շարունակում էին մտքեր փոխանակել ոլորտի զարգացման հնարավոր բիզնես նախագծերի շուրջ։

Во время DigiTech компании Ucom и PicsArt отметили острую необходимость в развитии искусственного интеллекта
Во время юбилейного 10-го бизнес форума DigiTech, проводимого с 9 по 10 июня, армянские компании Ucom и PicsArt организовали круглый стол на тему “Развитие искусственного интеллекта в Армении и его применение в бизнесе”. Об этом «Арменпресс»  сообщили в компании Ucom.
В ходе беседы участники затронули самую трендовую тему в глобальном масштабе с того ракурса, что в Армении развитие искусственного интеллекта находится пока что в зачаточном состоянии. Прозвучали мысли, что наравне с машинным обучением в подготовительных ВУЗ-ах нужно непременно приглашать таких специалистов, которые не только способны передавать теоретические знания, но и способствовать развитию практических навыков у студентов. “Мы вместе с компанией Ucom поделились опытом PicsArt-а. Компания PicsArt уже приобрела значительный опыт в сфере искусственного интеллекта и машинного обучения. В рамках встречи мы обсудили то, как развить Армению и сделать ее конкурентноспособной в этой сфере, какими кадрами обеспечить, а также какие трейнинги и образовательные мероприятия нужно реализовать”, - отметил Микаэль Варданян, технический и генеральный директор армянского офиса PicsArt. Каждая компания по-своему восполняет пробелы в образовании. Ucom и PicsArt осуществляют совместные курсы обучения общей продолжительностью в 5 месяцев. Из 600 заявок было отобрано 30 участников, которые в основной своей массе являются победителями международных олимпиад, кандидатами наук, которым посчастливилось пройти обучение у специалистов иностранных ВУЗ-ов. Среди них есть специалисты-выпускники Массачусетского института технологии, сотрудники компании Google, инженеры из ведущих российских ИТ-компаний и т.д. До окончания интенсивного курса осталось 3 месяца. «В Ucom еще несколько лет назад мы поняли, что для продвижения новейших технологий и создания инновационных продуктов нам необходимы такие специалисты, которых еще со школьной скамьи научили мыслить и анализировать, созидать и строить, а не просто потреблять. Именно с этой целью с 5 класса мы поддерживаем образовательный процесс учащихся в инженерных лабораториях “Армат”. Несомненно, что дети с инженерным мышлением будут способны понимать и принимать все вызовы цифровой эпохи, а в процессе непрерывного обучения смогут стать такими специалистами, в которых сегодня остро нуждаются такие армянские компании, как Ucom и PicsArt, - отметил генеральный директор компании Ucom Айк Есаян. По окончании дискуссии участники все еще продолжали обмениваться идеями о возможных бизнес-проектах для развития сферы.