Հայաստանը ՆԱՏՕ-ի հետ Վստահության հիմնադրամ կստեղծի
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առաջիկա երկու ամիսների ընթացքում Հայաստանը ՆԱՏՕ-ի հետ կստեղծի Վստահության հիմնադրամ։  Մայիսի 29-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարարության պաշտպանական քաղաքականության վարչության պետի տեղակալ Մհեր Իսրայելյանը:
«Դրա շրջանակներում նախատեսվում է իրականացնել երկու ծրագիր:  Առաջին ծրագրով նախատեսվում է ոչ պիտանի շուրջ 130 զրահամեքենաների ոչնչացում: Դրանք կոչնչացվեն ՆԱՏՕ-ի շրջանակներում. դրա համար նախատեսվել է 1.3 մլն եվրոյի ներգրավում»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց Իսրայելյանը:
Երկրորդ մասը վերաբերում է մարդասիրական ականազերծմանը և սահմանամերձ համայնքներում մարդկանց իրազեկության մեթոդների կատարելագործմանը:

Планируется реализация двух проектов в рамках Фонда доверия
В ближайшие два месяца Армения создаст Фонд доверия с НАТО. Как сообщает Арменпресс, об этом 29 мая сказал журналистам заместитель начальника отдела оборонной политики министерства обороны Мгер Исраелян
«Планируется реализация двух проектов в рамках Фонда. В рамках первого проекта будет утилизировано более 130 непригодной бронетехники. Они будут утилизированы в рамках НАТО: с этой целью будут инвестировано 1,3 миллионов евро», - сказал Исраелян.
Вторая часть касается гуманитарного разминирования и совершенствование методов повышения осведомленности людей в приграничных сообществах.