Վահան Մարտիրոսյանը ծանոթացել է Հաղարծին համայնքով անցնող ճանապարհի հիմնանորոգման ընթացքին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տավուշի մարզի Հաղարծին համայնքով անցնող միջպետական ճանապարհի շուրջ 5 կմ հատվածի հիմնանորոգման աշխատանքները շարունակվում են։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության լրատվական ծառայությունից:
Աշխատանքների ընթացքին տեղում ծանոթանալու նպատակով  ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանն աշխատանքային այցով Տավուշի մարզում էր։
Հիմնանորոգվող ճանապարհի հիմքի ասֆալտբետոնե խառնուրդով շերտը փռված է։ Հաջորդ փուլը  ասֆալտապատումն է:Ճանապարհի հիմնանորոգումն իրականացնող ընկերության ղեկավար Ստեփան Վարդանյանը, նախարարին ներկայացնելով շինարարության ընթացքը, նշեց, որ ճանապարհի մոտ 3,5 կմ հատվածի ներքին՝ խոշոր ասֆալտի շերտն արդեն փռված է։
«Սրա վրայից պետք է փռվի 4 սմ հաստությամբ վերին՝ մանրահատիկ ասֆալտի շերտը։ Եթե անձրև չլինի, առաջիկա երեք օրերին ներքին շերտն ամբողջությամբ կավարտենք»,- մանրամասնեց ընկերության ղեկավարը։
Անդրադառնալով կառուցվող ճանապարհի որակին, շահագործման ժամկետներին ու պահպանմանը՝ ընկերության տնօրենը նշեց, որ հիմնական խնդիրը կապված է ջրահեռացման համակարգի հետ։ Դիտահորերն ու  ջրատարը տարիներ շարունակ չմաքրելու պատճառով ճանապարհը հաճախակի հեղեղվում է։ Հիմա, ճանապարհի հիմնանորոգման աշխատանքների ընթացքում, դրանք մասամբ մաքրվել են։ Եթե միշտ մաքուր պահվեն, ճանապարհը 10 տարուց ավելի լիարժեք կծառայի։Ծանոթանալով իրավիճակին՝ նախարարը  համայնքի ղեկավարին հորդորեց  ուշադրություն դարձնել խնդրին  և որոշակի պարբերականությամբ այդ ուղղությամբ աշխատանքներ իրականացնել։
Հաղարծին գյուղի բնակիչներն ու այս ճանապարհով երթևեկող վարորդները գոհ են կատարված աշխատանքներից։Բարենպաստ եղանակի դեպքում ճանապարհաշինարարներն աշխատանքները սկսում են առավոտյան ժամը 6-ից և շարունակում մինչև ուշ գիշեր։ Ճանշինի ղեկավարը նշեց, որ եթե անձրև չլինի՝ երկու շաբաթում ասֆալտապատումն ամբողջությամբ կավարտեն։

Министр транспорта, связи и ИТ Армении ознакомился с процессом ремонтных работ дороги, проходящей через общину Ахарцина
Министр транспорта, связи и ИТ Армении ознакомился с процессом ремонтных работ
дороги, проходящей через общину Ахарцина
Продолжаются ремонтные работы на 5-ти киломентровом участке межгосударственной дороги, проходящей через общину Ахарцин Тавушского марза. С целью ознакомления с работами на месте, министр транспорта, связи и информационных технологий Армении Ваган Мартиросян с рабочим визитом побывал в Тавушском марзе.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства транспорта, связи и информационных технологий Армении, основа ремонтируемой дороги постелена слоем из асфальтобетонной смеси. Следующий этап – асфальтирование.
Представляя министру процесс работы, руководитель компании, осуществляющей ремонт дороги, Степан Варданян отметил, что около 3,5 км. внутреннего участка дороги уже покрыто слоем из крупного асфальта.
«Поверх этого должен быть постелен толщиной 4 см слой мелкого асфальта. Если не будет дождя, в ближайшие три дня полностью завершим внутренние слои», – пояснил руководитель компании.
Касаясь качества строящейся дороги, сроков эксплуатации и сохранения, директор компании отметил, что основная задача связана с дренажной системой. Из-за того, что люки и трубопроводы годами напролет не очищаются, дорогу часто затапливает. Сейчас, во время ремонтных работ дороги, они частично очищены. Если постоянно соблюдать чистоту, дорога полноценно прослужит более 10 лет.
Ознакомившись с состоянием, министр порекомендовал руководителю общины обратить внимание на эту проблему и с некоторой последовательностью осуществлять работы в этом направлении.
Ездящие этой дорогой жители села Ахарцин и водители довольны проделанной работой.
При благоприятной погоде дорожные строители работы начинают в 6 утра, заканчивают поздно ночью. Руководитель дорожно-строительной компании отметил, что, если не будет дождя, асфальтирование полностью закончат в двухнедельный срок.