Գիտնականները նշել են քնատության գլխավոր վտանգը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի գիտնականները ցույց են տվել, որ հաճախակի քնատությունն զգալիորեն բարձրացնում Է ուղեղի կաթվածից այն մարդկանց մահանալու հավանականությունը, որոնք տառապում են սիրտ-անոթային հիվանդություններից եւ շաքարային դիաբետից: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, համապատասխան հետազոտությունը հրապարակված Է Journal of the American Heart Association հանդեսում, դրա մասին համառոտ հայտնում Է Սրտի ամերիկյան ասոցիացիան:
Մասնագետներն սիրտ-անոթային հիվանդություններից եւ շաքարային դիաբետից տառապողներին հանձնարարում են օրական քնել ոչ պակաս, քան վեց ժամ: Այլապես կաթվածից մահվան հավանականությունը կրկնակի ավելի բարձր Է, քան այն առողջ մարդկանց մոտ, որոնք քնին օրական տրամադրում են ավելի քան վեց ժամ:
Հեղինակներն այս եզրակացություններին են եկել՝ պատահականորեն ընտրելով 1344 չափահաս մարդկանց (միջին տարիքը` 49, 42 տոկոսը՝ տղամարդիկ): Նրանցից գիտնականներն առանձնացրել են ռիսկի խումբը (մարմնի զանգվածի բարձր ինդեքս, արյան մեջ խոլեստերինի եւ շաքարի բարձր մակարդակ, արյան բարձր ճնշում), դրանում տեղ են գտել մասնակիցների 39,2 տոկոսը, որոնց հետեւել են 16,6 տարվա ընթացքում:
Ուսումնասիրության ավարտին հիվանդների 22 տոկոսը մահացել Էր: Պարզվել Է, որ այն մարդիկ, որոնք գտնվում Էին ռիսկի խմբում, բայց քնին օրական վեց ժամից ավելի Էին հատկացնում, առողջներից 1,5 անգամ ավելի հաճախ են մահվան ռիսկի ենթարկվում կաթվածից: Իսկ եթե հիվանդները քնին օրական վեց ժամից պակաս են հատկացնում, ապա այդ հավանականությունը մեծանում Է երկու անգամ:
Հետազոտության հեղինակները նշում են, որ ամերիկացիներն ավելի ու ավելի շատ են ուշադրություն դարձնում ժամանցին, զվարճություններին ու աշխատանքին, քան քնին: Փորձագետների կարծիքով, դա սիրտ-անոթային համակարգի հիվանդությունների զարգացում Է հրահրում:-0-/56/ 12.53

Найдена главная опасность недосыпания
Медики из США показали, что регулярное недосыпание существенно повышает вероятность смерти от инсульта людей, страдающих сердечно-сосудистыми заболеваниями и сахарным диабетом. Соответствующее исследование опубликовано в Journal of the American Heart Association, кратко о нем сообщаетАмериканская ассоциация сердца.
Специалисты рекомендуют страдающим сердечно-сосудистыми заболеваниями и сахарным диабетом спать не менее шести часов в сутки. В противном случае вероятность смертельного исхода в результате наступления инсульта в два раза выше, чем у здоровых людей, отводящих на сон более шести часов в сутки,сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.
К подобным выводам авторы пришли, случайно отобрав 1344 взрослых (средний возраст — 49 лет, 42 процента — мужчины). Среди них ученые выделили группу риска (высокий индекс массы тела, повышенный уровень холестерина и сахара в крови, высокое кровяное давление), в нее вошли 39,2 процента участников, за которыми наблюдали в течение 16,6 лет.
По завершении исследования 22 процента больных скончались. Оказалось, что люди, находящиеся в группе риска, но уделяющие сну больше шести часов в сутки, в 1,5 раза чаще здоровых подвергаются риску смерти от инсульта. Если же больные уделяют сну менее шести часов в сутки, то эта вероятность повышается в два раза.
Авторы исследования отмечают, что американцы все больше внимания отводят досугу, развлечениям и работе, чем сну. По мнению экспертов, это провоцирует развитие заболеваний сердечно-сосудистой системы.