The Wall Street Journal-ն անդրադարձել է «Խոստումը» ֆիլմի պրեմիերային
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկահայ անվանի գործարար և բարերար Քըրք Քըրքորյանի նախաձեռնությամբ իրականություն դարձած «Խոստում»-ը ֆիլմն այս տարի թողարկված ամենաթանկարժեք ֆիլմերի ցանկում է:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ֆիլմին անդրադարձել է The Wall Street Journal պարբերականը՝ նշելով, որ Հոլիվուդում այսօր հայտնի  գրքի կամ հեռուստանախագծի  սցենարի բացակայության պայմաններում  բարդ է նման ֆիլմ արտադրել առանց բարերարի:
«Քըրքորյանը մեկն է հայկական ծագում ունեցող այն ամերիկացիներից, ով  տասնամյակներ շարունակ աջակցել է ամբողջ աշխարհում հայկական բարեգործական կազմակերպություններին: Քըրքորյանի ֆինանսավորմամբ իրականություն դարձած «Խոստում»-ը ֆիլմը մեծ արժեք ունի հայ համայնքի համար 1915 թվականին Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված հայերի կոտորածը ցեղասպանությունների շարքին դասակարգելու տեսանկյունից:
Ֆիլմի արտադրողները նախատեսել են ստանալ «Շինդլերի ցուցակը» կամ «Հյուրանոց Ռուանդա» ֆիլմերի նմանությամբ աշխատանք, որը  կպատկերի պատմական վայրագությունները:
Չնայած կինովարձույթներում ունեցած ոչ հաջող մեկնարկին, «Խոստում»-ը ֆիլմը ազդեցություն կունենա համաշխարհային քաղաքականության ողջ պատմության ընթացքում մարդու իրավունքների խախտումների իրազեկվածության տեսանկյունից»,- գրում է թերթը:
WSJ-ը տեղեկություններ է ներկայացրել նաև Քըրքորյան կենսագրությունից:
«Քըրք Քըրքորյանը մահացել է 2015 թվականին 98 տարեկան հասակում: Այդ ժամանակ դեռ «Խոստում»-ը ֆիլմը ստեղծված չէր, բայց նա ամեն ինչ արել էր ֆիլմի ստեղծման համար: Նա չէր ուզում, որ ֆիլմը մարդկանց համար դաս կամ դասախոսություն լինի: Նա ցանկանում էր ներկայացնել մարդկանց Հայոց ցեղասպանությունը»,-ասել է բժիշկ Էրիկ Էզրայանը, ով Քըրքորյանին հանդիպել էր նրա մահվանից մի քանի տարի առաջ:

The Wall Street Journal — о премьере фильма ''Обещание''
Фильм  ''Обещание'', снятый  по инициативе  и финансовой  поддержке американского бизнесмена  и благотворителя  Кирка Керкоряна, вошел в список  самых дорогих фильмов  года.
Как  передает Арменпресс, к  премьере  фильма  обратилась The Wall Street Journal, отметив, что в  нынешних условиях отсутствия  в Голливуде  хорошего сценария  или книги снять такой  фильм  без мецената весьма  сложно.
“Керкорян – один из тех американцев армянского происхождения, кто  десятки лет помогал армянским благотворительным организациям во всем мире. Снятый   по его инициативе  и финансовой  поддержке  фильм  ''Обещание'' имеет большое  значение для армян – в плане пережитого в  1915г. истребления  армянского населения  в  Османской  империи.
Создатели фильма  задумали нечто вроде  “Списка Шиндлера” или “Отеля Руанда”, что станет рассказом об исторических варварствах.
Несмотря на не совсем удачный  прокат, фильм  ''Обещание'' сыграет большую роль с точки зрения информированности о нарушениях прав  человека в истории мировой  политики”, - пишет The Wall Street Journal.
Газета  написала также сведения  о жизни Керкоряна.
''Керкорян умер в 2015г. в возрасте  98 лет. Фильм ''Обещание'' еще не  был снят, но он сделал все  для  этого. Он не стремился к  тому, чтобы  фильм стал нравоучением. Он просто хотел, чтобы  человечество знало о Геноциде  армян'', - сказал доктор Эрик  Эзраян,  встречавшийся с Керкоряном.