Հայաստանի առևտրային բանկերի ընդհանուր հարկային վճարումներն ավելացել են 14.3 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում գործող 17 առևտրային բանկերը միասին 2017 թվականի հունվար-մարտին պետբյուջե են վճարել շուրջ 9 մլրդ 825.6 մլն դրամի հարկեր և տուրքեր։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի հարկային ծառայության հրապարակած 1000 խոշոր հարկատուների ցուցակը, նախորդ տարվա առաջին եռամսյակի համեմատ 17 բանկերը միասին ավելացրել են հարկերը 14.3 տոկոսով կամ 1 մլրդ 229 մլն դրամով: Բանկերից 12-ը ավելացրել են հարկերը, 5-ը՝ նվազեցրել։
Խոշորագույն հարկատու բանկը առաջին եռամսյակի արդյունքներով ՎՏԲ-Հայաստան բանկն է։ Այս ընկերությունը նախորդ տարվա առաջին եռամսյակի համեմատ հարկերն ավելացրել է 304.3 մլն դրամով և հասցրել 1 մլրդ 193.8 մլն դրամի՝ տեղ գտնելով ՊԵԿ-ի 1000  խոշոր հարկատուների ցանկի 21-րդ տեղում:
Պետբյուջե վճարված հարկերի ծավալով հաջորդը ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլն է 1 մլրդ 5.6 մլն դրամ հարկային գումարով, որը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը գերազանցել է 7.4 մլն դրամով կամ 0.74 տոկոսով: Բանկը խոշոր հարկատուների ցուցակում 24-րդն է:
Անելիք բանկը 26-րդն է և երեք ամիսների ընթացքում պետբյուջե է վճարել  972 մլն դրամ հարկային գումար, ինչը շուրջ 621 մլն դրամով կամ 176 տոկոսով գերազանցում է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը:
Չորրորդ խոշոր հարկատու-բանկը Ամերիաբանկն է, որի հարկային վճարը կազմել է 922.6 մլն դրամ` 9.38 տոկոսով կամ 79 մլն դրամով գերազանցելով նախորդ տարվա հարկային գումարը: Բանկը զբաղեցնում է 28-րդ տեղը:
Առաջին հնգյակը եզրափակում է Հայբիզնեսբանկը` 29-րդ տեղով: Այս տարվա առաջին եռամսյակում բանկի հարկային գումարը կազմել է 906.5 մլն դրամ` ավելանալով 298.4 մլն դրամով կամ 49 տոկոսով:

Общие налоги коммерческих банков Армении увеличились на 14.3%
Действующие в Армении 17 коммерческих банков в январе-марте 2017 года в виде налогов и сборов вместе выплатили в государственный бюджет страны около 9 млрд 825.6 млн драмов.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на опубликованный Службой государственных доходов список 1000 крупнейших налогоплательщиков, по сравнению с первым кварталом прошлого года 17 банков увеличили свои налоги на 14,3% или 1 млрд 229 млн драмов. 12 банков увеличили свои налоги, а 5 - снизили.
Крупнейший банком-налогоплательщиком в первом квартале стал «ВТБ-Армени». Налоги банка по сравнению с первым кварталом прошлого года увеличились на 304,3 млн, достигнув 1 млрд 193,8 млн драмов. Банк занял 21 место среди 1000 крупнейших налогоплательщиков Армении.
На втором месте крупнейших налогоплательщиков среди банков находится «АКБА-Кредит Агриколь» с налогами в размере 1 млрд 5.6 млн драмов. По сравнению с первым кварталом прошлого года показатель увеличился на 7.4 млн драмов или 0.74%. Банк занял 24 место среди 1000 крупнейших налогоплательщиков Армении.
Банк «Анелик» находится на 26-й позиции среди 1000 крупнейших налогоплательщиков Армении. Банк заплатил налоги за первый квартал 2017 года в размере 972 млн драмов. По сравнению с аналогичным периодом прошлого года показатель увеличился на 621 млн драмов или 176%.
Четвертым по величине банком-налогоплательщиком стал «Америабанк», который выплатил 922,6 млн, или на 9,38% (79 млн) больше, чем в прошлом году. Банк занимает 28-е место среди 1000 крупнейших налогоплательщиков Армении.
Пятерку замыкает «Армбизнесбанк», который  занимает 29-е место среди 1000 крупнейших налогоплательщиков Армении. В первом квартале текущего финансового года банк выплатил налоги в размере 906,5 млн, что на 298,4 млн, или 49% больше аналогичного периода прошлого года.