Հայաստանի առևտրային բանկերի ընդհանուր հարկային վճարումներն ավելացել են 14.3 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում գործող 17 առևտրային բանկերը միասին 2017 թվականի հունվար-մարտին պետբյուջե են վճարել շուրջ 9 մլրդ 825.6 մլն դրամի հարկեր և տուրքեր։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի հարկային ծառայության հրապարակած 1000 խոշոր հարկատուների ցուցակը, նախորդ տարվա առաջին եռամսյակի համեմատ 17 բանկերը միասին ավելացրել են հարկերը 14.3 տոկոսով կամ 1 մլրդ 229 մլն դրամով: Բանկերից 12-ը ավելացրել են հարկերը, 5-ը՝ նվազեցրել։
Խոշորագույն հարկատու բանկը առաջին եռամսյակի արդյունքներով ՎՏԲ-Հայաստան բանկն է։ Այս ընկերությունը նախորդ տարվա առաջին եռամսյակի համեմատ հարկերն ավելացրել է 304.3 մլն դրամով և հասցրել 1 մլրդ 193.8 մլն դրամի՝ տեղ գտնելով ՊԵԿ-ի 1000  խոշոր հարկատուների ցանկի 21-րդ տեղում:
Պետբյուջե վճարված հարկերի ծավալով հաջորդը ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլն է 1 մլրդ 5.6 մլն դրամ հարկային գումարով, որը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը գերազանցել է 7.4 մլն դրամով կամ 0.74 տոկոսով: Բանկը խոշոր հարկատուների ցուցակում 24-րդն է:
Անելիք բանկը 26-րդն է և երեք ամիսների ընթացքում պետբյուջե է վճարել  972 մլն դրամ հարկային գումար, ինչը շուրջ 621 մլն դրամով կամ 176 տոկոսով գերազանցում է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը:
Չորրորդ խոշոր հարկատու-բանկը Ամերիաբանկն է, որի հարկային վճարը կազմել է 922.6 մլն դրամ` 9.38 տոկոսով կամ 79 մլն դրամով գերազանցելով նախորդ տարվա հարկային գումարը: Բանկը զբաղեցնում է 28-րդ տեղը:
Առաջին հնգյակը եզրափակում է Հայբիզնեսբանկը` 29-րդ տեղով: Այս տարվա առաջին եռամսյակում բանկի հարկային գումարը կազմել է 906.5 մլն դրամ` ավելանալով 298.4 մլն դրամով կամ 49 տոկոսով:

Total tax payments of Armenia’s commercial banks rise by 14.3%
YEREVAN, APRIL 28, ARMENPRESS. 17 commercial banks operating in Armenia paid 9 billion and 825.6 million AMD taxes in the first quarter of 2017.
“Armenpress” reports, citing the list of the 1000 major tax payers published by the State Revenue Committee of Armenia, the payments by the 17 banks has increased by 14.3% or 1 billion and 229 million AMD against the same period of 2017. 12 of the banks have increased payments, while 5 have decreased.
VTB Armenia bank leads the list of the major tax payer banks. This bank’s tax payments have increased by 304.3 million AMD against the previous year’s same period amounting to 1 billion and 193.8 million AMD. The bank is the 21st in the list of the top 1000 major tax payers.
The second major tax payer bank is ACBA Crédit Agricole Bank. This bank has paid 1 billion and 5.6 million AMD which is an increase of 7.4 million AMD or 0.74% against the previous year.
Anelik Bank comes third among the major tax payer banks. It is also the 26th in the list of the top 1000 tax payers of Armenia. This bank paid 972 million AMD taxes during the first quarter of 2017, which is an increase of nearly 621 million MAD or 176% against the same period of 2016.