Տեսախցիկներով հանդերձված ոստիկաններն սկսել են պարեկել Նյու Յորքի փողոցները. New York Daily News
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նյու Յորքի ոստիկանական դեպարտամենտը գործարկել Է աշխատակիցներին տեսախցիկներով հանդերձման փորձնական ծրագիրը: Ապրիլի 27-ին առաջին 50 սպաները՝ համազգեստին ամրացված տեսագրող սարքերով սկսել են պարեկել քաղաքի փողոցները, ինչի մասին գրել Է New York Daily News թերթը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Գրանցասարքն ամրացվում Է կրծքի շրջանում փողկապին եւ իրականացնում Է տեղի ունեցածի՝ բարձր որակի թվային տեսագրություն: Սկզբնական շրջանում այսպիսի սարքերով հանդերձված մի քանի ոստիկաններ կաշխատեն օրվա գիշերային ժամերին, արդեն 2018 թվականին տեսախցիկներ կստանան 5 հազար սպաներ:
Նյու Յորքի քաղաքագլուխ Բիլ դե Բլազիոն պատմական Է համարել այն օրը, երբ քաղաքի փողոցներ են դուրս եկել ոստիկանության առաջին սպաները՝ հանդերձված տեսախցիկներով: «Դա նշանակում Է Նյու Յորքի ոստիկանների աշխատանքի նոր փուլ, ինչը պետք Է նպաստի նրանց ծառայության ավելի մեծ թափանցիկությանն ու վերահսկելիությանը»,- նշել Է նա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: оснащенные видеокамерами полицейские начали патрулировать улицы Нью-Йорка
Полицейский департамент Нью-Йорка запустил пробную программу по оснащению сотрудников видеокамерами. В четверг первые 50 офицеров с прикрепленными к форме записывающими устройствами начали патрулировать улицы города, пишет газета New York Daily News.
Регистратор крепится к галстуку в области груди и осуществляет цифровую видеозапись происходящего в высоком качестве. На первых порах оснащенные такими устройствами несколько полицейские будут работать в вечернее время суток, уже к 2018 году видеокамеры получат 5 тысяч офицеров,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Мэр Нью-Йорка Билл де Блазио назвал историческим день, когда на улицы города вышли первые офицеры полиции, оснащенные видеокамерами. "Это означает новый этап работы полицейских Нью-Йорка, что должно способствовать еще большей прозрачности и подконтрольности несения их службы", - отметил он.