Դա պատմության մաս է, որով ոչ ոք չի կարող հպարտանալ. Հնդկաստանի փոխնախագահը` Հայոց ցեղասպանության մասին
Դա պատմության մաս է, որով ոչ ոք չի կարող հպարտանալ. Հնդկաստանի
փոխնախագահը` Հայոց ցեղասպանության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հնդկաստանի փոխնախագահ Մոհամմադ Համիդ Անսարին անդրադարձել է Հնդկաստանի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու հավանականությանը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Երևանի պետական համալսարանում պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի և ուսանողների հետ հանդիպման ընթացքում ուսանողներից մեկը Հնդկաստանի փոխնախագահին  հարցրեց` կարո՞ղ է նրա` Հայաստան այցը ինչ-որ բան փոխել Հնդկաստանի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու առումով:
«Գիտեք, դա պատմության մի մասն է, որով ոչ ոք չի կարող հպարտանալ: Անմեղ մարդկանց սպանության վերաբերյալ չի կարող երկու կարծիք լինել` լինի դա այս տարածաշրջանում, մեկ այլ տարածաշրջանում, Ասիայի այս կամ այն հատվածում, Աֆրիկայում կամ Լատինական Ամերիկայում: Մենք պետք է ընդհանուր արժեքներ որդեգրենք: Դա գրված է ՄԱԿ-ի 1945թ. խարտիայում, և մենք պարտավոր ենք ընդունել այդ արժեքները»,- ասաց Համիդ Անսարին:
Հնդկաստանի փոխնախագահի խոսքով` որևէ հակասություն չկա և չի կարող լինել, որ այն, ինչը վատ է, պետք է վատ համարել:

‘It’s a part of history no one can be proud of’ – Indian VP on Armenian Genocide
YEREVAN, APRIL 26, ARMENPRESS. India’s Vice President Mohammad Hamid Ansari commented on the probability of his country’s recognition of the Armenian Genocide.
During a meeting with students and lecturers of the Yerevan State University, one of the students asked the Vice President whether his visit to Armenia might change something in terms of India recognizing the Armenian Genocide.
“You know, this is a part of history, which no one can be proud of. There can’t be two opinions regarding the killings of people, be it in this region, in another region, in various parts of Asia, Africa or in South America. We must adopt common values. This is written in the UN 1945 Charter, and we are obliged to adopt these values”, Ansari said.
According to the Indian VP, there is no contradiction, and can’t be, that what is bad – must be considered bad.