Պետք է լիովին ճանաչել հայ ժողովրդի հիշողությունը. Մակրոն
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահի թեկնածու, ընտրությունների առաջին փուլում առավելագույն ձայներ ստացած, «Հառաջ» շարժման առաջնորդ Էմանուել Մակրոնը նշել է, որ պետք է լիովին ճանաչել հայ ժողովրդի հիշողությունը:
«Ֆրանսիայի հայերն ու հայուհիներն իրենց ներդրումն են ունեցել մեր պատմության կերտման մեջ»,- ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, թվիթերյան իր միկրոբլոգում գրել է Մակրոնը և տեղադրել Փարիզում Կոմիտասի հուշարձանին այցելության լուսանկարը:
Մակրոնն ապրիլի 24-ի կեսօրին այցելել է Կանադայի հրապարակում գտնվող Կոմիտասի հուշարձան և հարգանքի տուրք մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Մակրոնին ուղեկցել են Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի համանախագահներ Արա Թորանյանը և Մուրադ Փափազյանը:
Ավելի վաղ Մակրոնը հայտարարել էր, որ նախագահ ընտրվելու դեպքում մտադիր է շարունակել Հայոց ցեղասպանության հիշատակման ավանդույթը և հավելել, որ պետք է շարունակի աշխատել Ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնելու ուղղությամբ:

Memory of Armenian people should be fully recognized – Macron
YEREVAN, APRIL 24, ARMENPRESS. French Presidential candidate Emmanuel Macron who received the majority of the votes in the first stage has mentioned that the memory of the Armenian people should be fully recognized.
“Armenian men and women of France have had their contribution in shaping our history”, “Armenpress” reports Macron twitted and posted a photo of his visit to Komitas monument in Paris.
Hours ago Emmanuel Macron visited the monument of Komitas in Paris and paid tribute to the memory of the victims of the Armenian Genocide. Macron was accompanied by Mourad Papazian and Ara Toranian, Co-chairs of Co-ordination Council of Armenian organizations of France.
Earlier Macron had announced that in case of being elected a president, he will continue the tradition of commemorating the Armenian Genocide, and added that it’s necessary to continue working in the direction of criminalization of the denial of the Armenian Genocide.