Զոհված երկու զինծառայողների ընտանիքներ փոխհատուցում են ստացել
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարտական հերթապահության ժամանակ զոհված կամ հաշմանդամ դարձած զինծառայողների ընտանիքների փոխհատուցման հիմնադրամից երկու զոհված զինծառայողի ընտանիք արդեն փոխհատուցում ստացել է: «Բացի միանվագ գումարից, նրանք արդեն ստանում են նաև իրենց ամսական գումարները: Կարծում եմ, որ հաջորդ շաբաթ ևս երկուսը կամ երեքը կսկսեն ստանալ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` հայտնեց նախարարը:
Նա հստակեցրեց, որ օրենքը հստակ սահմանում է, թե որ դեպքերում է տվյալ փոխհատուցումը հասնում զոհված կամ հաշմանդամ դարձած զինծառայողի ընտանիքին: «Կան բազմաթիվ հանգամանքներ, որոնք կարող են հստակեցվել դատական գործի ավարտից հետո: Դուք գիտեք, որ ամեն միջադեպի հետ կապված հարուցվում է քրեական գործ տարբեր հոդվածներով: Մինչև չավարտվի քրեական գործի քննությունը, պաշտպանության նախարարությունը չի կարող որոշել, որ դա ապահովագրվող դեպք է: Այսինքն, պետք է լինի իրավական հիմք»,- մանրամասնեց նախարարը:
Վիգեն Սարգսյանը վստահեցրեց, որ մարտական հերթապահության ընթացքում զոհված կամ հաշմանդամ դարձած որևէ զինծառայողի ընտանիք պաշտպանության նախարարության ուշադրությունից երբեք դուրս չի մնացել ու չի մնալու: Նրա խոսքով` նույնիսկ եթե փոխհատուցման հիմնադրամի գումարն այդ ընտանիքներին հասնի մեկ ամիս հետո, պաշտպանության նախարարությունն այդ ընթացքում որոշակի քայլեր կկատարի:
Ազգային ժողովը 2016թ. դեկտեմբերի 16-ին երրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունել է «ՀՀ պաշտպանության ժամանակ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման մասին» օրենքի նախագիծը և կից օրենքների նախագծերի փաթեթը: «Զոհված կամ հաշմանդամ դարձած զինծառայողների ընտանիքներին հատուցում տալու» օրենսդրական փաթեթով ստեղծվել է հիմնադրամ, որի համար ամեն ամիս աշխատող յուրաքանչյուր քաղաքացու աշխատավարձից 1000 դրամ գանձվում է: Մարտական հերթապահության ընթացքում զոհված կամ առաջին կարգի հաշմանդամ դարձած զինծառայողների ընտանիքներին հիմնադրամը կփոխհատուցի միանվագ 10 միլիոն դրամ, իսկ 2-րդ կարգի հաշմանդամ ճանաչված զինծառայողների ընտանիքներին` 5 միլիոն դրամ:

Две семьи военнослужащих уже получили компенсации из Фонда поддержки военнослужащих
Две семьи погибшего и получившего ранение в ходе несения боевого дежурства военнослужащих уже получили компенсации из Фонда поддержки военнослужащих. Помимо единовременного, они также получают ежемесячное пособие. Как передает «Арменпресс», об этом 21-го апреля в беседе с журналистами сказал министр обороны Армении Виген Саргсян. Еще две семьи начнут получать компенсацию со следующей недели.
Как  сказал министр обороны Армении Виген Саргсян, для начисления пособий необходимо правовое основание.
Он уверил, что ни одна из семей военнослужащих, нуждающихся в помощи, не оказалась лишенной внимания.
НС Армении 16-го декабря принял законопроект о возмещении павшим или ставшим инвалидами военнослужащим и их семьям. согласно закону, бенефициарами станут военнослужащие, чьим жизням или здоровью был нанесен урон.
В случае гибели или безвести отсутствия военнослужащего бенефициарами станут его супруга, дети, родители.
В случае смерти или инвалидности первой категории возмещение составит 10 млн драмов. В случае инвалидности второй категории возмещение составит 5 млн драмов. Затем последуют ежемесячные выплаты. В случае смерти или инвалидности первой категории для офицерского состава возмещение составит 300.000 драмов. В случае инвалидности второй категории для офицерского состава возмещение составит 200.000 драмов. Для младшего офицерского состава, соответственно, 250.000 драмов и 150.000 драмов. Для рядовых возмещение составит соответственно, 200.000 драмов и 100.000 драмов.
Финансовые источники формирования фонда: с каждого работающего физлица поступит в уплату за марку по 1000 драмов, будут продаваться спецгособлигации, средства поступят от спецгрантов и пожертвований.