Հայկական բանակի առավելությունները չեզոքացնում են Ադրբեջանի կողմից սպառազինության բալանսի խախտումը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սպառազինությունների բալանսը խախտված է, սակայն ընդհանուր ուժերի բալանսը պահպանվում է, քանի որ հայկական բանակը մի շարք առավելություններ ունի ադրբեջանական զինված ուժերի նկատմամբ: Ռուսական լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանն այս մասին ասել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը:
«Եթե խոսենք սպառազինության բալանսի մասին, ապա այդ բալանսը խախտված է: Բալանսը խախտված է, որովհետև բավական երկար ժամանակ Ադրբեջանը շատ մեծ բյուջետային միջոցներ է ծախսել տարբեր երկրներից զենք ձեռք բերելու վրա: Այս գործընթացը, բնականաբար, հանգեցրել է տարածաշրջանում սպառազինության բալանսի լուրջ խախտման: Իսկ եթե խոսենք ընդհանուր ուժերի բալանսի մասին, ես կարծում եմ, որ կարելի է համաձայնել միջազգային փորձագետների գնահատականների հետ, ովքեր կարծում են, որ բալանսը պահպանված է, քանի որ հայկական զինված ուժերը ունեն մի շարք առավելություններ, որոնք թույլ են տալիս չեզոքացնել սպառազինության բալանսի խախտումը: Ես կարծում եմ, որ մենք պետք է ինտենսիվ աշխատենք, որպեսզի  սպառազինության բալանսը նույնպես վերականգնվի»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշել է նախարարը:
Անդրադառնալով հայկական զինված ուժերը արդիականացնելու և նոր սպառազինություն ձեռք բերելու վերաբերյալ հարցին` Վիգեն Սարգսյանն ընդգծել է, որ դա մշտական գործընթաց է: «Մենք անդադար երկխոսություն ունենք ոչ միայն Ռուսաստանի, այլ նաև մի շարք ուրիշ գործընկերների հետ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի արդիականացման համար:  Մենք գնում ենք ամենատարբեր սպառազինություն` ելնելով զինված ուժերի զարգացման մեր պլանից»,- ասել է Սարգսյանը:
Նախարարը հավելել է, որ հնարավորության դեպքում Հայաստանի զինված ուժերի սպառազինության ցուցադրվում է ռազմական շքերթների կամ լրագրողների համար հատուկ շրջայցերի ընթացքում: Մենք հետաքրքրված ենք այնպիսի տեխնիկա ձեռք բերելու հարցում, որը հնարավորություն կտա բալանսավորել սպառազինությունը և կանխել Ադրբեջանի կողմից սպառազինության մի ամբողջ շարքի կիրառումը»,- եզրափակել է Վիգեն Սարգսյանը:

YEREVAN, MARCH 30, ARMENPRESS. The arms balance between Armenia and Azerbaijan is violated, however, the balance of power is maintained since the Armenian Army has several advantages over the Azerbaijani armed forces, Defense Minister Vigen Sargsyan told Russian reporters, reports Armenpress.
“If we speak about the arms balance, it is violated. The balance is violated since for a long period of time Azerbaijan spent huge budget resources for acquiring weapons from different countries. This process, of course, resulted in a serious violation of arms balance in the region. But if speak about the balance of power, I think we can agree with assessments of international experts who say the balance is maintained since the Armenian Armed forces have several advantages which enable to neutralize the violations of arms balance. I think we must carry out intensive work so that the arms balance is restored as well”, the Defense Minister said.
Commenting on the issue of equipping the Armenian Armed forces and acquiring new arms, the Minister said it is a constant process. “We constantly hold dialogue not only with Russia, but also with a number of other partners over modernization of Armenian Armed forces. We buy different weapons based on our armed forces development plan”, he said.
The Minister added that in case of having an opportunity the armament of Armenian Armed forces is displayed during military parades or special tours for journalists. “We are interested in acquiring such equipment which will enable to balance the arms and prevent Azerbaijan’s violation of a whole series of arms”, Vigen Sargsyan said.