Գուտերիշը կարեւորել Է Սիրիայի հակամարտության քաղաքական կարգավորումը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայում ահաբեկչության դեմ պայքարը շատ կարեւոր Է, բայց այն լիակատար հաջողություն չի ունենա առանց այդ երկրում ճգնաժամի քաղաքական կարգավորման: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերիշը՝ Հորդանանում ելույթ ունենալով Արաբական պետությունների լիգայի (ԱՊԼ) 28-րդ գագաթնաժողովի բացմանը:
«Բոլորը հասկանում են Սիրիայում ահաբեկչության դեմ պայքարի կարեւորությունը, սակայն անհրաժեշտ Է հասկանալ, որ այդ պայքարը հաջողություն չի ունենա առանց քաղաքական կարգավորման»,-ասել Է նա:
Քսանութերորդ արաբական գագաթնաժողովն անցկացվում Է Հորդանանում կազմակերպության անդամ 18 պետությունների ղեկավարների մասնակցությամբ: Այն ամենաներկայացուցչականներից մեկն Է դարձել վերջին տարիների ընթացքում: Սկզբնապես հանդիպումը պետք Է կայանար Եմենում, սակայն այս երկրի իշխանությունները ներքին բարդ իրադրության պատճառով հրաժարվեցին միջոցառման անցկացումից:
Արաբական պետությունների լիգան միավորում Է 21 երկրների եւ Պաղեստինի ազատագրման կազմակերպությունը (ՊԱԿ): Կազմակերպության կենտրոնակայանը գտնվում Է Կահիրեում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Гуттереш рассказал о необходимости политического урегулирования в Сирии
Борьба с терроризмом в Сирии очень важна, но она не будет полностью успешна без политического урегулирования кризиса в этой стране. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом заявил генеральный секретарь ООН Антониу Гуттереш на открытии в Иордании 28-го саммита Лиги арабских государств (ЛАГ).
"Все понимают важность борьбы с терроризмом в Сирии, однако необходимо понимать, что эта борьба не может быть успешной без политического урегулирования", — сказал он.
Двадцать восьмой арабский саммит проходит в Иордании на Мертвом море при участии 18 глав государств-членов организации. Он стал одним из самых представительных за последние годы. Изначально встреча должна была пройти в Йемене, однако власти этой страны отказались от проведения мероприятия из-за сложной внутренней ситуации.
Лига арабских государств объединяет 21 страну и Организацию освобождения Палестины (ООП). Штаб-квартира организации находится в Каире.